کد خبر: ۶۹۲۸۸۳۱
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۲
گزارش/

تحریم فولاد و صنایع فلزی ایران کاری دشوار و غیر قابل اجراست و لزوما همه کشورهای هدف صادرات فلزات ایران، حافظان منافع آمریکا نیستند.

چقدر تحریم‌ها بر صنایع فلزی ایران تاثیرگذار است؟/ بی‌نیازی فولاد کشور به سرمایه‌‎گذاری خارجیبه گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، توسعه صادرات فلز‌های اساسی طی سال‌های اخیر در دستور کار وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت بوده و دولت روی آن حساب باز کرده بود. مقایسه آمار سال‌های اخیر نشان می‌دهد ارزش صادرات فلزات اساسی افزایش داشته است. ارزش صادرات ۱۰ ماهه سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷درصد افزایش داشته است. همچنین مقایسه آمار‌های سال ۹۶ هم نشان می‌دهد که حجم صادرات فلزات به نسبت سال ۹۵ افزایش چشمگیری داشته، چنانکه حجم صادرات نزدیک به ۵۰ درصد و ارزش آن ۳۰ درصد در طول یک سال رشد داشته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت (۸ مه) در ادامه اقدامات خصمانه خود، صادرات صنایع فلزی و معدنی از جمله صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران را هدف تحریم‌ قرار داد. تحریم هایی که بیشتر شبیه به یک تهدید تو خالی است و نمی‌تواند صنایع فولادی ایران را به همین راحتی زمین گیر کند، چرا که تحریم فولاد و صنایع فلزی ایران کاری دشوار و غیر قابل اجراست و لزوما همه کشورهای هدف صادرات فلزات ایران، حافظان منافع آمریکا نیستند.


بیشتر بخوانید: تحریم صنعت نفت و فولاد امکان‌پذیر نیست


اثر پذیری صنعت فولاد کشور از تحریم‌ها بسیار کم است

هاشم مهدی زاده، عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: اثر پذیری صنعت فولاد کشور از تحریم‌ها بسیار کم است و شاید اختلال تحریم این صنایع تا ۱۵ سال آینده هم قابل مشاهده نباشد، چرا که در حال حاضر همه طرح‌های فولادی و صنایع فلزی ایران در حال اجرا است و نیازی به سرمایه‌گذار ندارد و در مرحله نصب ماشین‌آلات و تست‌های سرد و گرم و تکنولوژیک هستند.

مهدی زاده تصریح کرد: واحدهای فولادی کشور مانند ذوب آهن، فولاد خوزستان و فولاد مبارکه با برنامه‌ریزی‌ها و کار‌های کارشناسی که طی این چند سال در ساختار آنها صورت گرفته کاملا آماده‌اند در مقابل تحریم‌ها ایستادگی کنند و در تولید و مصرف مواد اولیه تولیدی کارخانه‌های کشور مشکلی با تأمین نیاز نداریم.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: هم اکنون با کمک واحدهای  فولاد یزد و اسفراین در ساخت قطعات مورد نیاز صنعت فولاد مانعی در راه نیست و قابل ذکر است که صنعت فولاد کشور در این برهه زمانی می‌تواند یک کارخانه‌  را از اول تا آخر به بهره برداری برساند.

صنعت فلزی ایران به تکامل رسیده و به دلیل مرغوبیت و کیفیت بالا همواره مشتری‌های خاص خود را دارد

جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: فولاد، مس و آلومینیوم ایران در دنیا مشتری‌های خاص خود را دارد که اکثر آنها حافظان منافع آمریکا نیستند.

سرقینی افزود: تحریم‌های جدیدی که رئیس جمهور آمریکا برای  صنعت فلز  ایران  وضع کرده است، تأثیری بر این صنایع نخواهد داشت، چرا که این صنعت به تکامل رسیده و به دلیل مرغوبیت و کیفیت بالا همواره مشتری‌های خاص خود را دارد و مشکل خاصی بابت فروش در سطح بازار‌های بین المللی وجود ندارد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: ایران در سال ۹۷ حدود ۲۵ میلیون تن فولاد تولید کرد که یک و نیم درصد فولاد تولیدی جهان را شامل می‌شود و این موضوع نشان می‌دهد میزان صادرات فولاد ایران در برابر صادرات فولاد جهان بسیار کوچک است و هیچ نگرانی بابت روند بازار‌های جهانی ندارد، البته با خروج آمریکا از برجام فکر‌ها به سمتی رفت که در حوزه صادرات فولاد با کاهش مواجه شویم، اما صادرات در حوزه صنعت فلزات نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر شده است.

کمک ناخواسته آمریکا به ایران با تحریم صنایع فلزی

هادی قوامی، نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحریم اخیر آمریکا مبنی بر تحریم صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران، گفت: این تحریم می‌تواند به فرصت‌ جدیدی برای رونق صنایع و تولیدات داخلی تبدیل شود مشروط بر اینکه دولتمردان بتوانند به درستی از آن استفاده کرده و نیاز کشور را از داخل تأمین کنند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی افزود: ترامپ با تحریم صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس غیرمستقیم به اقتصاد ایران کمک می‌کند به طور مثال کارخانه لوله گستر اسفراین لوله‌های جداری نفت از سایز ۷ اینچ تا ۱۶ اینچ تولید می‌کند، شمش مورد نیاز برای تولید این لوله‌ها باید در مجتمع صنعتی اسفراین تولید شود در ادامه، این مجتمع، آهن اسفنجی مورد نیاز خود را از فولاد نیشابور و سبزوار خریداری می‌کند. فولاد نیشابور گُندله و کنستانتره و سنگ آهن مورد نیاز برای تولید آهن اسفنجی را از خواف می‌خرد در نتیجه زنجیره ارزشی از اسفراین تا خواف به وجود می‌آید.

ضرورت توجه وزارت نفت به ظرفیت‌های صنایع فلزی ایران

این نماینده در مجلس دهم ادامه داد: تولید لوله‌های جداری و استفاده از ظرفیت مجتمع اسفراین، نیشابور و خواف در گرو توجه وزارت نفت، شرکت‌های نفتی و غیره  از ظرفیت داخل است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات تصریح کرد: صادرات هر تن فولاد مجتمع صنعتی اسفراین یک هزار یورو برای کشور ارزآوری دارد در حالی که اگر از این ظرفیت برای نیازهای داخلی استفاده شود می‌توان قطعات مورد نیاز خودرو، شیرهای سرچاهی برای نفت و غیره را تولید کرد که عواید به دست آمده از این موضوع بیشتر از صادرات است.

قوامی با بیان اینکه شرکت آذین فورج اسفراین اخیرا توانسته به توانایی تولید پنجه دینام و مثلثی پژو ۲۰۶ دست پیدا کند در حالی که تا ۶ ماه پیش این قطعات باید از خارج وارد می شد، گفت: در صورتی که دولت از ظرفیت کشور در صنایع آهن، فولاد و غیره به درستی استفاده کند می‌تواند اشتغالزایی و رونق تولید ایجاد کرده و از خروج ارز جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه آمریکا با رفتارهای نامناسب و تحریم ایران، غیرمستقیم ما را به سمت تکیه بر توان داخلی سوق می‌دهد، تصریح کرد: علی‌رغم اینکه کشور ظرفیت زیادی در حوزه فولاد، صنایع فلزی و آلومینیوم دارد برخی رانت خواران در تلاش اند با واردات این مواد، سود بیشتری به دست آوردند، بنابراین اعمال تحریم‌ها می‌تواند بهترین فرصت برای جلوگیری از واردات باشد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات اظهار کرد: از آنجا که ممکن است در اثر این تحریم‌ها صادارت محدود شود، می‌توان از صنایع فلزی برای تأمین نیاز داخل استفاده کرد که نتیجه این امر جلوگیری از واردات است.

گزارش از رامین بختیاری

انتهای پیام/

 

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
تحریم ها باعث میشه صادرات کم بشه و عرضه در بازار داخلی زیاد بشه و مردم بتونن یه نفسی بکشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
این تحریم ها ادامه داشته باشه و این گرانی ها مردم رو نابود میکنند چون فشار روی مردم سنگینه و مردم بی پولن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند،مراقب نفوذ انگلیس باشید.
#افطار انگلیسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه نیازهای خود را تا حد امکان از داخل تامین کنیم تولید کننده داخلی بایستی با تولید لوازم وقطعات با کیفیت موجب دلگرمی مصرف کننده داخلی گردد باید به این باور برسیم ملت ایران با اتحاد و خدمت به همدیگر از این تحریمها عبور خواهند کرد .
said
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
سهام ذوب که ریخت همه ضرر کردن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
بازار هيجاني شده
radsel
|
United States
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
پس چرا همش داره گرون میشه ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
بخاطر وجود يه عده دلال از خدا بي خبر
A
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
خدا کنه صادرات همه تولیدات کشور تحریم بشه تا قیمت ها بیاد پایین
پاسخ ها
radsel
| United States |
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
برادر این نه راهشه نه درسته . دلیل گرونی صادرات نیست بلکه ریزش ارزش ریاله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
آره واقعا هیچ تاثیری نداره
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
خب الهي شکر که به سرمايه گذار خارجي نياز نيست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
هدف آمریکا از لشکرکشی به منطقه ما حمله به ایران نیست بلکه هدف اصلی محاصره دریائی ایران همون کاری که با یمن شد !
ایران بهیچ عنوان اجازه ندهد !
در غیر اینصورت تمامی درآمدها از این طریق از بین خواهد رفت و هیچ کشتی از ترس مصادره شدن نزدیک نخواهد شد برای معامله !!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
اقا بجای صادرات مسکن بسازید مردم دارن له میشن زیر بار مسکن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
خدا کنه تحریم ها اثر کنه تا در داخل قیمت میلگردئ کم بشه و مردم بتونن خون بسازن خدا کنه تحریم فلزات اثر بهتری در داخل داشته باشه
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر