کد خبر: ۶۹۳۴۱۶۲
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸

کشت چغندر قندر به روش نشایی در منطقه کلوان از توابع دهستان خسرو شیرین شهرستان آباده، آغاز شد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، احمد دهقان مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: توسعه کشت‌های نشایی یکی از اولویت‌های سازمانی وزارت جهاد کشاورزی است که بر این اساس کشت چغندرقند با این روش در سطح ۳۰۰ هکتار برای نخستین بار در کلوان آباده آغاز شده است.

وی بیان کرد: امسال بیش از ۳۰ هزار هکتار از مزارع سبزی و صیفی استان فارس به کشت نشایی اختصاص یافته که محصولات به این روش کشت می‌شوند و کاهش طول دوره رشد، مصرف آب، کاهش آفات و بیماری‌ها و کم شدن هزینه‌های مرحله کاشت و برداشت از مزایای کشت نشایی است.

نصرالله آتشی شیرازی کارشناس مسئول چغندر قند در سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز تصریح کرد: اگر کشت نشایی چغندر قند با تاخیر انجام شود مشکلی ایجاد نمی‌شود و نشا در فروردین و اردیبهشت در خزانه تهیه و به زمین اصلی منتقل می‌شود.

وی اضافه کرد: یکی از مزایای اصلی کشت نشایی این است که در خزانه تمام اقدامات انجام و با کاهش طول دوره رشد، این محصول دو ماه زودتر از روش کاشت مستقیم برداشت می‌شود.

همچنین یوسف آبادی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات چغندر قند فارس نیز اظهار کرد: در روش نشاکاری ۶۰ روز قبل از انتقال نشا به زمین زراعی، به میزان یک میلیون و پانصد هزار بذر چغندر در یک درصد از زمین اصلی تهیه و پس از رشد به زمین اصلی منتقل می‌شود.

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح از هدر روی بیش از ۴ هزار متر مکعب آب در هکتار جلوگیری می‌شود، تاکید کرد: سرعت رشد چغندر قند در این حالت افزایش می‌یابد، و بنابر عملکرد این محصول در هر هکتار در مقایسه با کشت مستقیم بذر ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.

علیرضا پرویزی رئیس اداره امور فناوری‌های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز گفت: دستگاه نشا کار به طور کامل بومی بوده که توسط محققان استان فارس ساخته شده است و برای کاشت نشای چغندر قند مورد استفاده قرار گرفته و کشاورزان با این دستگاه می‌توانند هزینه‌های کاشت خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

وی بیان کرد: برای بهره گیری از دستگاه نشاکار چغندر قند، تسهیلات کم بهره و بخشی از آن هم به صورت بلاعوض به کشاورزان اختصاص می‌یابد.

آباده در ۲۷۵ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.

انتهای پیام/ت

آغاز کشت چغندر قندر به روش نشایی در منطقه کلوان آباده

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر