کد خبر: ۶۹۴۲۴۱۸
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱
معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد:

جان‌بابایی گفت: تاکنون بیش از ۹۰۰ مرکز برای ارائه خدمات تخصصی‌تر در سطوح ۲ و سه به بیماران شناسایی شده اعلام آمادگی کرده‌اند.

تدوین پروتکل درمانی خدمات تخصصی سطوح ۲ و ۳ برای بیماران شناسایی شده در بسیج ملی کنترل فشار خونبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه پویش بسیج ملی کنترل فشار خون با هدف آگاهی مردم و شناسایی افراد مبتلا به فشار‌خون‌بالا در کشور آغاز شده است، گفت: دستورالعمل اجرایی این پویش به تمامی دانشگاه‌ها ابلاغ شده و مرحله اجرایی آن نیز از ۱۷ خرداد ماه سال جاری آغاز می‌شود.

جان بابایی ادامه داد: تمامی مراکز درمانی دولتی، خصوصی و همچنین کلینیک‌های ویژه دولتی کشور برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده اند و تاکنون بیش از ۹۰۰ مرکز برای ارائه خدمات تخصصی‌تر در سطوح ۲ و ۳ به بیماران شناسایی شده اعلام آمادگی کرده اند. این مراکز به صورت دائمی پذیرنده بیماران مبتلا به فشار خون بالا و در سطوح تخصصی ۲ و سه خواهند بود.

وی ادامه داد: اجرای طرح در مطب ها، با صلاحدید سازمان نظام پزشکی انجام می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت تایید کرد: پروتکل درمانی خدمات تخصصی سطوح ۲ و سه برای بیماران شناسایی شده در بسیج ملی کنترل فشار خون در معاونت درمان و پروتکل مراجعات به سطح اول نیز با همکاری معاونت بهداشت تدوین شده است.

اعلام آمادگی۱۰۰ هزار پرستار در بسیج ملی کنترل فشار خون

جان بابابی با بیان اینکه حدود ۱۰۰ هزار پرستار جهت اجرای این طرح در مراکز درمانی اعلام آمادگی کرده اند، اظهار داشت: در مراکز درمانی، حداقل یک پرستار در هر شیفت موظف به اجرای طرح غربالگری است و این عملکرد به عنوان ساعت موظفی وی لحاظ می‌شود.

وی افزود: در بیمارستان‌هایی با ازدحام بالا و لیست‌های انتظار طولانی‌تر تعداد افراد غربالگر براساس نیاز افزایش خواهد یافت. اما در مجموع دانشگاه‌ها موظفند لیستی ۶۰ نفره و شیفت بندی شده از پرستاران غربالگر طی یک ماه اجرای پویش را به دانشگاه خود ارائه دهند. در بیمارستان‌های تک تخصصی زنان نیز غربالگری توسط ماما صورت خواهد گرفت.

جان بابایی در ادامه گفت: در هر دانشگاه نیز ساختاری مجازی به صورت آبشاری مشخص می‌شود که در آن یک نفر به عنوان نماینده دانشگاه، یک نفر به عنوان نماینده علمی و یک نفر به عنوان مدیر پروژه در هر بیمارستان مشخص خواهد شد.

وی بیان کرد: بسته بعدی آموزش و هماهنگی با مراکز خواهد بود تا در ۱۷ خرداد که فاز اجرایی عملا آغاز خواهد شد، مراکز با آمادگی کامل اقدام کنند.

جان بابایی در پایان تاکید کرد: عدم شناسایی به موقع افراد مبتلا به پرفشاری خون، با توجه به بی نشانه بودن این بیماری، سبب ایجاد عوارض جبران ناپذیری مانند سکته‌های قلبی و مغزی، نارسایی کلیه و بیماری‌های چشم می‌شود؛ از همین رو غربالگری افراد و پیشگیری از این عوارض ضروری است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر