لرزه ترامپ بر اندام نتانیاهو؛ می‌گذاریم ایران هر کاری می‌خواهد در سوریه بکند +عکس

از نظر ترامپ، سوریه ثروتی ندارد که آمریکا بخواهد به طمع آن در این کشور باقی بمانند، اما دیدگاه صهیونیست‌ها با وی متفاوت است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، دونالد ترامپ در اولین نشست کابینه‌اش در سال جدید میلادی بار دیگر دنیا را شوکه کرد. رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه، ۱۹ دی ۹۷، گفت: ایرانی‌ها «می‌توانند هر کاری که دلشان می‌خواهد» در سوریه انجام بدهند. وی با خلاصه کردن کشور سوریه به «ماسه و مرگ»، مدعی شد که «ثروت هنگفتی» در این کشور وجود ندارد که آمریکایی بخواهند برای دست‌یابی به آن در سوریه باقی بمانند و ظاهراً به همین خاطر هم هست که ترامپ می‌گوید: «نمی‌خواهم تا ابد در سوریه بمانم.» (مشرق به زودی گزارشی را درباره نقش احتمالی نفت در تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از سوریه منتشر خواهد کرد.)
 
لرزه ترامپ بر اندام نتانیاهو: می‌گذاریم ایران هر کاری می‌خواهد در سوریه بکند +عکس

اواخر سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) تصمیم ترامپ برای خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه موجب شد تا «جیمز متیس» دیگر تاب نیاورد و از وزارت دفاع استعفا دهد؛ اکنون بعید نیست موضع جدید ترامپ چند نفر دیگر از زیردستان او را هم به فکر کناره‌گیری بیندازد. به عنوان نمونه، همین چند ماه پیش، جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ که احتمالاً تندروترین عضو کابینه او در مقابل ایران هم هست، قسم خورده بود که آمریکا «تا وقتی نیرو‌های ایرانی خارج از مرز‌های این کشور هستند» از سوریه خارج نخواهد شد.

اگرچه میان قول بولتون مبنی بر ادامه حضور آمریکا در سوریه و اظهارات ترامپ مبنی بر تعلق سوریه به ایران، فاصله از زمین تا آسمان است، اما واقعیت این است که ترامپ از همان ابتدا هم با برنامه‌های بولتون و مایک پمپئو، وزیر خارجه‌اش، برای جا خوش کردن در سوریه موافق نبود و مهم‌تر این‌که سیاستمداران آمریکایی اذعان دارند رئیس‌جمهور این کشور در این مدت هیچ‌گاه زیر بار حضور گسترده نیرو‌های تحت امرش در سوریه با هدف مقابله با ایران نرفته بود. به هر حال، هیچ‌یک از توجیه‌هایی که ترامپ برای خروج از سوریه می‌آورد موجب رفع نگرانی رسانه‌ها و مقامات رژیم صهیونیستی نمی‌شود، و اتفاقاً همین‌ها هم هستند که بیش از هر کس دیگری از اظهارات رئیس‌جمهور درباره تقدیم دودستی سوریه به ایران شوکه و وحشت‌زده شده‌اند.

بر خلاف آمریکا، موضوع جنگ سوریه و سرنوشت حضور نظامی ایران در این کشور برای صهیونیست‌ها کاملاً موجودیتی است و کابینه بحران‌زده نتانیاهو، اکنون علاوه بر حوزه داخلی، خود را در عرصه سیاست خارجی هم مواجه با خطر صددرصدی می‌بیند. صهیونیست‌ها پس از اعلام خبر عقب‌نشینی آمریکا از سوریه موجی از انتقاد و نگرانی را در این‌باره به راه انداختند و این موج اکنون با اظهارات ترامپ بسیار شدیدتر از گذشته شده است. برخی رسانه‌های صهیونیستی مانند روزنامه‌های «جروزالم‌پست» و «یدیعوت آحارونوت» صحبت‌های ترامپ درباره واگذار کردن سوریه به ایران را در قالب «خبر فوری» مخابره کردند، اما این تمام ماجرا نبود. در گزارش پیش رو، به بازتاب اظهارات ترامپ درباره سرنوشت سوریه و خروج نیرو‌های آمریکایی از این کشور در رسانه‌های رژیم صهیونیستی خواهیم پرداخت.

یتیم شدن رژیم صهیونیستی در سوریه

روزنامه هاآرتص در گزارشی که ابتدا با عنوان «ترامپ در سوریه به ایران اختیار تام داد. اسرائیل باید نگران باشد» منتشر شده بود (و بعداً عنوان آن تغییر کرد)، پس از ترسیم سناریو‌هایی مفصل درباره سرنوشت سوریه پس از خروج آمریکا، از جمله درباره نقش ایران، روسیه و ترکیه و کشمکش‌های احتمالی این سه کشور بر سر نفوذ در آینده سوریه، در اشاره به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا می‌نویسد:

ترامپ با اعطای اختیار تام به ایران، دخالت آمریکا در سوریه را پایان داد. این مسئله اسرائیل را به طور ویژه‌ای نگران می‌کند، زیرا آن‌چه از بیانیه ترامپ می‌توان فهمید آن است که تل‌آویو در عملیات‌های نظامی خود در سوریه تحت هیچ حمایتی از جانب آمریکا قرار ندارد. اسرائیل هم‌چنین دیگر قادر نخواهد بود تا برای میانجیگری میان تل‌آویو و مسکو [مثلاً در صورت بروز حوادثی مانند سرنگونی جنگنده روس به دست اسرائیلی‌ها]، یا برای تحت فشار گذاشتن روسیه به منظور متقاعد کردن ایران به خارج کردن نیروهایش از سوریه، یا دست‌کم عقب‌نشینی این نیرو‌ها از نزدیکی مرز‌های اسرائیل، روی آمریکا حسابی باز کند. به عبارت دیگر، هر کس دارد در سوریه می‌جنگد، این کار را با مسئولیت خودش انجام می‌دهد [و نمی‌تواند روی حمایت یک قدرت دیگر حساب کند]؛ آمریکا هم صرفاً بیرون نشسته و دارد تماشا می‌کند .
 
لرزه ترامپ بر اندام نتانیاهو: می‌گذاریم ایران هر کاری می‌خواهد در سوریه بکند +عکس
پایگاه اینترنتی شبکه ۷ رژیم صهیونیستی موسوم به «آروتز شوا» در همین‌باره می‌نویسد: «مقامات اسرائیلی نگران هستند که در نتیجه عقب‌نشینی آمریکا، ایران دیگر هیچ مانعی را برای دست‌یابی به پُل زمینی مدنظرش تا مدیترانه پیش پای خود نبیند و ارسال تسلیحات توسط تهران برای سازمان تروریستی حزب‌الله ساده‌تر از قبل شود.» روزنامه جروزالم‌پست نیز اظهارات ترامپ را دلیلی بر «اذعان رئیس‌جمهور آمریکا به تقویت نیرو‌های ایرانی در سوریه» می‌داند و مانند آروتز شوا خاطرنشان می‌کند که اسرائیل نگران ایجاد یک کوریدور به دست ایران با هدف ارسال «منابع و نیرو‌های نظامی از تهران تا دریای مدیترانه از طریق عراق، سوریه و لبنان» است.

روزنامه «تایمز اسرائیل» نیز با یادآوری نگرانی‌های رژیم صهیونیستی در این خصوص، تأکید می‌کند:

بیانیه رئیس‌جمهور آمریکا درباره عقب‌نشینی از سوریه، اولین نقطه اختلاف جدی میان واشینگتن و تل‌آویو از آغاز ریاست‌جمهوری ترامپ بود و این نظریه را تقویت کرد که دیدگاه ترامپ درباره روابط آمریکا و اسرائیل، یک دیدگاه تراکنشی [و مبتنی بر داد و ستد]است؛ گزارش‌ها حاکی از آن است که بنیامین نتانیاهو از ترامپ درخواست کرده تا درباره تصمیم خود تجدیدنظر کند.

توضیحاتی درباره دلایل آمریکا برای دخالت نظامی در سوریه [دانلود]در حالی که تایمز اسرائیل می‌نویسد ترامپ معتقد است خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه، رژیم صهیونیستی را به خطر نخواهد انداخت، یدیعوت آحارونوت به نقل از یک منبع صهیونیست، واقعیت‌های دیگری را بیان می‌کند. این روزنامه از قول یک «منبع ارشد اسرائیلی» (که نامی از او برده نمی‌شود) می‌نویسد: «تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، مبنی بر این‌که واشینگتن بعد از خروج قریب‌الوقوع نیروهایش، به ایران اجازه خواهد داد تا در سوریه هر کاری که دوست دارد انجام بدهد، بر خلاف توصیه‌های سرویس‌های اطلاعاتی اتخاذ شده و نشان می‌دهد که ترامپ وضعیت میدانی [در سوریه]را درک نمی‌کند. جای تأسف دارد که وی به شواهد ارائه شده توسط سرویس‌های اطلاعاتی توجهی نمی‌کند.»

جزئیات و پیامد‌های خروج آمریکا از سوریه [دانلود]این منبع صهیونیست به یدیعوت آحارونوت می‌گوید:

ما [از اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا]دچار یک شوک شده‌ایم. ترامپ اصلاً درکی از گستره حضور نظامی ایران در منطقه ندارد. [تنها]چیزی که موجب التیام خاطر است این است که وی دست‌کم مخالف عملیات‌های اسرائیل در سوریه نیست. تا جایی که به ما [اسرائیلی‌ها]مربوط می‌شود، اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا هیچ تغییری در وضعیت [جنگ سوریه]ایجاد نمی‌کند. ما به اقدامات خود علیه سنگربندی [و نفوذ]ایران با جدیت ادامه خواهیم داد.

مقابله با ایران در سوریه؛ پمپئو پیش می‌کشد، ترامپ پس می‌زند

یدیعوت آحارونوت خاطرنشان می‌کند که اظهارات جنجالی ترامپ، یک روز پس از دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در شهر برازیلیا، پایتخت برزیل، بیان شدند. این روزنامه صهیونیستی در بیان جزئیات این دیدار می‌نویسد نتانیاهو و پمپئو درباره همکاری‌ها میان اسرائیل و آمریکا و هم‌چنین مسائل به وجود آمده پس از تصمیم ترامپ درباره خروج از سوریه پرداخته‌اند. نتانیاهو شخصاً پیش از این نشست به رسانه‌ها گفته بود که اصلی‌ترین موضوعات گفت‌وگویش با پمپئو، عقب‌نشینی نیرو‌های آمریکایی از سوریه و تلاش‌های ایران برای محکم کردن جای پایش در این کشور خواهد بود.

گزارش سال ۲۰۱۵ «یورونیوز» درباره ایدیعوت آحارونوت می‌نویسد بعد از برگزاری این نشست، نتانیاهو به این نتیجه رسیده بود که «اسرائیل توانایی تأثیرگذاری روی بخش‌هایی از سیاست‌های آمریکا را دارد و دو طرف اکنون دارند تلاش می‌کنند تا خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه، کم‌ترین اختلال ممکن را در امنیت اسرائیل ایجاد نماید.» برخی منابع حتی به روزنامه یدیعوت آحارونوت گفته بودند نتانیاهو تقریباً هر آن‌چه که می‌خواست، از نشست با پمپئو به دست‌آورد و از میان هشت تقاضایی که داشت، هفت تقاضایش با پاسخ مثبت وزیر خارجه آمریکا مواجه شد. اگر اظهارات ترامپ ناقض مواضع وزیر خارجه‌اش نباشد، یعنی خواسته هشتم نتانیاهو، مقابله با نفوذ ایران در سوریه بوده که مورد موافقت قرار نگرفته است. این مسئله چنان‌که پایگاه خبری «آی ۲۴» رژیم صهیونیستی گزارش می‌دهد، با اظهارات شخص پمپئو مبنی بر تعهد آمریکا به حمایت از رژیم صهیونیستی مقابل ایران سازگار نیست، اما با اظهارات مقامات آمریکایی درباره بی‌میلی ترامپ به مقابله با ایران در سوریه هم‌خوانی دارد.

جذب افکار عمومی آمریکا یا باج‌گیری از نتانیاهو؛ ترامپ به دنبال چیست؟

روزنامه آمریکایی واشینگتن‌پست می‌نویسد اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا درباره واگذاری سرنوشت سوریه به ایران «خنجری بود که ترامپ در طرح گسترده مدنظر تیم سیاست خارجی‌اش فرو کرد [۱۵].» با این وجود، از آن‌جا که این اظهارات تنها یک روز پس از دیدار «مثبت» و «موفق» نتانیاهو با پمپئو مطرح شد، به نظر می‌رسد ترامپ در واقع خنجر بزرگ‌تر را از پشت در کمر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی فرو کرده است. از طرف دیگر، اگر ادعای تایمز اسرائیل درباره رویکرد داد و ستدی ترامپ درباره رژیم صهیونیستی صحت داشته باشد، باید دید ترامپ به دنبال چه معامله‌ای با مقامات این رژیم است. اگرچه دور از تصور است که آمریکایی‌ها تحت هر شرایطی، حتی با انگیزه باج‌گیری از رژیم صهیونیستی، بخواهند پشت این رژیم را در سوریه یا هر جای دیگری خالی کنند، اما مشخص نیست آیا ترامپ سیاست خود در قبال دمشق را که ظاهراً در جهت جذب افکار عمومی در آمریکا و بالا بردن شانس موفقیت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ با خروج از یک جنگ منفور صورت می‌گیرد، به روابط با رژیم صهیونیستی ترجیح خواهد داد یا خیر.
 
لرزه ترامپ بر اندام نتانیاهو: می‌گذاریم ایران هر کاری می‌خواهد در سوریه بکند +عکس
ترامپ در نشست با کابینه‌اش چارچوب زمانی چهارماهه را تکذیب و خود را از محدودیت زمانی برای اجرای برنامه‌اش در خروج از سوریه، رها کرد. حتی اگر اجرای سیاست عقب‌نشینی ترامپ از سوریه، محدود به همان بازه چهارماهه هم باشد، باز هم در مدت چهار ماه (آن هم در دولت ترامپ) هزاران اتفاق ممکن است بیفتد که لغو کلی سیاست ترک سوریه تنها یکی از آن‌هاست. با این حال، اگر این عقب‌نشینی صورت بگیرد، فرصت خوبی برای ایران و محور مقاومت به وجود خواهد آمد که باید از آن برای بازسازی سوریه و عاری‌سازی این کشور از تروریست‌های وابسته به آمریکا و رژیم سعودی نهایت استفاده را برد.

اظهارات «لیندزی گراهام» درباره خروج آمریکا از سوریه پس از جلسه با ترامپ در کاخ سفید [دانلود]یک نکته دیگر هم در این‌جا ارزش یادآوری دارد: اسرائیلی‌ها که هم‌زمان با نزدیک شدن مذاکرات هسته‌ای به انتها، درباره حمله یک‌جانبه علیه تأسیسات هسته‌ای ایران (در صورت به نتیجه رسیدن گفتگو‌ها و امضای توافق هسته‌ای مورد انتقاد آن‌ها) صحبت می‌کردند، اکنون بدون حمایت نیرو‌های آمریکایی، موقعیت خود در سوریه را هم در خطر می‌بینند. سؤال این‌جاست که چگونه رژیمی که می‌خواست مستقیماً و با چشم‌پوشی از حمایت آمریکا [در دوران ریاست‌جمهوری اوباما]به ایران حمله کند، اکنون در یک کشور ثالث و در یک جنگ نیابتی به تقلا افتاده تا مانع از عقب‌نشینی حامیانش شود؟ همه این‌ها نشان می‌دهد تهدید‌های نظامی رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی از همان روز اول هم صرفاً ادعایی پوچ و نمایشی تبلیغاتی بوده است.
 
منبع: مشرق 
 
انتهای پیام/
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
علی
۰۱:۴۸ ۱۹ دی ۱۳۹۷
امریکا کاری که باید میکرد رو با سوریه کرد.
ویرانی اقتصادی و ساختاری و بر باد رفتن تمامی میراث فرهنگی این کشور.فقط حرم ها سالم مونده
یک ویرانی تمام عیار که سوریه رو 500 سال به عقب برد و باز سازی سوریه 1000 سال طول میشکه.
سوریه چیزی نداره که امریکا توش بمونه.
البته امریکا از بشا رررررررررررررررررررررر اسد هم بیشتر سوریه رو زیر نظر خواهد داشت.
باز سازی سوریه هم به کمک همین امریکا و عربستان شروع میشه ویران کردند حالا با پول دولت سوریه میسازند.
امریکا از هر نظر نزدیک ترین کشور به سوریه خواهد بود و ترک نیروهای امریکایی به این معنی نیست که امریکا از سوریه خارج شده و روح و قلب امریکا در سوریه هست.
اگه الان دست سوریه علیه اسراعیل روی ماشه بره یک ثانیه بعد امریکا خواد درخشید!!!!!!!!!!!الان امریکا حظور فیزیکی در کشور من نداره ولی 15 درصد این مردم حداقل 15 درصشون جاسوسان امریکا هستند وایران رو خیلی خوب امریکا میشناسه و من به شما قول میدم از فردای ایران هم امریکا با خبره دلار فردا چنده؟این خبر رو از امریکا باید بپرسید.
در کل امریکا در تمام دنیا حظور داره حرف اخر:
امریکا جسمش از سوریه شاید بره شاید شاید ولی روحش و قلبش در سوریه خواهد ماند
Iran (Islamic Republic of)
رسول
۰۹:۴۳ ۱۹ دی ۱۳۹۷
حالت خوبه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۲۱ ۱۹ دی ۱۳۹۷
امریکا اقتصادی رو به ورشکستگی کامل پیش می رود امریکا رو به افول است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۲۷ ۱۹ دی ۱۳۹۷
به نظر من خارج شدن از سوریه به گفته ترامپ و سپس وصل کردن نام ایران
به این جریان و ... به گونه ای دارد کد میدهد به ایران که من امتیاز میدهم به شما ایرانی ها و در قبالش شما نیز یک قدم جلو بیایید همانند کیم جون اون.
حالا نکته اساسی اینجاست که ترامپ واقعا چه در سر دارد
خیلی سخته تصمیم و تحلیل در این رابطه اما محال غیر ممکن نیست
یعنی من عاشق این قدرت کشورم در لقای جمهوری اسلامی هستم که جهان در معادلات خودش . محور ایران را در نظر گرفته و میدانند که جایگاه ایران بسیار بالاتر از انچه است که در فکر و مخیله میگذرد
Seychelles
محمد
۰۶:۵۸ ۱۹ دی ۱۳۹۷
غیر از این حرفی به گفتن نداری زنده باد ایران مقاوم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۲ ۱۹ دی ۱۳۹۷
اسراییل کی باشه که بخواد به ایران حمله کنه.طوری میزنیمش این صدایش تا عربستان بره !!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
احمدی
۰۸:۵۵ ۱۹ دی ۱۳۹۷
این مردک دمدمی مزاجه و شخصیت ثابتی هم ندارد و فردا دوباره میگه من اینو نگفتم و یا منظورم چیز دیگه بود !! آخه کی تو این چند سال ریاست جمهوریش روی حرفش بوده که حالا باشه و نتانیاهو هم نگران نیست فقط بیخودی برای افکار عمومی خصوصا اسرائیلیها احساس نگرانی میکنه که یعنی فکر کشورشه (چون اگه چیزی نگه که زیر سوال میره)ومیدونه حرفهای این مردک پایه واساس نداره و شاید 1 ماه دیگه کل نیروهاش را از بقیه کشورها بیاره تو سوریه !!!!!!
United States of America
ناشناس
۰۹:۰۸ ۱۹ دی ۱۳۹۷
از قیمت خودرو چ خبر؟؟؟!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۹ ۱۹ دی ۱۳۹۷
فقط سلامتی
Iran (Islamic Republic of)
جمال
۰۹:۵۶ ۱۹ دی ۱۳۹۷
آمریکا میخواد مثل ایران که به اسراییل نزدیکه خودش رو نزدیک به ایران بدونه
همینه که سوریه رو ترک کرد و الان نیروهاش رو آورده عراق ، میخواد تروریستها رو باز در این کشور پرورش بده تا بتونه از این روش وارد ایران بشه
Iran (Islamic Republic of)
ehsan
۱۱:۴۹ ۱۹ دی ۱۳۹۷
احتمالایا میخواد دراینده مرز عراق رو ببنده و با هماهنگی اسراییل از دو طرف کشور وارد سوریه شه یا لب مرز شروع به پرورش تروریست کنه و وارد عراق و سوریه کننن به همین خاطر رفته مرز رو کنترل کنه که کسی مزاحم تروریستها نشه احتمال کمتر اینکه تقریبا به این نتیجه رسیدن که جنگ در سوریه از نظر مالی به صرفه نیست و بهتره در بازسازی سرمایه گزاری کنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۳ ۱۹ دی ۱۳۹۷
عرضه شو نداره جلوی ایران وایسه الکی منت میذاره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۰ ۱۹ دی ۱۳۹۷
به نظر من تمام اتفاقی که قرار هست رخ بده از سمت شرق ایران هست و خیلی هم بزرگ و وحشیانه خواهد بود چون . سمت شرق ما دولتها بهم ریخته و غیر منسجم هستند و نیروهای داعش و طالبان به شدت تفاهم نظر دارند در مورد شیعیان و از طرفی موقعیت جغرافیایی شرق به شدت برای وارد شدن پراکنده مستعد هست . از طرفی غربی ها یکبار ورود و شکست رو از غرب تجربه کردند و ایرانی ها به خوبی به منطقه غرب مسلط و حساس هستند .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۳۲ ۱۹ دی ۱۳۹۷
موافقم با سرگرم کردن ایران در مرزهای غربی وعراق، یک داعش بزرگتر درافغانستان وپا کستان ودرخارج مرز های شرقی ایجاد می شه امیدواریم برادران نظامی ما امنیت مرزهای شرقی وغربیمون به حدی برسانند که حتی فکر نزدیک شدن به مرزهامون از هزار کیلومتری هم به ذهن کسی خطورنکنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۹ ۱۹ دی ۱۳۹۷
سوریه پل رسیدن به اسراییله
Iran (Islamic Republic of)
سید احمد
۱۴:۱۸ ۱۹ دی ۱۳۹۷
با سلام
اتفاق این امور در دنیا طبیعیست این مسیر ثابت شده حرکت جهانی است ونظم نوین و.. همه حرفه ...به فضل الهی ظهور نزدیک است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۸ ۱۹ دی ۱۳۹۷
سوریه ول کرده اومده عراق؟
Germany
ناشناس
۱۵:۰۰ ۱۹ دی ۱۳۹۷
امریکااگه عرضه داره بره مردم خودش رو جمع و جور کنه. این یانکی ها 200 سال یک کشور بی ریشه تشکیل دادند وبالای 200 تا حنگ با ملل دنیا راه انداختند.
Iran (Islamic Republic of)
آقامهدی
۱۵:۴۱ ۱۹ دی ۱۳۹۷
سلام به نظرم لانه عنکبوت داره پاره میشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۵۰ ۱۹ دی ۱۳۹۷
عجولانه برنامه ریزی و تصمیم میگیرند انشاالله به برکت خون شهدا هیچ نتیجه ای نخواهند گرفت.