کد خبر: ۶۹۵۰۹۳۷
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
کد خبر : ۶۹۵۰۹۳۷

ناظر دانشگاهی بسیج ملی کنترل فشارخون آذربایجان غربی گفت:چهل درصد مبتلایان به فشارخون بالا در استان از بیماری خود اطلاع ندارند.

نوریه دلیلی ناظر دانشگاهی بسیج ملی کنترل فشارخون آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه ، افزود: بیماری قلبی و عروقی، فشار خون، سرطان، دیابت، آسم و حوادث را عمده دلایل مرگ و میر است.
 
وی گفت: بیماری فشار خون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی، بیماری‌های مزمن کلیه و سکته مغزی در جهان و ایران است.
 
نوریه دلیلی ناظر دانشگاهی بسیج ملی کنترل فشارخون استان با گفت: ۴۰ درصد از بیماران فشارخونی در استان از بیماری خود اطلاع ندارند.
 
وی با اشاره به آغاز طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون» در استان هم زمان با سراسر کشور توضیح داد: زمان اطلاع رسانی این طرح بزرگ ملی از ۲۷ اردیبهشت ماه آغاز شده است و تا ۱۵ تیر ادامه دارد و شروع غربال گری از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر است.
 
ناظر دانشگاهی بسیج ملی کنترل فشارخون استان جمعیت بالای سی سال استان را بیش از یک میلیون و چهارصد هزار نفر عنوان کرد و افزود: پیش بینی می‌شود در اجرای طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون» ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت بالای سی سال استان تحت پوشش قرار گیرند.
 
دلیلی جامعه هدف این طرح را افراد بالای ۳۰ سال، بیماران کلیوی و زنان باردار عنوان کرد و ادامه داد: افزایش نسبت شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به پرفشاری خون در کشور، شروع مراقبت فشارخون در افراد با فشارخون بالا و همچنین افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامد‌ها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون بالا از اهداف کلی طرح بسیج ملی فشار خون بالا است.
 
وی با تشریح نحوه اجرای طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون» با اشاره به اینکه اجرای این طرح در خانه‌های بهداشت روستایی، پایگاه سلامت شهری و مرکز خدمات جامع سلامت، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌های بخش دولتی و خصوصی، مطب پزشکان، پایگاه‌های انجمن‌ها، موسسات دولتی و غیر دولتی و خیریه و ۹۵ ایستگاه موقت ثابت و سیار و پایگاه خود اظهاری با استفاده از وب سایت معرفی شده توسط کمیته اجرائی پیش بینی شده است.
 
ناظر دانشگاهی بسیج ملی کنترل فشارخون استان با اشاره به اینکه فشارخون بالا از عوامل اصلی سکته مغزی، سکته قلبی و بیماری‌های کلیوی است، بیان کرد: با مشارکت در بسیج ملی کنترل فشارخون، آگاهی از علائم فشار خون بالا را به ۱۰۰ درصد برسانیم.
 
وی مصرف نمک، الکل و دخانیات، سابقه خانوادگی، چربی خون بالا، چاقی و دیابت را از عوامل ایجاد فشارخون در افراد دانست و افزئد: استرس و شرایط روحی نامناسب با فشارخون بالا ارتباط مستقیم دارد، و پیشگیری و کنترل فشارخون بالا با مصرف نمک و روغن کمتر امکان پذیر است.

دلیلی ادامه داد: فشارخون بالا در تمام طول عمر نیاز به درمان دارد و لازم است بیمار و خانواده او تحت آموزش قرار بگیرند تا نسبت به بیماری فشار خون و عوارض آن آگاهی کامل پیدا کنند. برای درمان، مراقبت و پی گیری بیماری، مشارکت فرد مبتلا به فشار خون بالا و خانواده وی اهمیت به‌سزایی دارد. درمان فشار خون بالا باید متناسب با هر بیمار انجام شود و پرونده درمانی او دقیقاً کنترل گردد.

وی تصریح کرد: از علل اصلی ناکامی در درمان فشارخون بالا، بی‌علامت بودن بیماری و آگاهی ناکافی جامعه و به ویژه بیماران نسبت به بیماری و عوارض آن و مصرف نا منظم دارو می‌توان ذکر کرد.
 
 

مردم اطلاعات فشار خون  خود را در سامانه خود اظهاری فشار خون ثبت کنند

 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی و رئیس کارگروه ارتباطات و اطلاع رسانی بسیج ملی فشار خون استان هم در گفتگو با  خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه ، اظهار کرد: مردم می‌توانند اطلاعات فشار خون خود را در سامانه خوداظهاری (ثبت فشارخون) ثبت کنند.
 
علی افشانی با اشاره به راه اندازی سامانه خوداظهاری ثبت فشارخون همزمان با آغاز برنامه بسیح ملی فشار خون افزود: مردم می‌توانند علاوه بر مراکز بهداشتی، درمانی و پایگاه‌ها و ایستگاه‌های سیار، فشار خون خود را در سامانه خود اظهاری به آدرس http://salamat.gov.ir ثبت کنند و از الزامات ثبت فشارخون داشتن کد ملی، تاریخ تولد و شماره تلفن همراه می‌باشد.
 
انتهای پیام/م

 

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر