کد خبر: ۶۸۳۷۷۵۲
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۸
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

درماتیت سبورئیک بیماری مزمنی که پوست سر را دچار خارش و پوسته ریزی می‌کند و با غده سباسه ارتباط نزدیکی دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درماتیت سبورئیک نوعی التهاب پوست است که اغلب  به صورت مزمن و عود کننده بروز می‌کند و  در نوزادان و بالغین مشاهده می‌شود؛ درماتیت سبورئیک اغلب با پوست قرمز، خارش دار و پوسته ریزی بروز می‌کند، در مناطقی از پوست که غدد سباسه بیشتر و چرب‌تری دارند، درگیری بیشتر است.؛ در مطالعاتی که روی سایر درماتیت‌ها مانند درماتیت آتوپیک انجام شده، مشخص شده است که این بیماری با سطح ویتامین D ارتباط دارد، به گونه‌ای که این بیماران دارای سطح پایین‌تری از ویتامین D هستند.

بیماری خاموشی که با تغییر هورمون به یکباره اوج می‌گیرد و پوست‌تان را درگیر می‌کند

زودرس‌ترین و شایع‌ترین علائم درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک بیشتر در پوست سر و صورت مشاهده می‌شود و معمولا با شوره سر همراه است؛ ایجاد شوره‌ سر زودرس‌ترین و شایع‌ترین علامت این بیماری است که موجب قرمزی و پوسته دار شدن نواحی گوناگون سر می‌شود و در نواحی پیشانی از خط رویش مو‌ها نیز فراتر می‌رود.

///


بیشتر بخوانید: بیماری‌ای که دائما اوج می‌گیرد و خاموش می‌شود


علی ارغوانی متخصص داخلی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد:  بیماری درماتیت سبورئیک یک بیماری پاپولواسکوآموس التهابی مزمن و شایع است که مخمر پیتیروسپورم در ایجاد آن نقش احتمالی دارد؛ این بیماری می‌تواند همه‌ سنین را درگیر کند؛ این بیماری بیشتر در پوست سر و به صورت پوست پوست شدن یا شوره سر خود را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: حداکثر میزان شوره‌ سر در ۲۰ سالگی است و از ۵۰ سالگی به بعد کم می‌شود؛ این بیماری زمانی که در دوران طفولیت نمایان شود به نام Cradle Cap شناخته می‌شود و ممکن است تا سن یک سالگی خودبه خود رفع شود و پس از آن تا دوره‌ بلوغ، دیگر ظاهر نشود، علائم این بیماری در بالغین بر روی قسمت‌های مرکزی صورت، ابرو‌ها و سر ظاهر می‌شود و اغلب باعث پوسته پوسته دار شدن می‌شود.

نواحی اختصاصی بدن برای بروز بیماری درماتیت سبورئیک

این متخصص داخلی با اشاره به اینکه نواحی اختصاصی این بیماری ابرو‌ها، ریشه‌ مژه‌ها، پوست اطراف بینی، چین نازولبیال و کانال گوش خارجی هستند، گفت: بیماری باعث می‌شود که فرد از لحاظ زیبایی دچار مشکل جدی شود به گونه‌ای که فرد مبتلا از اجتماع دور می‌شود و آثار مخرب روانی در فرد ایجاد خواهد شد.

///

ارغوانی با بیان اینکه عامل اصلی ایجاد کننده‌ این بیماری تشخیص داده نشده است، بیان کرد: سیر این بیماری در بالغین به صورت مزمن همراه با عود و خاموشی‌های مکرر است؛ استرس، خستگی و تغییرات آب و هوایی تشدید کننده‌ عود این بیماری هستند؛ این بیماری با سطح ویتامین D ارتباط دارد، به گونه‌ای که این بیماران دارای سطح پایین تری از ویتامین D هستند.


بیشتر بخوانید: بيماري درماتيت چيست؟


درماتیت سبورئیک چه علائمی دارد؟

این متخصص داخلی با تاکید بر اینکه ویتامین D۳ در افزایش سطوح کاتلسیدین نقش دارد، گفت: مالاسزیافورفور به عنوان عامل اصلی درماتیت سبوره نقش مهاری ایجاد می‌کند؛ این بیماری می‌تواند در زیربغل، کشاله‌ ران یا وسط قفسه‌ سینه ایجاد شود، در مردان این وضعیت گاهی در نواحی رویش ریش نیز ایجاد می‌شود.

///

 وی با بیان اینکه ایجاد شوره‌ سر شایع‌ترین علامت درماتیت سبورئیک است، گفت: این بیماری موجب قرمزی و پوسته‌دار شدن نواحی گوناگون سر می‌شود و در نواحی پیشانی از خط رویش مو‌ها نیز فراتر می‌رود؛ گاهی این بیماری در موارد مزمن باعث ریزش مو‌ها می‌شود که این ریزش موقتی است و مو‌ها دوباره رشد خواهند کرد، شوره‌ سر که مشکل خیلی از افراد است در واقع فرم خفیف و غیر التهابی درماتیت سبورئیک است.

ارغوانی بیان کرد: این بیماری با نام‌های سبورو پسوریازیس، سبورئیک درماتیتیس، سبورئیک اگزما و پیتیریازیس کپیتیس نیز نامیده می‌شود که به علت اختلاف نظر در اتیولوژی آن است؛ درماتیت سبورئیک بیماری شایع و مزمنی است که در مناطقی از پوست که غدد سباسه‌ بیشتری وجود دارد مانند وسط صورت، پشت گوش‌ها، دوطرف بینی، گونه‌ها، ابروها، پلک‌ها و وسط سینه و به خصوص در پوست سر رخ می‌دهد.


بیشتر بخوانید: درماتیت سبوره، عودکننده است


///

مهدی فیروزآبادی متخصص بیماری‌های پوستی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: علائم درماتیت سبورئیک شامل قرمزی، التهاب، خارش پوست و پوسته ریزی است؛ علت قطعی بیماری مشخص نشده است، مشخصه درماتیت سبورئیک افزایش تغییر و تبدیل سلول‌های اپیدرم است و از آنجا که ماده مؤثر بسیاری از دارو‌های ضد شوره فعالیت میتوتیک را مهار می‌کنند، ابتدا تصور می‌شد که این ترکیبات با سرکوب تکثیر سلولی در درمان درماتیت سبورئیک مؤثرند، ولی در واقع این مواد تمام مخمر‌ها را از بین می‌برند.

 وی بیان کرد: امروزه شواهد حاکی از آن است که علت این تکثیر زیاد سلولی، قارچی لیپوفیل و پلی مورف به نام Pityrosporum ovale است، زیرا کتوکونازول خوراکی و موضعی و دیگر مشتقات ایمیدازول مؤثر بر Pityrosporum ovale و فرآورده‌های حاوی اسید سالسیلیک و گوگرد که این ارگانیسم را از بین می‌برند باعث بهبود درماتیت سبورئیک می‌شوند؛ همچنین چون سبوم بر رشد Pityrosporum ovale مؤثر است، بروز درماتیت سبورئیک در مناطقی از بدن که غدد سباسه وجود دارد و نیز در مردان که آندروژن‌ها تولید سبوم را تشدید می‌کنند، شایع‌تر است.

///

این متخصص بیماری‌های پوستی ادامه داد: در شیرخوارگی نیز علت بروز این بیماری ممکن است به واسطه‌ برطرف شدن هورمون‌هایی باشد که قبل از تولد از مادر به طفل منتقل شده است؛ علت احتمالی بروز مکرر درماتیت سبورئیک نیز در بیمارانی که اختلالات عصبی مانند پارکینسون دارند، وجود دارد؛ به هر حال پاتوژنز درماتیت سبورئیک ممکن است در اطفال و بزرگسالان متفاوت باشد.

درماتیت سبورئیک در کمین مردان

فیروزآبادی گفت: علت در اطفال ممکن است با هورمون ارتباط داشته باشد، زیرا ضایعه اغلب در طفولیت رخ می‌دهد و قبل از بلوغ از بین می‌رود؛ شیوع این ضایعات در آقایان بیشتر از خانم‌هاست؛ درماتیت سبورئیک اغلب با پوست قرمز، خارش دار و پوسته ریزی بروز می‌کند.  احتمالا مخمر‌ها مانند گونه‌های مالاسزیا در بیماری نقش دارند که شایع‌ترین آنها زیرگروه‌های Globosa، Furfur و Restrica هستند.

///


بیشتر بخوانید: استرس سبب تشدید بیماری های پوستی می شود


وی افزود: اسید‌های چرب نیز به عنوان ماده آسیب رسان پوست عمل می‌کند و موجب تکثیر بیش از حد سلول‌های اپیدرم می‌شوند؛ این بیماری در نوزادان پوست سر و بخش بالایی صورت را گرفتار می‌کند که اصطلاحا به آن «کلاه گهواره» می‌گویند، اما در سنین بالاتر معمولا عود کننده است و ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد و یا حتی در سیر خود به پسوریازیس تبدیل شود.

این متخصص بیماری‌های پوستی تشریح کرد: در این بیماران تری گلیسیرید و کلسترول افزایش و Free fatty acid و Squalene کاهش می‌یابد؛ این بیماری در نوزادان محدود شونده است، اما در سنین بالاتر معمولا عود کننده است و ممکن است سال‌ها طول بکشد و یا حتی در سیر خود به پسوریازیس تبدیل شود، درمان با آنتی هیستامین‌ها، کورتیکواستروئید‌های موضعی و دارو‌های ضدقارچ مفید است.

///

وی ادامه داد: درماتیت سبورئیک با درمان توسط دارو‌های ضدقارچ بهتر است، پس  قارچ‌های مخمری پوست در ایجاد این بیماری دخالت دارند؛ اتیولوژی یک بیماری ناشناخته است، ولی بیش از یک دهه است که همراهی این درماتوز با مخمر مالاسزیا شناخته شده است.

فیروزآبادی یادآوری کرد: در این بیماری سلول‌های مرده‌ پوست به طور غیرعادی زیاد می‌شود و همراه با چربی یا ترشحات دیگر لابه لای مو‌ها قرار می‌گیرند؛ در اکثر موارد شوره‌ سر با ترشح زیاد چربی پوست ارتباط دارد، شدت درماتیت سبورئیک از یک شوره‌ خفیف تا بروز قرمزی و پوسته ریزی شدید متفاوت است، بعضی بیماری‌ها از جمله پارکینسون و ایدز نیز این اختلال را تشدید می‌کنند.

 

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۶
در انتظار بررسی: ۰
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
پماد ترکیبی کتوکونازول و هیدروکورتیزون برای صورت و شامپوهای درمان پسوریازیس مثل درمالیست و نوپریت و ... برای پوست سر این بیماری را براحتی کنترل میکند
هانیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
منم خسته شدم‌.خدا رو شکر چهره زیبایی دارم..پوستم هم مثل اینه بود..الان مجبورم به خاطر پوسته و قرمزی کرم پودر بزنم...ازیترومایسین داد دکتر گفت هر روز بخورم..اصلا فایده نداشت...همش ماله اعصابه و خاک و الودگی هوا
محمدامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
من هم دچار این بیماری شدم اگه کسی درمانی داروی سراغ داره به من بگه
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
نمیدونم دیگه چکار کنم خستم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
سلام من هم 11 سالی هست که این بیماری رو دارم
برای درمان از لوسیون کلوتریزون و شامپو دئودراک برای درماتیت سوبره استفاده کردم انشاالله برای شما هم نتیجه داشته باشه.
یوسف
|
Turkey
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
با شامپو هد شوادرز مخصوص سبوریک میتونین درمانش کنین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
سلام دوستان منم دچاراین بیماریم واقعا خسته شدم کسی اگه واقعا ازداروی،چیزی تونست نتیجه بگیره اطلاع رسانی کنه.
حديث
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
منم تازه درگيرش شدم يه سوال ميشه علائمش رو بگيد توي صورت خودشو چجور نشون ميده
سینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
من درمان شدم .راه حلش وازلین خالصه نه وازلین ویتامینه .شب قبل خواب درحدی که کاملا صورت چرب شه بزنید و آرام مالشش دهید به مدت یک ربع روی پوست بمونه سپس با آب خیلی گرم و دستمال دستشویی وازلین رو از پوست وردارین بعد با خیال راحت بگیرین بخوابین همه ی دستورالعملی که گفتم رو مو به مو اجرا کنین اینکار رو حداقل چهار ماه انجام بدین ولی علایم بهبودی از روز دوم نمایانه وشما حسابی سورپرایز میشین .
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
شما کامل درمان شدید؟ بعد از قطع این دستورالعمل برنمیگرده؟
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۸
این بیماری فعلا قابل درمان نیست.ولی ب نظر من بهترین درمان موقت شامپو کتو کونازول 2 درصد هست.برای هر کجا از بدن.ب خصوص صورت و ابروها که بیشتر درگیر میشه.
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
سلام دوستان متاسفانه منم همچین مشکلی دارم و نمیدونم چه دارویی بهتدین تاثیر رو داره دوستان اگه شناخت بیشتری دارن لطفا لطفا معرفی کنن بیزار شدم .
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
من هم درگیر ای بیماری بودم .... شامپو سلنیوم سولفاید 2.5 درصد استفاده کردم خدارو شکر مشکلم حل شد ... البته الان دیگه این شامپو در بازار پیدا نمیشه ... البته رنگ نارنجیش موثره ...رنگ آبیش در بازار وجود داره ولی اصلا موثر نیست
شاهین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
سلام.دوستان منم شدیدا درگیر این بیماری هستم، به اطراف بینیم،مژها،ابروم،و مخصوصا کف سرم این قرمزی وپوست پوست شدنو داره. دکتر زیاد رفتم ولی نتیجه ای نگرفتم خواهشا اگه کسی درمانی براش داره بگه
الهه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۳
من صورتم درگیره این مشکله،باید چیکار کنم ؟؟؟؟؟:(
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
سلام به همه. من بعد از کلی تحقیق تونستم این بیماریه لجن رو خودمم گرفتارشم درمان قطعی کنم و دارم روش کار میکنم و انشاله روزی میرسه که همه رو از شره این بیماری خلاص میکنم و نهایتا تا سه ماهه دیگه این تحقیقم عملی میشه
سیده مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
مخلوط شامپو ضد شوره فلولیکا برای موهای خشک با عسل

یعنی ترکیب (نصف شامپو + مخلوط یک قاشق پر عسل و آب در لیوان )
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
من هم این بیماری رو دارم یعنی شوره سر شدید ، علائم من اینطوری بود که اگه شامپو ملایم شوره سر بزنم شوره سر چند روز بعد سرم چرب و دونه های ریز زرد میزنه و اگه شامپو شوره خشک سرم دچار خارش و خشک میشه دونه های سفید میریزه
و کلا دچار خارشه سرم و بوی بد میگیره پوست سرم چند ساعت بعد حموم ! همه چی هم امتحان کردم
میثم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
سلام
منم 15 سال هست که درگیر هستم متاسفانه. خسته شدم. فقط میدونم کلی کاهش وزن داشتم به خاطر این بیماری. چون به غذای های چرب. بوی سیگار و عطر. بخصوص شیرینی جات. ترشی جات حساسیت بالایی دارم و سریعا دو روز بعدش خرش سر و پوسته زدن شروع میشه.
دکترهای زیادی رفتم جواب نگرفتم. لطفا دوستان اگه راه حلی پیدا کردید اینجا درج کنید. ممنون
میثم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
سلام
منم 15 سال هست که درگیر هستم متاسفانه. خسته شدم. فقط میدونم کلی کاهش وزن داشتم به خاطر این بیماری. چون به غذای های چرب. بوی سیگار و عطر. بخصوص شیرینی جات. ترشی جات حساسیت بالایی دارم و سریعا دو روز بعدش خرش سر و پوسته زدن شروع میشه.
دکترهای زیادی رفتم جواب نگرفتم. لطفا دوستان اگه راه حلی پیدا کردید اینجا درج کنید. ممنون
اشکان
|
Netherlands
|
۰۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
سلام دوستان من چنین مشکلی داشتم و دارم ولی پیشنهاد میکنم یکبار حتما پماد الیدل رو امتحان کنید البته یک هفته قبلش باید کورتون مصرف کنید بصورت ساختنی ، علائم خیلی کم شده ولی متاسفانه درمانی نداره فعلا
الهه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۴
میشه بفرمایید چطور باید درمانش کرد،واقعا خسته شدم بسکه دکتر رفتم و بی فایده بود :(
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
دخترم درگیراین بیماری است تاکی ادامه داره طفلی خیلی اذیت میشه
سام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
سلام شاید دو سه سال پیش درمانش سخت بود ولی الان درمان داره بیش از 95 در صد بهتر شدم
پاسخ ها
فرهاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
میتونید بگید چیکار کردید ؟
من شدیدا درگیرشم
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
منم گرفتار همچین چیزی شدم
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر