کد خبر: ۶۹۲۹۱۳۰
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از پیش بینی خرید تضمینی ۶۰۰ هزار تن گندم استان خبر داد.

پیش بینی خرید تضمینی ۶۰۰ هزار تن گندم در آذربایجان غربی / مزارع گندم استان از سطح سبز بسیار مطلوبی برخوردارند

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه ،اکبر کرامتی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی  در حاشیه بازدید مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از روند اجرایی طرح تحقیقاتی ایکاردا و طرح p v s گندم در شهرستان‌های بوکان، مهاباد، نقده، میاندوآب با بیان این مطلب اظهار کرد: با توجه به بارندگی‌های اخیری که در سال زراعی جاری داشتیم، پیش بینی می‌شود از ۳۷۵ هزار هکتار از مزارع زیر کشت محصول گندم در استان، بیش از ۷۵۰ هزار تن گندم برداشت شود.

کرامتی افزود: بر اساس مصوبه هیئت دولت، قیمت خرید تضمینی هر کیلو گرم گندم برای سال جاری ۱۷ هزار ریال تعیین و ابلاغ شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی اضافه کرد: در سال زراعی جاری ۳۷۵ هزار و ۳۹۵ هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت محصول گندم و ۳۷ هزار و ۱۳۰ هکتار زیر کشت جو رفته است که در حال حاضر از سطح سبز بسیار مطلوبی برخوردار هستند.

وی گفت: به منظور انتقال یافته‌های علمی کشت گندم به داخل مزارع کشور در افقی پنج ساله ایران در کشت گندم با موسسه تحقیقاتی ایکاردا همکاری می‌کند که در آذربایجان غربی نیزبه منظور اجرای این طرح در سال زراعی جاری در سه شهرستان بوکان، شاهین دژ و نقده در سطح ۱۹ هزار هکتار از اراضی، شامل ۱۴ هزار هکتار گندم دیم، ۱۲۰۰ هکتار جو، ۳ هزار و ۸۵۰ هکتار نخود و ۳۶ هکتار علوفه کشت شده است.

کرامتی تاکید کرد: به منظور مقایسه عملکرد ارقام آزمایشی نیز در سطح یک هکتار اعم از ۹ رقم جو، ۵ رقم نخود و ۲ رقم علوفه توسط محققین و کارشناسان سازمان کشت شده است.

وی همچنین تصریح کرد: امسال حدود ۱۹ هزار تن بذر اصلاح شده گندم بین زارعین استان توزیع شده که نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد افزایش داشته است.

کرامتی با بیان اینکه محصول گندم شاخص امنیت اقتصادی و غذایی جامعه است، افزود: پیش بینی تولید و فرآوری بذر طی سال زراعی جاری در آذربایجان غربی ۲۶ هزار و ۵۰۰ هزار تن برآورد شده است که توسط ۷ شرکت تولید و فراوری بذر در استان انجام می‌گیرد.

 

انتهای پیام/م

بازدید مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از مزارع گندم استان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر