کد خبر: ۶۷۸۷۷۸۸
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۸

خبر و عکس‌هایی از قطع تعدادی از درختان باغ جهانی ارم برای ساخت و ساز، در فضای مجازی منتشر شد که معاون میراث فرهنگی فارس توضیحاتی در این خصوص ارائه کرده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، چند روز پیش، خبر و عکس‌هایی از قطع تعدادی از درختان باغ جهانی ارم برای ساخت و ساز سرویس بهداشتی در فضای مجازی منتشر شد به همین علت معاون میراث فرهنگی فارس توضیحات کارشناسی در این زمینه ارائه کرد.

عبدالرضا نصیری معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: خبر ساخت سرویس بهداشتی در باغ ثبت جهانی ارم حقیقت دارد، اما برای این کار درختان قطع نشده‌اند، بلکه جا به جا شده‌اند و در جایی دیگر از باغ قرار گرفته‌اند.

وی اظهارکرد: نخستین پرسشی که در این خصوص مطرح می‌شود این است که آیا باغ ارم شیراز به افزایش سرویس بهداشتی نیاز دارد؟ پاسخ مثبت است چرا که تعداد سرویس‌های بهداشتی این باغ کافی نیست و باید ساخت و سازی در این باره انجام شود.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ادامه داد: دومین موضوع دیگری که باید مد نظر قرار گیرد درختان این باغ است و باید پرسید درختانی که در محل ساخت سرویس بهداشتی وجود داشتند، جزو درختان ارزشمند باغ بودند و یا سیاه درختانی که گا‌ها عمرشان به پایان رسیده و باید جایگزین می‌شدند؟ بنابراین بین حقیقت و آنچه مطرح می‌شود بیشتر اوقات، فاصله وجود دارد.

نصیری افزود: اینکه بدون هیچ توضیح و اطلاعی گفته شود درختان باغ ارم را از جا در آوردند مسلما چیزی که به ذهن می‌رسد این است که به طور حتم به ارزشمندترین درختان صدمه وارد شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه از اقدام انجام شده دفاع نمی‌کنم، تصریح کرد:، اما منطقه مذکور درختان زیادی نداشته و واقعیت این است که چند درخت انار به تعداد محدود در آنجا حذف شده و بر اساس گفته مدیر باغ ارم در جای دیگری کاشته شده‌اند.

وی با بیان اینکه باغ ارم، باغ گیاه‌شناسی است و بهترین و متخصص‌ترین باغبانان و گیاه‌شناسان در آنجا حضور دارند، اضافه کرد: بنابراین اگر کسی بخواهد درباره ارزش این درختان صحبت کند، باید از خود مسئولان باغ که شناخت بیشتر و دقیق‌تر نسبت به گیاهان دارند کسب اطلاع کنند که چنین اقدامی زمان انتشار این خبر صورت نگرفته است.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: نیت مدیریت باغ ارم آسیب رساندن به باغ نبوده است و تصور نمی‌کرده اند که ساخت ضروری سرویس بهداشتی و جابه‌جایی چند درخت انار کار پر اهمیتی باشد بنابراین بدون هماهنگی با میراث فرهنگی نسبت به انجام این مداخله اقدام کرده اند.

با توجه به جایگاه با اهمیت باغ ارم به عنوان یکی از آثار ثبت شده در فهرست جهانی پس از اطلاع اداره کل از موضوع، مداخله انجام شده در مرحله قالب گیری و استقرار آرماتور‌ها جهت ساخت کلاف افقی پایین و قبل از مرحله بتون ریزی متوقف و مقرر شد تا مدیریت باغ ارم طرح خود را برای بررسی در شورای فنی اداره کل ارائه کند.

در این راستا جلسه شورای فنی در ۱۰ دی ماه ۹۷ جاری تشکیل و پس از بررسی موضوع در صورتجلسه بر سه موضوع «تایید ضرورت افزایش تعداد سرویس‌های بهداشتی»، «بررسی کارشناسی برای مکان یابی سرویس بهداشتی توسط گروه منتخب شورای فنی» و «استفاده از مواد و مصالح سبک و برگشت پذیر در قالب طراحی همگون با محیط باغ» تاکید شد که متعاقب آن و پس از بازدید گروهی در ۱۳ دی ماه جاری مقرر شد تا مکان یابی سرویس بهداشتی در قالب طرح جامع ساماندهی کل محدوده کارگاهی و خدماتی جبهه جنوب شرقی باغ ارم توسط مدیریت محترم باغ ارم مورد پیگیری قرار گرفته و به همراه طرح کالبدی سرویس بهداشتی جهت بررسی مجدد به شورای فنی ارائه شود.

انتهای پیام/چ

ساخت و ساز در باغ ارم

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر