کد خبر: ۶۸۶۴۱۰۹
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳

شهرستان نایین بیش از یک سوم مساحت استان را در اختیار خودش قرار داده و در جای جای آن با وجود بنا‌های تاریخی توانسته با میزبانی منحصر به فردش لحظات طولانی را برای گردشگران رقم بزند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، قرار گرفتن در مرکز کشور و واقع شدن در چهار راه مواصلاتی کشور یکی از دلایلی است که باعث شده گردشگران داخلی و خارجی زیادی هر ساله از شهر تاریخی نایین بازدید نمایند .

وجود مکان های تاریخی متعدد ، مساجد و حسینیه تاریخی ، خانه های تاریخی ، آتشکده ها ، قلعه های تاریخی ، کاروانسرهای تاریخی ، آب انبارهای تاریخی ، یخچال های تاریخی ، فرش و عبا و غذاهای بومی و محلی خاص منطقه نایین مانند ماستینه ، کپچو ، نان محلی ، گیاهان دارویی خاص این شهر را به یکی از جاذبه های گردشگری کشور تبدیل نموده است .

در این گزارش نیز فقط تعداد کمی از این اماکن برای شما خواهیم گفت و این بدان معنی نیست که تنها آثار تاریخی و گردشگری شهرستان نایین همین تعدادی است که ما برای شما خواهیم گفت.

فراموش نکنید علاوه بر بافت های تاریخی زیبا ، جشنواره نوروزی نایین ، جشنواره ریگاره در محله محمدیه ، جشنواره نوروزی شهر بافران و جشنواره نوروزی شهر انارک به روال هر ساله پا برجا و با نمایش گذاشتن آداب و رسوم مردمان کویر ، با طعمی از سوغات های لذیذ و موسیقی سنتی و محلی در کنار بافت های چندین هزار ساله تا روزها خاطرات زیبایی را برای شما به یاد خواهند گذاشت.

نایین شهر هزاره‌های تاریخی / شهری که چشم انتظار مهمانان نوروزی خود نشسته است

محمود جمالی فرماندار نائین در  گفت و گو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، می گوید: نایین به لحاظ پیشینه تاریخی و گردشگری که در نقاط تاریخی خود جای داده است منحصر به فردترین شهرستان کشور عنوان شده است.

 جمالی  این شهرستان با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد و از جهاتی در چهار راه مواصلاتی کشور قرار گرفته، برنامه هایی چون جشنواره های نوروزی در بافران، انارک و محمدیه نایین برای مسافران در نظر گرفته شده که مسافران خاطرات خوبی را در ذهن خودشان به یادگار می سپارند.

و اما از کجا و چگونه گردش مان را شروع کنیم ؟

اگر از سمت تهران وارد شهر نایین شوید، کمی قبل از میدان اصلی شهر (امام) به چهارراه پلیس می‌رسید. چهارراه را به سمت چپ بپیچید تا وارد خیابان آیت الله نایینی شوید ، از ابتدای همین خیابان مناره زیبا و تاریخی مسجد جامع را خواهید دید ، خیابان را تا انتها بروید و خودروی تان را پارک کنید و گشت و گذار را شروع کنید.

مسجد جامع نایین، مسجدی که بنای اولیه آن متعلق به قبل از اسلام است و پس از ورود اسلام به ایران به سبک مساجد اولیه اسلام تغییر کرد . این عمارت هزارساله، ستون‌هایی خوش نقش و گچبری‌هایی استادانه دارد.

مناره مسجد در قرون بعدی ساخته شده و در بیرون فضای اصلی مسجد هم می‌توانید سرداب و شبستان زیرزمینی را ببینید. منبت کاری‌های در چوبی مسجد و سردر زیبایش مسافران را مجذوب خود می‌کند. 

نایین شهر هزاره‌های تاریخی / شهری که چشم انتظار مهمانان نوروزی خود نشسته است

بعد از بازدید از مسجد جامع بلافاصله می توانید از خانه پیرنیا و موزه آن دیدن کنید؛ چرا که هردو در یک محله هستند. این خانه متعلق به دوران صفویه است و از مجموعه خانه های متعددی تشکیل شده از جمله اندرونی، بیرونی، حیاط خلوت.   اینجا در گذشته خانه حاکم نایین بوده و در ابتدا شخصی به نام قاضی نورالهدی در این خانه زندگی می کرده و در دوره قاجار به خاندان پیرنیا رسیده و شخصی به نام میرزااحمدخان پیرنیا حاکم نایین در این خانه زندگی میکرده است.

نقاشیهای دیواری و گچبریهای زیبایی در ایوان شاهنشین، اتاق تشریفات و اتاق مخصوص حاکم وجود دارد. این گچبریها داستانهای هفت¬پیکر نظامی و داستانهایی مانند خسرو و شیرین، یوسف وزلیخاو … را نشان می دهد.

این خانه در سال   ۱۳۴۹  توسط وزارت فرهنگ و هنر خریداری و پس از انجام مرمتهای مورد نیاز بنا در اسفند  به موزه مردم¬شناسی کویر نایین تبدیل گردید.

بین مسجد جامع و نارین قلعه مسیر کوتاهی است ، کوچه رو به روی مسجدجامع را که پیاده به سمت پایین حرکت کنید، به یکباره چشم اندازی زیبا از بافتی تاریخی با بوی خشت و گل شما را جذب خود خواهد کرد ، روبروی نارین قلعه ، خانه تاریخی فاطمی است ، همان خانه ای که شهید راه وطن ، شهید دکتر حسین فاطمی مرد مبارز و وزیر امور خارجه دولت مصدق در آن زندگی کرد ، آب انبار خان یکی از ده ها آب انبارهای تاریخی و زیبای نایین هم همین جاست و البته نارین قلعه ، دیوار‌های نارین قلعه، قدیمی¬ترین بنای شناخته شده شهرنایین است که به دوره اشکانیان برمی¬گردد.

این بنای تاریخی در دوره های بعدی به عنوان دژ یا کهندژ توسعه و گسترش یافت. گفته شده که دور تا دور قلعه را در قدیم خندقی احاطه نموده بوده که از پایین ترین قسمت خندق تا بالاترین قسمت بنا درقدیم   ۵۰ متر فاصله وجود داشته است. این قلعه چند ضلعی بوده که چند برج در هر ضلع آن قرار داشته است.

نایین شهر هزاره‌های تاریخی / شهری که چشم انتظار مهمانان نوروزی خود نشسته است

روبروی نارین قلعه کوچه‌ای است که در ابتدای آن مسجد «خواجه خضر» را می‌بینید و سپس یک ساباط قدیمی شما را با به بازار سنتی این شهر هدایت می‌کند. مسیر ۳۰۰ متری مسجد خواجه خضر تا حسینیه چهل دختران، راسته بازار را تشکیل می‌دهد. معروف‌ترین سوغاتی‌های نایین، عبا و قالی و دارو‌های گیاهی (از جمله کتیرا) و لبنیات محلی است.

هفت حسینیه و محله تاریخی نایین در این مسیر هستند که هر کدام به صورت جداگانه دارای حمام ، آب انبار و بافت تاریخی منحصر به خود هستند . 

در این محله ها شما در میان بافت سنتی و قدیمی نایین حرکت می کنید. از خانه های قدیمی با درب هایی کُلون دار لذت می¬برید. کوچه های مسقف طاق دار که بسیار حال و هوای قدیمی می بخشند. شاید کم پیش بیاید که در این فضاها باشید. به گواه بسیاری از گردشگران اینجا یکی از بهترین مسیرهایی که تاکنون در آن قدم زده اند همین کوچه پس کوچه های قدیمی نایین است.

از سایر جاذبه‌های بافت تاریخی نایین می‌توان مسجد‌های شیخ مغربی و بابا عبدالله، و امامی، حمام‌های پنجاهه ، نوآباد و کلوان، باغ مصلا، آب انبار معصوم خانی ، یخچال های تاریخی و ... را نام برد که با پیاده روی در همان منطقه آن‌ها را خواهید دید.

محله محمدیه از جذاب‌ترین محله های تاریخی شهر نایین است. این محله با موقعیت و نمای زیبا مورد توجه گردشگران است یکی از دلایل معروف بودن محله محمدیه به کارگاه‌های عبابافی سنتی آن است. محمدیه در حاشیه جاده نایین به انارک قرار دارد و از میدان غدیر و خیابان شهدا قابل دسترس است. 

عبا بافی میراث کهن نائینی ها 

کارگاه‌های عبابافی خانه‌هایی قدیمی و دستکند در دل زمین اند تا بافندگان از گرمای کویر در امان باشند . در این محله همچنین می‌توانید به تماشای آسیاب دوهزار ساله «ریگاره» و مساجد هزارساله «سرکوچه» و مسجد جامع محمدیه بروید و قلعه آشورگاه را در بالای تپه‌ای بلند ببینید که یادگاری از دوران زرتشتیان است.

شهر بافران در  ۵ کیلومتری شهر نایین قرارداد ، این شهر تاریخی نیز با داشتن بناهای تاریخی زیبا مانند مسجد جامع و قلعه رستم ، مسجد دست کند علی آباد ، یخچال تاریخی با مردمانی مهمان نواز در ایام نوروز میزبان لحظه های نوروزی شما خواهد بود.

شهر انارک و روستای چوپانان نیز از مناطق تاریخی و دیدنی شهرستان نایین هستند که هر کدام دارای آثار تاریخی و زیبایی هستند که با برنامه های نوروزی و گردشگری منحصر به خود لذت نوروزی خاطره انگیز را برای شما رقم خواهند زد.

نایین ما هم کویر گرم و خشک داره و هم روستاهای ییلاقی خوش آب و هوا و هم کوه های مرتفع؛ نمونه کوه کلیزه و پارک کوهستانی آن است، جایی در  ۱۰کیلومتری نایین که برای تفریح و سرگرمی طرفداران زیاد خودش را دارد.

 

انتهای پیام /س 

گزارش از فاطمه محمدی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر