کد خبر: ۶۶۷۶۷۹۸
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۵

پيامبر اکرم(ص) فرمودند: پاره اى از پيكر من در خراسان دفن خواهد شد،هر گرفتارى كه او را زيارت كند، خدا ناراحتى او را برطرف سازد، و هر گنهكارى كه به زيارت او رود، خداوند گناه او را ببخشد.

چه اسراری در زیارت امام رضا (ع) نهفته است؟به گزارشگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، در احادیث نقل شده است: هر کس امام رضا (علیه السلام) را زیارت کند، مانند آن است که خداوند را در عرش زیارت کرده باشد، به زائر حرم وی ثواب هفتاد حج مقبول عطا می شود، گناهان گذشته و آینده زائر آمرزیده می شود، بهشت از برای او می شود. به نقل از تبیان بخوانید.

در احادیث نقل شده است: «هر کس امام رضا (علیه السلام) را زیارت کند، مانند آن است که خداوند را در عرش زیارت کرده باشد. به زائر حرم وی ثواب هفتاد حج مقبول عطا می شود. گناهان گذشته و آینده زائر آمرزیده می شود. بهشت از برای او می شود و در روز قیامت در کنار منبر رسول الله برای او نیز منبری قرار داده می شود تا مردم از حساب فارغ شوند.»

همچنین امام رضا (علیه السلام) فرموده اند: «هر کس به زیارت من بیاید من در سه جا به دیدن او می روم. هنگامی که کتاب ها (نامه اعمال) به دست های راست و چپ داده می شود، در وقت نهادن اعمال در میزان در هنگام عبور از صراط.» به راستی چه سری در زیارت ائمه معصومین (علیهم السلام) نهفته است که خداوند تا بدین جایگاه به زائر اجر و ثواب عطا می کند. به عنوان نمونه کسی که مشرف به سفر حج می شود مکلف است به محرم شدن و به جا آوردن اعمال خاص حج. پس از برگزاری مراسم حج، مقبول قرار گرفتن اعمال به درگاه حضرت احدیت و جلب رضایت آن حضرت ثابت شده نیست.

اما شخصی که به زیارت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) مشرف می شود و فقط تنها یک شب از سفر خود را در جوار مضجع شریف آن حضرت بیتوته کند خداوند ثواب هفتاد هزار حج مقبول را به وی تفضل می کند.

بی شک در زیارت ائمه معصومین سری بزرگ و واقعیتی بلند مرتبه وجود دارد که تا بدین حد به آن سفارش شده و برای آن اجر لحاظ شده است.

در نتیجه زیارت ائمه معصومین یک عمل عبادی صرف نیست و یک پشتوانه عمیق و جدی اعتقادی دارد همان طور که در دعای ندبه می خوانیم، پیامبر فرمودند: «انامدینه العلم و علی بابها و من ارادالحکمه فلیاتها من بابها »؛ من شهر علمم و علی درب آن است و هرکس خواهان حکمت است از درب آن وارد شود

اولین نکته اساسی برای زائر معرفت داشتن به حق امام است

اولین امری که زائر بایستی به آن توجه کند آن است که در زیارت، تسلیم امر امامت باشد و نسبت به حقوق امام معرفت داشته باشد.

امام موسی کاظم (علیه السلام) می فرماید: هر کس پسرم (علی بن موسی) را در سرزمینی که به حالت غربت از دنیا می رود زیارت کند و تسلیم امرش بوده و به حقش آگاه و عارف باشد نزد خدا مقامش همچون مقام شهدا بدر است.

دومین نکته ای که اربابان خرد باید به آن توجه کنند این است که در اعمال مستحب عبادی هیچ امری به اندازه زیارت سفارش شده نیست که خداوند اجر آن را آمرزش گناهان و بهشت قرار داده است، علت ارزش گذرای زیارت بدین مرتبه آن است که زیارت تنها یک عمل عبادی مستحب نیست، بلکه یک امر اعتقادی محسوب می شود زیرا کسی که به زیارت امام معصوم (علیه السلام) می رود بدین معناست که نبوت را پذیرفته و به معاد و توحید اعتقاد پیدا کرده است.

برخوردهای تربیتی امام رضا(ع)/بخش دوم

محال است کسی به امامت علی بن موسی الرضا اعتقاد داشته باشد اما نبوت و معاد و توحید که اصول دین هستند را نپذیرفته باشد و همان طور که در زیارت جامعه آمده است «ارکانا لتوحیده» ائمه ارکان های توحید هستند و به وسیله آن ها خداوند پرستش می شود. در نتیجه زیارت ائمه معصومین یک عمل عبادی صرف نیست و یک پشتوانه عمیق و جدی اعتقادی دارد همان طور که در دعای ندبه می خوانیم، پیامبر فرمودند: «انامدینه العلم و علی بابها و من ارادالحکمه فلیاتها من بابها»؛ من شهر علمم و علی درب آن است و هرکس خواهان حکمت است از درب آن وارد شود.

دومین دلیلی که زیارت ائمه بدین منزلت و مرتبت در دین ارزش گذاری شده است، توجه به نقش ائمه در دین و سعادت مردم است، همان طور که در زیارت جامعه کبیره می خوانیم: «اشهدانکم کلمه التقوی و باب الهدی»؛ همانا شهادت می دهم شما کلمه تقوی و باب هدایت هستید.

بدین معنا که هر کس خواهان هدایت است به ناچار باید از این درب (ائمه) وارد شود. تا در صراط مستقیم باشد و به دارالسلام برسد. در زیارت نامه ها می خوانیم که «انی اتوجه الی الله بحبهم»؛ من به سوی خدا روی می کنم به وسیله حب و دوست داشتن شما. زیارت ائمه نشان از دوست داشتن و ارادت مسلمانان به آن نورهای الهی است.

زیارت امام معصوم عبادتی بزرگ است که در بطن خویش رابطه ای مستقیم و تنگاتنگ با توحید و نبوت و معاد دارد و به انسان که ناچاراً درگیر دنیای مادی و لذات است فرصت می دهد تا با رکن های ایمان وچراغ هدایت ارتباط برقرار کند و موجبات سعادتمندی خویش را فراهم کند

زیارت؛ انسان را از سرگردانی نجات می دهد و به دارالسلام می رساند

ائمه معصومین نورهای خدا در تاریکی زمین هستند که مردم به برکت و یمن حضور آن ها راه دین و سعادت را پیدا می کنند. «السلام علیک یا نورالله فی ظلمات الارض». امامان هدی همانند فانوس های روشن «منارا فی بلده» هستند که راه را به مسافران سرگردان نشان می دهند و آن ها را از هلاکت نجات می دهند، به زیارت ائمه معصومین شتافتن مانند این کار است که انسان به سوی نور و چراغ هدایت و راه رسیدن به خدا حرکت کند بدین علت از اجر و ثواب بالایی برخوردار است.

سومین دلیل که زیارت، عمل بسیار مهم و سفارش شده ای است به خاصیت دنیا باز می گردد. امام علی (علیه السلام) می فرماید: «خاصیت دنیا این است که انسان را سرگرم بازی می کند و برای آن چه پس از آن است فراموشی می آورد.»

زیارت ائمه معصومین کمک می کند که نه تنها انسان به یاد آخرت باشد بلکه برای آن جهان نیز ذخیره ای ارزشمند فراهم کند و قلب انسان را متوجه امور معنوی و اعتقادی می کند.

زیارت یکی از راه های ابراز ارادت و علاقه به اهل بیت است

امام علی (علیه السلام) می فرماید: «کجایند عقل های روشنی خواه از چراغ هدایت»، منظور این احادیث لزوم توجه و رجوع کردن شیعیان به ائمه معصومین را نشان می دهد تا از ایشان به وسع خود بهره گیرند.

زیارت اهل بیت سبب می شود انسان از اشتغال به دنیا بکاهد و به امور معنوی متوجه شود

در آخر باید گفت زیارت امام معصوم عبادتی بزرگ است که در بطن خویش رابطه ای مستقیم و تنگاتنگ با توحید و نبوت و معاد دارد و به انسان که ناچاراً درگیر دنیای مادی و لذات است فرصت می دهد تا با رکن های ایمان وچراغ هدایت ارتباط برقرار کند و موجبات سعادتمندی خویش را فراهم کند.

منبع: تبیان

انتهای پیام/

اسرار زیارت امام رضا علیه السلام

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
معصوم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
اومدم پابوست امام مهربونم. حاجتمو بدی یا ندی فرقی نداره تا ابد عاشقتم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
السلام عليك يا علي ابن موسي الرضا.ع.
امام عزيز چند بار من را شفا دادند. بدون خوردن حتي يك قرص دفعه اخرسرطان بد خيم مثانه ام را شفادادند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
واقعا مگه میشه نرفت حرم مگه میشه عاشقشون نبود مگه میشه دلت هواشون و نکنه.خدایا همه رو به راه راست هدایت کن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
السلام علیک یا امام رئوف یا امام علی بن موسی الرضا علیه السلام
مریم۱۶یه پروازی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
السلام علیک یاعلی بن موسی الرضا
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
صلی الله علیک یاابالحسن یاعلی بن موسی الرضا روحی لک الفدا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
سلام. ممنون از درج این مطالب دینی و آرامش بخش، در روزگاری که خواسته یا ناخواسته خیلی از ما گرفتار امور دنیا شدیم. در صورتی که آبادی دنیای ما هم با عمل به دستورات دینی هست. منتظر مطالب بعدی شما هستیم
عباس س
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
بسم الله الرحمن الرحیم . من به یک مورد از ویژگیهای معصومین ع اشاره میکنم و ان وجه الله می باشد و معنی ان چهره خداوند است ، منظور از چهره خداوند چهره مادی نیست چهره دیگری است که جمیل است ، به چند مورد از وجه الله اشاره میکنم ۱حق۲ عادل ۳ وکیل ۴ صادق ۵ امین ۶ صابر ۷و۸و ... ما اگر بخواهیم هر کدام از این چهره یا همان وجه الله را بشناسیم نیاز به نمونه تجسمی ان داریم و معصومین ع تجسم وجه الله می باشند و الگو و راهنمای ما به سمت خداوند می باشند ، ما که نمی توانیم با این چشم خداوند را ببینیم و خداوند به دلایل خاص خودش توسط پیامبران و معصومین ع خودش را به ما شناسانده است و ... و لا قوه الا بالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
صلی الله علیک یا علی بن موسی الرضا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
امام رئوف تو به حرمت امام جواد ع و پدر بزرگوارت همه مشکلات مردم رو حل بفرما ، الهی آمین
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
سلام بر علی بن موسی الرضا...ان شاءالله بیام به پابوست
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر