کد خبر: ۷۰۳۶۲۰۶
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
کد خبر : ۷۰۳۶۲۰۶
رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های پخش خبر داد؛

هاشمی گفت: داروخانه‌های دولتی و دانشگاه‌های علوم پزشکی به شرکت‌های پخش بیش از ۳ هزار میلیارد تومان بدهی است.

خبرنگار: جلیلنژاد/سیدابراهیم هاشمی رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های پخش و مکمل‌های انسانی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره این موضوع که شرکت‌های پخش دارو را انبار می‌کنند و به داروخانه‌ها نمی‌دهند، اظهار کرد: تأمین کننده دارو را به شرکت‌های پخش و شرکت پخش دارو را به داروخانه می‌دهد، اما وقتی داروخانه با ۸ ماه تأخیر پول را به شرکت پخش پرداخت می‌کند، تأمین کننده دارو نیز با چالش مواجه می‌شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های پخش و مکمل‌های انسانی اظهار کرد: برخی شرکت‌های پخش را مقصر کمبود داروی بیماران خاص می‌دانند، اما متأسفانه پول دارو در دانشگاه‌های علوم پزشکی در مسیر‌های دیگری هزینه می‌شود و شرکت‌های پخش نیز با چالش مالی مواجه می‌شوند البته تا جایی که بتوانند از توزیع دارو دریغ نخواهند کرد.


بیشتر بخوانید: سرانجام تخصیص ۵۰۰ میلیون یورو به صنعت دارو و تجهیزات پزشکی/ بدهی ۲ هزار میلیاردی مراکز درمانی به صنعت داروسازی


تاخیر ۹ ماهه مراکز دولتی به شرکت‌های پخش

هاشمی با اشاره به چالش نقدینگی صنعت داروسازی اظهار کرد: وزارت بهداشت مدت تأخیر در بدهی شرکت‌های پخش را ۴ تا ۵ ماه عنوان می‌کند، اما متأسفانه میانگین پرداخت دانشگاه‌های علوم پزشکی به شرکت‌های پخش بیش از ۸ تا ۹ ماه است، البته برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی با ۴ ماه تأخیر بدهی خود را پرداخت می‌کنند، اما از طرفی دانشگاه علوم پزشکی داریم که از سال ۹۵ بدهی خود به شرکت‌های پخش را پرداخت نکرده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های پخش و مکمل‌های انسانی با اشاره به رقم بدهی مجموعه‌های دولتی به شرکت‌های پخش گفت: شرکت‌های پخش ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به دانشگاه‌های علوم پزشکی بدهی دارند و در مجموع بدهی داروخانه‌های دولتی و دانشگاه‌های علوم پزشکی به شرکت‌های پخش بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

وی اظهار کرد: شرکت‌های پخش به دلیل اینکه تولیدکنندگان و واردکنندگان دارو دچار چالش برای تأمین داروی بیماران نشوند، مجبورند وام بگیرند و با ۲ تا ۳ ماه تأخیر مطالبات تولیدکنندگان و واردکنندگان را پرداخت کنند و متأسفانه بدهی سنگینی به تأمین‌کنندگان دارو داریم.

سود داروهای بیماران خاص در شرکت های پخش

هاشمی با بیان اینکه مارژین مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش دارو است، گفت: مارژین شرکت‌های پخش در دارو‌های عادی حدود ۸ درصد و در برخی دارو‌ها ۱۲ تا ۱۴ درصد است و در دارو‌های بیماران خاص این مارژین حدود ۴ تا ۵ درصد بوده و در مواردی حتی مارژین داروی بیماران صعب‌العلاج ۲ درصد است.

رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های پخش و مکمل‌های انسانی ادامه داد: به طور کلی سود شرکت‌های پخش در دارو حدود نیم تا ۱ درصد است و وزارت بهداشت برای حل چالش مالی قول داده است تا مارژین دارو افزایش پیدا کند.

راهکاری برای حل مشکل کمبود داروهای خاص

وی اظهار کرد: مظلوم‌ترین فرد در دانشگاه‌های علوم پزشکی، معاون غذا و داروی دانشگاه است؛ بودجه دست معاونت توسعه و پشتیبانی بوده، اما پاسخگوی کمبود دارو مربوط به معاون غذا و داروست؛ از طرفی دانشگاه‌های علوم پزشکی بودجه دارو را در مسیر دیگری هزینه می‌کنند و همین مسئله موجب بروز کمبود‌های دارویی و آسیب به زنجیره تأمین و صنعت داروسازی می‌شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های پخش و مکمل‌های انسانی گفت: راهکاری باید ببینند که پول دارو‌های خاص در سبدی جدا دیده شود و همه تقصیر‌های کمبود دارویی را گردن شرکت‌های پخش نیندازند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر