کد خبر: ۷۰۰۰۸۹۰
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۴
۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۴
کد خبر : ۷۰۰۰۸۹۰

کشتی کروز قطب شمال برای اولین بار به موتور هیبریدی با باتری‌‎های بسیار قدرتمند مجهز می‌شود.

حرکت نخستین کشتی هیبریدی جهان در دریای نروژبه گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، برای اولین بار در جهان یک کشتی کروز نیروی لازم برای حرکت در اقیانوس را از طرزیق موتور هیبریدی تامین می‌کند. این کشتی غول‌پیکر از شمال نروژ حرکت کرده و به سمت مناطق جنوبی قاره اروپا در حرکت است.


بیشتر بخوانید: عبور نفس‌گیر کشتی کروز غول‌پیکر از کنار اسکله +فیلم


این کشتی توانایی جا‌به‌جایی ۵۰۰ مسافر را داشته و به طور ویژه‌ای در آب و هوای خشک و هم‌چنین شرجی توانایی حرکت دارد. اولین بار در فاصله زمانی بین سال‌های ۱۹۰۳ تا ۱۹۰۶ دریانوردان نروژی از گذرگاه نروژ عبور کرده و به طور دقیق در سال ۱۹۱۱ به قطب شمال رسیدند. این سفر با توجه به امکانات بسیار محدود در آن زمان موفقیتی بزرگ محسوب می‌شود، ولی حالا با گذر زمان کشتی‌های مسافربری و اکتشافی پیشرفت‌های شگفت انگیزی کردند و رسیدن به مناطق دور از دسترس را آسان شده است.

اولین کشتی کروز مجهز به موتور هیبریدی در ناوگان حمل و نقل دریایی نروژ

در حالی که هنوز تقریبا همه کشتی‌های جهان از سوخت‌های فسیلی نظیر گازوییل برای تامین انرژی حرکت استفاده می‌کنند، ولی کشتی کروز نروژی به فناوری مدرن و پاک مجهز شده است. این کشتی باتری‌های پرقدرت و بزرگی را جایگزین سوخت فسیلی کرده است. شرکت صاحب امتیاز این کشتی اعلام کرده است با استفاده از موتور هیبریدی مصرف سوخت فسیلی به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد و تولید گاز کربن دی اکسید نیز ۲۰ درصد کمتر از قبل است.

حرکت نخستین کشتی هیبریدی جهان در دریای نروژ

طراحان این کشتی برای استفاده از موتور هیبریدی از خودرو‌های الکتریکی الهام گرفته‌اند و معتقدند این موتور‌ها بسیار توانمندتر از موتور‌های معمولی است. البته به کار گیری این کشتی‌ها نیازمند فراهم آمدن زیر ساخت‌های مناسب است. یعنی ابتدا باید ایستگاه‌های شارژ در مناطقی معین تعبیه گردد تا کشتی در صورت نیاز انرژی از دست رفته خود را بازیابد.

حرکت نخستین کشتی هیبریدی جهان در دریای نروژ

مسئولان سازمان کشتی‌رانی نروژ اعلام کردند احتمالا با آماده شدن بستر‌های لازم از سال آینده میلادی کشتی‌های هیبریدی به شکل گسترده‌تری در حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. باتری‌های تعبیه شده در کشتی کروز ظرفیت تامین انرژی ۱۸ تا ۲۰ روز موتور کشتی را دارند.

انتهای پیام/

تجهیز نسل بعدی کشتی های کروز به موتور هیبریدی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر