کد خبر: ۶۹۳۴۹۲۰
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد بخشی از بستر مازاد رودخانه حفاظت شده کشف‌رود را به توسعه فضای سبز اختصاص داده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، تورج همتی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در بازدید مشترک با مدیرعامل و مسئولان آب منطقه‌ای این استان از رودخانه حفاظت شده کشف‌رود گفت: در سیاست‌های کلان زیست محیطی، کشف‌رود نه تنها یک تهدید، بلکه یک فرصت برای ارتقای شاخص‌های مورد عمل به شمار می‌آید.

وی تصریح کرد: سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد بخشی از بستر مازاد رودخانه حفاظت شده کشف‌رود را به‌درختکاری و توسعه فضای سبز اختصاص داده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: نزدیک به ۱۸۰ هکتار فضای سبز ایجاد شده، مسیر را برای احداث کمربند سبز شمالی کوتاه کرده است که این موضوع در تأمین و افزایش سرانه سبز شهری به‌ویژه برای مناطق کم برخوردار حاشیه شهری بسیار موثر است.

همتی ضمن اشاره به‌اینکه مطالعات طرح «رود پارک» در بستر رودخانه حفاظت شده کشف‌رود از سوی شرکت‌های مشاور آب منطقه‌ای استان و شهرداری مشهد درحال انجام است ادامه داد: احداث پارک ساحلی و رود پارک تازمان اجرایی شدن طرح تفصیلی در منطقه، از تصرفات غیرقانونی جلوگیری می‌کند.

وی به اقدامات مشترک حفاظت محیط زیست و شرکت آب منطقه‌ای این خراسان رضوی در راستای حفاظت از این رودخانه اشاره کرد و ادامه داد: پایش‌های مشترک به‌کمک گشت‌های سیار یگان‌های حفاظت دو طرف با هدف پیشگیری از ساخت و ساز‌های غیرمجاز و نیز اقدامات پیشگیرانه در هنگام بروز بحران‌های طبیعی همچون سیل، در فهرست همکاری‌های مشترک بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: مدیریت زیست بومی کشف‌رود و توجه به نیاز آبی رودخانه از اولویت‌های اجرایی حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در تعامل با دستگاه‌های عضو کارگروه ساماندهی فاضلاب استان است.

در پایان این بازدید مشترک، طرح انتقال پساب تصفیه‌خانه خین عرب به‌غرب مشهد نیز مورد بررسی قرار گرفت.

پیش‌بینی شده است تا یک ماه آینده پساب خین عرب که مطابق استاندارد‌های محیط زیستی است به‌غرب مشهد انتقال و دراختیار حق‌آبه بران سد «کارده» قرار می‌گیرد و این درحالی است که تاکنون حق‌آبه این کشاورزان از تصفیه خانه «پرکندآباد ۲» تامین شده است.

حدود ۱۴۵ کیلومتر از طول رودخانه حفاظت شده کشف‌رود در حوزه مشهد قرار گرفته است و طبق مصوبه شماره ۳۶۵ شورای عالی حفاظت محیط زیست، در محدوده این رودخانه هر گونه تغییر کاربری ممنوع است.

انتهای پیام//ف. س


بررسی طرح انتقال پساب تصفیه خانه خین عرب به غرب مشهد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر