کد خبر: ۷۰۰۹۹۶۶
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲

وظیفه حمل تفنگداران دریایی و شناور‌های حامل آن‌ها در کنار بالگرد‌ها و هواپیما‌های تهاجمی عمود پرواز، بر عهده شناور‌هایی مثل باکسر بوده و این شناور نوک پیکان حملات آبی- خاکی ارتش آمریکا در دهه‌های اخیر است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، طی روز‌های اخیر خلیج فارس و تنگه هرمز دوباره صحنه یک رویارویی واقعی بین پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش آمریکا و پس از آن انگلیس بود؛ جایی که چند شناور نظامی آمریکا در حال عبور از تنگه هرمز بوده و پهپاد‌های سپاه در راستای ماموریت‌های روزانه خود و تامین امنیت پایدار منطقه، در حال رصد تحرکات آن‌ها بودند. تا این که ناگهان پنج شنبه شب، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با خوشحالی ادعا کرد که یک پهپاد ایرانی که به ناو آمریکایی USS Boxer نزدیک شده بود سرنگون شده است.

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید + تصاویر

اما این خبر خوش برای آمریکا و متحدانش ساعات زیادی دوام نداشت و روز جمعه، سپاه پاسداران ابتدا با انتشار بیانیه‌ای ادعای آمریکا را رد و سپس اعلام کرد که فیلم رصد این شناور و دیگر ناو‌های همراه آن را منتشر می‌کند. این سرعت عمل و واکنش سریع و به موقع ادامه داشت و پس از چند ساعت، سپاه به وعده خود عمل کرده و تصاویر مربوط به رصد این ناو را منتشر کرد که در این تصاویر ناو USS Boxer و البته شناور‌های همراه آن مشخص هستند و نشان می‌دهد پهپاد پیشرفته ایرانی به وظایف خود به خوبی عمل کرده و مدت طولانی اقدام به فیلم برداری و رصد تحرکات ناو مذکور کرده است بدون آنکه آمریکایی‌ها آنرا شناسایی یا بتوانند واکنشی در مقابل آن داشته باشند.

نکته مهم در خصوص واحد بکارگیرنده شناور مذکور که متعلق به سپاه تفنگداران دریایی آمریکاست، آن است که این نیرو در حقیقت بازوی اصلی تهاجم آبی خاکی نیرو‌های مسلح آمریکا به شمار می‌آید و در شرایطی که قرار به حمله به نقطه‌ای ساحلی باشد این نیرو وارد عمل می‌شود. بخش مهمی از بار حمل و نقل و انتقال این تفنگداران به منطقه نزدیک به ساحل و البته حمل هواگرد‌ها و انجام حمل و نقل هوایی و پشتیبانی هوایی از نیرو‌های عمل کننده در ساحل برعهده ناو‌های تهاجم آبی-خاکی نیروی دریایی آمریکا است. چندین کشور در دنیا مثل استرالیا، اسپانیا، فرانسه و چین از جمله دارندگان این نوع از شناور‌ها به حساب می‌آیند.

تا زمان نگارش این گزارش خبری از سند و مدرک آمریکایی‌ها برای اثبات ادعای خود در ضمینه ساقط کردن پهپاد ایرانی نیست و به نظر می‌رسد در معدود دفعات قابل اثبات، رییس جمهور آمریکا به صراحت یک خبر دروغ نظامی را به عنوان خبر فوری اعلام کرده و سلسله مراتب نظامی در ارتش این کشور نیز به خاطر تحت فشار بودن بابت انهدام پهپاد و سایر اقدامات تدافعی نیرو‌های مسلح کشورمان، مجبور شده اند آبروی ارتش ایالات متحده را با یک خبر دروغ، بخرند؛ اتفاقی که با واکنش مستند و سریع سپاه، کاملا به عکس خود تبدیل شد.

بررسی نحوه حرکت و استقرار سامانه‌های امریکا در منطقه نشان می‌دهد شناور USS Boxer مدتی است که در منطقه استحفاظی ناوگان پنجم آمریکا حضور دارد و آمدن آن به منطقه بخشی از سناریوی جنگ روانی آمریکا بر علیه ایران در کنار اعزام بمب افکن‌های بی ۵۲ و ناو هواپیمابر لینکلن به منطقه بوده است.

ناو USS Boxer یک شناور تهاجمی آبی خاکی از کلاس Wasp محسوب می‌شود که توسط شرکت کشتی سازی Ingalls در آمریکا ساخته شده و با کد LHD-۴ شناخته می‌شود. ناو یو اس اس باکسر بیشتر از ۴۰ هزار تن وزن داشته و طول آن ۲۵۷ متر و عرض آن ۳۱ متر است. خدمه استاندارد این ناو در حدود ۱۲۰۰ نفر است و می‌تواند تا حدود ۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی را نیز با خود حمل کند. این ناو در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۵ میلادی وارد خدمت و در مجموع ۸ فروند از این ناو‌ها برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است.

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید + تصاویر

ناو USS Boxer

این ناو میتواند علاوه بر قوای مسلح و تجهیزات زرهی، انواع بالگرد‌های ترابری و تهاجمی و نوع عمود پرواز جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ را حمل کند. از دیگر هواگرد‌هایی که این ناو معمولا آن‌ها را حمل می‌کند می‌توان به بالگرد‌هایی مثل سری AH-۱Z، UH-۱Y، CH-۵۳E، SH-۷۰ و MV-۲۲ اشاره کرد. بسته به نوع ماموریت تعداد هواگرد‌های قابل حمل در این شناور‌ها تفاوت خواهند داشت. در عین حال با توجه به مدل‌های مختلف در این ناو امکان حمل و به آب اندازی مدل‌های مختلفی از هاورکرافت‌ها و لندینگ کرافت‌ها نیز وجود دارد. هاورکرافت‌های سری LCAC با توان حمل ۶۰ تن محموله از جمله این شناور‌ها به حساب می‌آید.

در بحث سامانه‌های راداری این ناو‌ها به سیستم‌هایی مثل رادار جستجوی هوایی AN/SPS-۴۹ و رادار جستجوی سطحی AN/SPS-۶۷ مجهز هستند. در بخش پیشرانه ناو‌های کلاس Wasp به دو دستگاه توربین گازی LM۲۵۰۰ ساخت شرکت جنرال الکتریک مجهز است که سرعت نهایی ۴۱ کیلومتر در ساعت را برای این شناور تامین می‌کند. برد این ناو‌ها در حرکت با سرعت قریب ۳۳ کیلومتر در ساعت، حدود ۱۷ هزار و ۶۰۰ کیلومتر است.

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید + تصاویر

سامانه اخلال گر LMADIS بر روی ناو USS Boxer

باکسر؛ نوک پیکان حملات نظامی

در فاز دفاع هوایی یا سیستم‌های پدافندی این ناو مجهز به دو مجموعه لانچر موشک‌های دفاع نزدیک RIM-۱۱۶ (RAM، دو مجوعه لانچر ۸ سیلویی مارک ۲۹ موشک‌های پدافندی RIM-۱۶۲ و RIM-۷، سه سامانه دفاع نزدیک فالانکس و توپ‌های ۲۵ میلی متری مارک ۳۸ می‌باشد. چند قبضه مسلسل کالیبر ۱۲.۷ میلی متری نیز بر روی این ناو نصب شده و برخی منابع آمریکایی ادعا کردند که پهپاد ایرانی توسط سامانه اخلال گر LMADIS ساقط شده که این سیستم به تازگی وارد سازمان رزم سپاه تفنگداران دریایی آمریکا شده است. همچنین بر اساس رصد تصاویر مربوط به زمان عبور این ناو از تنگه هرمز می‌توان به حضور بالگرد‌های سی هاوک، یو اچ ۱ وای و پرنده‌های ام وی ۲۲ بی اشاره کرد.

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید + تصاویر

در حال حاضر آمریکا در حال وارد خدمت کردن شناور‌های کلاس America به عنوان جانشین کلاس Wasp است، اما از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون، در جریان یک حمله آبی خاکی توسط ارتش آمریکا، ابتدا خطوط ساحلی دشمن تحت آتش باری بسیار سنگینی قرار گرفته و سپس در زیر پوشش هواپیما‌ها و بالگرد‌های تهاجمی، نیرو‌های تفنگداران دریایی به وسیله شناور‌های مخصوص به ساحل حمل می‌شوند که وظیفه حمل تفنگداران دریایی و شناور‌های حامل آن‌ها در کنار بالگرد‌ها و هواپیما‌های تهاجمی عمود پرواز، بر عهده شناور‌هایی مثل باکسر است و در حقیقت این شناور نوک پیکان حملات آبی- خاکی ارتش آمریکا در دهه‌های اخیر بوده است.

طبیعتا مشکلات متعدد چنین شناور پیشرفته و مجهزی در مواجهه با نیرو‌های مسلح کشورمان که ناشی از دلایل مختلفی، چون عجز نظامی، ترس سیاسی و بین المللی از واکنش‌ها و نواقص متعدد فنی در شناسایی و مقابله با پهپاد‌ها و قایق‌ها است، نشان می‌دهد علی رغم تبلیغات هفته‌های گذشته رسانه‌های نزدیک به آمریکا و برخی بازوان شبکه‌های اجتماعی در داخل، این نیرو‌ها به هیچ وجه توان و جرات هماوردی با سپاه را نداشته و ترجیح می‌دهند خود را به ندیدن و ارائه اطلاعات غلط به مسئولان ارشد کشورمان بزنند تا مقابله با یک نیروی مجهز و با ایمان.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر