کد خبر: ۶۹۳۴۹۰۵
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۵
در دیدار با رئیس صندوق توسعه ملی؛

استاندار کهگیلویه وبویراحمد از تامین تسهیلات ارزی و ریالی ۲ طرح مهم اقتصادی و صنعتی کهگیلویه از طریق صندوق توسعه ملی خبر داد.

به گزارش گروه  استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج، علی محمد احمدی  استاندار کهگیلویه وبویراحمدگفت: در نشست روز گذشته با مدیرعامل صندوق توسعه ملی قرار شد منابع مالی و تسهیلات ارزی لازم به ۲ طرح مهم صنعتی کهگیلویه شامل نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی و پتروشیمی دهدشت در اسرع وقت تامین شود.

وی تصریح کرد: در این نشست همچنین بانک‌های صنعت و معدن و ملت ۲ بانک عامل و مشخص برای پرداخت تسهیلات مورد نیاز این طرح‌ها معرفی شدند.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد: همچنین با توجه به برخی سخت گیری‌ها و ضرورت تامین وثایق و ضمانت‌های بانکی از سوی سرمایه گذاران این طرح‌ها نیز مقرر شد که با توجه به رکود چندین ساله این طرح‌ها بانک‌های عامل با نگاه مثبت اقدام کنند.

عملیات اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی در منطقه پادوک کهگیلویه در دهه فجر سال ۱۳۹۶ با حضور جمعی از مسئولان اجرایی آغاز شد.

میزان اعتبار پیش بینی شده برای اجرای این طرح مهم صنعتی افزون بر ۳۲۵ میلیون یورو معادل ۱۵ هزار میلیارد ریال است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد میزان پیشرفت فیزیکی نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی دهدشت را حدود ۴۰ درصد ذکر کرد و گفت: با ساخت این نیروگاه گام مهمی در راستای تامین برق پایدار مورد نیاز شهرستان کهگیلویه است.

وی یادآور شد: با بهره برداری از این طرح نه تنها زمینه پایداری ولتاژ برق منطقه بلکه برق طرح‌های صنعتی کهگیلویه از جمله پتروشیمی، سیمان سپو و کارخانه آجر به‌صورت پایدار تأمین می‌شود.

هم اکنون برق شهرستان ۱۳۱ هزار نفری کهگیلویه از یک ایستگاه ۱۴۲ ولتی به طول ۳۵۰ کیلومتر تأمین می‌شود.

احمدی همچنین طرح پتروشیمی دهدشت را نیز از دیگر طرح‌های مورد بحث و مطرح در نشست امروز با رئیس صندوق توسعه ملی عنوان کرد و گفت: با توجه به منابع مالی سنگین مورد نیاز این طرح بزرگ صنعتی و رکود بیش از یک دهه ان راهی جز استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی برای شتاب بخشی رونق آن نیست.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی خاکبرداری پتروشیمی دهدشت پایان یافته و فاز دوم یعنی احداث ساختمان‌های غیرصنعتی آن آغاز شده، گفت: این طرح در صورت راه اندازی ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن سنگین را دارد.

احمدی یادآور شد: با بهره برداری از طرح پتروشیمی دهدشت بیش از ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد.
پتروشیمی دهدشت در آبان سال ۱۳۸۵ جواز تاسیس گرفت و در ۲۱ فروردین ۱۳۸۶ با حضور نایب رئیس وقت مجلس شورای اسلامی، معاون وزیر نفت آن زمان در امور پتروشیمی و جمعی از مسئولان و مقامات اجرایی کهگیلویه و بویراحمد کلنگ زنی شد.

شرکت صنایع پتروشیمی دهدشت مجری احداث یک واحد تولید پلی اتیلن سنگین در شهرستان کهگیلویه شد و هدف از اجرای آن در مرحله اول تولید مواد اولیه پلی اتیلن سنگین برای تامین نیاز بازار‌های داخلی و تغذیه صنایع پایین دستی و در مرحله بعد صادرات محصول به بازار‌های جهانی است.

تلاش‌های جدید از پاییز ۱۳۹۵ آغاز شد که در این مرحله عملیات خاکبرداری پتروشیمی بعد از ۹ سال وقفه با انتخاب پیمانکار، چهره تازه‌ای به صحرای کلاچوی دهدشت داد.

به گفته مسئولان ۱۴۰ میلیارد ریال اعتبار امسال برای احداث ساختمان‌های غیرصنعتی کارخانه پتروشیمی دهدشت اختصاص یافت.
عدل هاشمی پور نماینده مردم کهگیلویه بزرگ در مجلس، مدیران عامل پتروشیمی و نیروگاه سیکل ترکیبی دهدشت نیز در این دیدار استاندار کهگیلویه وبویراحمد را همراهی کردند.

مرتضی شهید زاده مدیرعامل صندوق توسعه ملی نیز در این دیدار از پیگیری‌های مستمر استاندار و نماینده شهرستان کهگیلویه قدردانی کرد و گفت: از هیچ تلاشی برای تخصیص اعتبار ویژه و تامین منابع مالی لازم به دو پروژه مهم و حیاتی در شهرستان کهگیلویه دریغ نخواهیم کرد.

وی بیان کرد: هدایت منابع صندوق توسعه ملی برای رونق بخشی به تولید راهبرد جدی این صندوق است.

شهیدزاده یادآور شد: یکی از راهبرد‌ها و سیاست‌های اصلی این صندوق تکیه بر ظرفیت‌های مهم صنعتی و معدنی در مناطق مختلف کشور است.

وی ابراز داشت: با توجه به سیاست‌های اصولی و راهبردی دولت و تفویض اختیارات بیشتر به استانداران به ویژه در امر سرمایه گذاری و رونق تولید بانک‌های عامل موظف به نهایت همکاری با سرمایه گذاران در پرداخت تسهیلات صندوق هستند.

کهگیلویه وبویراحمد با جمعیتی حدود ۷۲۳ هزار نفر دارای هشت شهرستان، ۱۷ شهر و افزون بر ۲۷۰۰ روستا است.

شهرستان‌های چهارگانه کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده از مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کهگیلویه و بویراحمد هستند که سرمایه گذاری بر روی معادن می‌تواند یکی از ظرفیت‌های مهم برای خروج آن‌ها از محرومیت باشد.

این چهار شهرستان گرمسیری در تقسیمات کشوری به عنوان یکی از سه حوزه انتخابیه کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌روند.

معادن فسفات چرام، هیدرات (آهک) کهگیلویه و نیترات دیشموک سه معدن مهم احیا شده در این منطقه هستند که ظرف سال‌های گذشته و با حمایت دولت و پیگیری مسئولان با عبور از فاز‌های مطالعاتی و مراحل سخت اداری، وارد فاز عملیاتی و اجرایی شده اند.

انتهای پیام/غ

پیگیری برای جذب اعتبار تکمیل پتروشیمی دهدشت

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر