کد خبر: ۶۶۹۶۸۷۴
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶

عضو کمیته ترویج زایمان طبیعی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: ۸۰ درصد زنان باردار به راحتی می‌توانند زایمان طبیعی داشته باشند و از عوارض زایمان به صورت سزارین درامان باشند.

افزایش مرگ و میر مادران در سزارینبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، ناهید افتخاری عضو کمیته ترویج زایمان طبیعی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: متاسفانه ایران بالاترین آمار سزارین را در جهان دارد که آمارخوبی نیست .

وی بیان داشت: مرگ و میر مادران در عمل سزارین بیشتر از زایمان طبیعی است وانجام عمل جراحی سزارین علاوه بر اینکه خطر بروز عفونت‌ها را افزایش می‌دهد، احتمال چسبندگی رحم نیز در این نوع جراحی بیشتر است ضمن آنکه عمل سزارین می‌تواند ریسک خطر بالایی داشته و برای جنین و مادر مشکل زا باشد.

این متخصص زنان وزایمان یکی از دلایل رغبت زنان باردار به انجام زایمان به روش سزارین را عدم آگاهی آنان از عوارض سزارین عنوان کرد و گفت: بیشتر مردم فکر می‌کنند سزارین بی درد و راحت است در حالی که یک عمل جراحی بزرگ محسوب می‌شود.

وی افزایش طول مدت بستری در بیمارستان و افزایش هزینه‌های خانواده را بخشی از عوارض عمل سزارین عنوان کرد و اظهارداشت: خونریزی درعمل سزارین دو برابر بیشتر از زایمان طبیعی است ضمن آنکه در عمل سزارین تحرک مادر بعد از انجام عمل جراحی کمتر است به همین دلیل خطر آمبولی بیشتر می‌شود.

افتخاری افزود: زنانی که به صورت سزارین زایمان می‌کنند به راحتی نمی‌توانند نوزاد را در همان ساعات ابتدایی در آغوش بگیرند و یا زمان شیردهی در این نوع زایمان دیرتر اتفاق می‌افتد که ارتباط عاطفی مادر وفرزند را در آینده کاهش می دهد زیرا متخصصان اعتقاد دارند سریع ترین زمان دریافت شیر مادر برای نوزاد نقشی مهم در سلامت وارتباط عاطفی وی با مادر دارد.

انتهای پیام /ح

ایران بالاترین آمار جراحی سزارین جهان را دارد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر