کد خبر: ۶۷۹۵۴۸۴
گروه : بوشهر » بوشهر
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۴
تاپایان بهمن؛

مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی گفت: شیرین‌سازی روزانه ٥٦ میلیون مترمکعب گاز در پالایشگاه این طرح تا پایان بهمن آغاز می‌شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، پیام معتمد با اشاره به روشن شدن مشعل سکو‌های B. و D. فاز ١٣ پس از چهار روز از شروع راه‌اندازی این سکوها، افزود: با پایان فعالیت‌های درحال اجرا روی خط دریایی ٣٢ اینچ حدفاصل سکو‌های دریایی و پالایشگاه تا قبل از پایان دی، گاز ترش استحصال شده ابتدا از سکوی B و با فاصله ۱۰ روز از سکوی D. به پالایشگاه ارسال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این شرایط دو سکوی B. و D. توان ارسال ٢٨ میلیون مترمکعب گاز ترش میدان گازی پارس جنوبی را از بلوک مخزنی فاز ١٣ دارند، افزود: چهار ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه به‌طور کامل در مدار بهره‌برداری قرار گرفته‌اند و آماده دریافت گاز از بخش دریا و خشکی هستند.

به گفته مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی، افزون بر دریافت ۲۸ میلیون مترمکعب گاز غنی از بخش دریایی و فرآوری در دو ردیف سوم و چهارم پالایشگاه این فاز، مطابق برنامه کنونی، دو ردیف اول و دوم، همچنان به تصفیه گاز ترش فاز‌های ٦ تا ٨ اختصاص یافته است و به این ترتیب پالایشگاه این طرح تا پایان بهمن با ظرفیت کامل شیرین‌سازی روزانه ٥٦ میلیون مترمکعب، به تولید ادامه خواهد داد.

معتمد درباره آخرین وضع واحد‌های مسیر دریافت گاز از دریا گفت: با توجه به آمادگی بخش فراساحل برای ارسال گاز به پالایشگاه، واحد‌های جدیدی از جمله تثبیت میعانات گازی (۱۰۳)، پشتیبان تثبیت میعانات گازی (١١٠) و مخازن ذخیره‌سازی این محصول (۱۴۳) در مسیر بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی افزود: همزمان با ورود گاز ترش به پالایشگاه، این واحد‌ها آماده سرویس‌دهی هستند و میعانات گازی به عنوان یکی از محصولات جدید تولیدی پالایشگاه فاز ١٣ در مخازن ویژه خود ذخیره‌سازی خواهد شد.

مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی با اشاره به آمادگی تولید اتان از نخستین ردیف واحد تولید اتان پالایشگاه این طرح، گفت: این واحد پیش از این راه‌اندازی شده و پالایشگاه فاز ١٣ به خط لوله انتقال اتان پارس ۲ به مجتمع‌های پتروشیمی متصل شده است.

معتمد به دیگر محصول تولیدی پالایشگاه فاز ١٣ پارس جنوبی اشاره کرد و یادآور شد: یکی از چهار ردیف بازیافت گوگرد در مدار تولید قرار دارد و روزانه از سوختن بیش از ٦٠٠ تن گاز اسیدی در مشعل‌ها جلوگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون محصول گوگرد مایع تولید شده در مخازن مربوط ذخیره می‌شود، افزود: با راه‌اندازی واحد دانه‌بندی گوگرد از ٢٥ دی، تولید گوگرد دانه‌بندی شده از اوایل ماه آینده در فاز ١٣ پارس جنوبی آغاز می‌شود.

طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی برای تولید ۵۶ میلیون متر مکعب گاز غنی از میدان مشترک و تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایع (ال‌پی‌جی)، ۲۷٥٠تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.

انتهای پیام/ک

شیرین‌سازی روزانه ٥٦ میلیون مترمکعب گاز در فاز ١٣ پارس جنوبی به زودی آغاز می‌شود

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر