کد خبر: ۷۰۱۸۸۷۸
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰

کاشت درخت اغلب یکی از راهکارهایی است که کمک می‌کند شهرها سبزتر، پاک‌تر و سالم‌تر باشند، اما نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد در طول امواج گرما، درختان شهری به یک منبع آلاینده هوا تبدیل می‌شوند.

گیاهان در گرمای شدید، هوا را آلوده می‌کنند!به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  با افزایش دما، ۶۰ درصد از ازون سطح زمین با کمک مواد شیمیایی که از درختان شهری آزاد می‌شود، تشکیل می‌شود. شاید این یافته‌ها غیرمنطقی به نظر برسد، اما رابرت یانگ، یکی از متخصصان برنامه‌ریزی شهری در دانشگاه تگزاس می‌گوید: فراموش نکنیم هر چیزی می‌تواند اثرات متعدد و چندگانه‌ای داشته باشد.

او تاکید می‌کند: این نتایج به این معنا نیست که برنامه‌های درخت‌کاری در سطح شهر‌ها باید متوقف شود. در واقع به جای آن لازم است کنترل‌های سخت‌گیرانه‌تری بر دیگر منابع آلاینده هوا همچون وسایل نقلیه موتوری اعمال شود.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد درختان و سایر درختچه‌های شهری مواد شیمیایی آزاد می‌کنند که می‌تواند با مواد موجود در محیط اطراف‌شان وارد واکنش شده و هوای آلاینده ایجاد کند.

ایزوپرن حاصل از این درختان با ترکیبات انسان‌ساز همچون نیتروژن اکسید وارد واکنش شده و در سطح زمین ازن تشکیل می‌دهد. این ازن یک گاز بی‌رنگ است که می‌تواند به سلامت انسان‌ها آسیب برساند. در شهر‌ها خودرو‌ها و وسایل نقلیه اصلی‌ترین منبع این اکسید‌ها به حساب می‌آیند.

در این مطالعه گالینا چورکینا از دانشگاه هومبولد برلین و همکارانش به مدلسازی از غلظت مواد شیمیایی که از گیاهان منتشر می‌شود پرداختند و تاثیر موج گرمای تابستان ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ بر انتشار مواد آلاینده را بررسی کردند.

شبیه‌سازی‌ها نشان داد در دمای عادی تابستان که به طور میانگین برابر با ۲۵ درجه سلسیوس است، مواد شیمیایی منتشر شده از گیاهان ۶ تا ۲۰ درصد در تشکیل ازن نقش دارد. در دمای بالا در طول موج گرما که دما به بیش از ۳۰ درجه سلسیوس می‌رسد انتشار گاز‌های گیاهی به اوج خود می‌رسد و سهم آن‌ها در تشکیل ازن به بیش از ۶۰ درصد افزایش می‌یابد.

او می‌گوید: مزایایی که درختان شهری دارند همچون کمک به کاهش روان‌آب حاصل از باران، ایجاد سایه خنک و تبدیل دی اکسیدکربن به اکسیژن برای ما بسیار مهم است.

وی تاکید می‌کند: این یافته‌ها نباید کاشت درخت در مناطق شهری را به حاشیه براند. چرا که درختان کیفیت زندگی را در شهر‌ها ارتقا می‌دهند. بلکه لازم است کاهش مواد آلاینده از وسایل نقلیه موتوری و افزایش استفاده از منابع انرژی پاک در دستور کار مدیران قرار بگیرد.

منبع : ایسنا

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر