کد خبر: ۶۷۹۶۴۷۰
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۷

مطالعه جدید نشان می‌دهد برخی دارو‌های مربوط به کلسترول، فشارخون و دیابت می‌توانند به کنترل برخی بیماری‌های روانی نظیر شیزوفرنی کمک کنند.

تاثیر دارو‌های قلبی و دیابت در تسکین بیماری‌های روانیبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، یافته‌های مطالعه فعلی حاصل بررسی بیش از ۱۴۲ هزار بیمار سوئدی مبتلا به بیماری‌های شدید روانی نظیر شیزوفرنی و اختلال دوقطبی بود.

محققان دریافتند بیماران در زمانیکه تحت درمان دارویی به خاطر کلسترول بالا، فشارخون بالا یا دیابت بودند، معمولا رفتار بهتری داشتند. همچنین در مقایسه با زمان‌های که این دارو‌ها را مصرف نمی‌کردند، کمتر احتمال بستری شدن در بیمارستان روانی یا تلاش برای آسیب به خود را داشتند.

یافته‌ها نشان داد این فایده بیشتر با مصرف استاتین‌ها برای کاهش کلسترول؛ مسدودکننده‌های کانال کلسیم که گروه دارو‌های فشارخون هستند؛ یا داروی خوراکی متفورمین برای دیابت، مشاهده شد.

دکتر «جوزف هایز»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالج لندن، در این باره می‌گوید: «به عقیده ما، آزمایشات کنترل شده و تصادفی تاثیر این دارو‌ها بر بیماری شدید روانی باید در گام بعدی انجام شود.»

وی در ادامه تاکید می‌کند: «یک احتمال تاثیر این دارو‌ها این است که زمانیکه بیماران تحت مصرف این دارو‌ها هستند، در کل مراقبت‌های درمانی بهتری دریافت می‌کنند از اینرو کمتر به خود آسیب رسانده یا در بیمارستان روانی بستری می‌شوند.

منبع:مهر

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر