کد خبر: ۷۰۴۲۵۱۶
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰

کارشناس فوتبال کشورمان گفت: بسیاری از تیم‌ها با چالش مالی زیادی مواجه خواهند بود و به نظرم  بازار اعتصاب در فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر داغ است.

به گزارش خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، هومن افاضلی کارشناس فوتبال کشورمان درباره وضعیت تیم‌ها در آستانه دیدارهای هفته نخست لیگ نوزدهم اظهار کرد: به نظرم با توجه به این که لیگ برتر با تاخیر قرار است برگزار شود به همین علت تیم‌ها فرصت کافی برای آماده سازی داشته اند و با آمادگی وارد این مسابقات می‌شوند. همچنین  برخی از تیم‌ها مشکل مالکیتی، مدیریتی و مربیگری داشتند که این مسائل حل شد.

او ادامه داد: در لیگ برتر امسال خیلی مهم بود که امنیت سکو‌ها حفظ شود و سازمان لیگ اصرار داشت که همه استادیوم‌ها شرایط بهتری پیدا کنند. مشکلات مالی چالش جدی برای فوتبال ما ایجاد می‌کند و اگر همین روند ادامه یابد آینده خوبی برای فوتبالمان پیش رو نخواهد بود. بسیاری از تیم‌ها با چالش مالی زیادی مواجه خواهند بود و به نظرم  بازار اعتصاب در فصل جدید داغ است. فوتبال ما باید به سمت درآمدزایی برود وگرنه مشکلات همچنان باقی می‌ماند.


بیشتر بخوانید: هومن افاضلی، سرمربی جدید خونه به خونه


فوتبال ما به سمت آماتوری می رود  

افاضلی درباره این که تعداد ورزشگاه‌های استاندارد ما کم است، بیان کرد: زمانی که لیگ برتر شروع می‌شود ورزشگاه‌ها حداقل شروط‌ کنفدراسیون فوتبال آسیا را خواهند داشت. بحث مالی، باشگاه‌های ما را اذیت می‌کند و اگر این مشکل حل نشود فوتبال ما به سمت آماتوری می‌رود. هیچ درآمدزایی در فوتبال نداریم و فقط هزینه می‌کنیم. به هر حال اگر تیم‌ها بدهی‌های خود را نپردازند با مشکل مواجه می‌شوند.  

باشگاه ها باید تجاری سازی شوند 

او درباره این که آیا خصوصی سازی به باشگاه‌ها کمک می‌کند یا خیر، تصریح کرد: به نظرم خصوصی سازی  اشتباه ترین شعاری بود که داده شد و همین باعث کمک نکردن دولت به فوتبال شد. معتقدم خصوصی سازی برای ما نیست چرا که اقتصاد ما دولتی است. باشگاه‌ها درآمدی ندارند  و بعضی از آن‌ها ورشکسته شده اند. به نظرم باشگاه‌ها باید در ابتدا تجاری سازی شوند و از برند خود درآمدزایی کنند و حامیان مالی از آن‌ها حمایت کنند. ما راه‌های درآمد زایی را بلد نیستیم و مسیر‌های آن هم بسته است و خصوصی سازی فقط در حد حرف است.

افاضلی درباره این که برخی از باشگاه‌ها به علت بدهی در آستانه حذف از لیگ قهرمانان آسیا هستند، گفت: سابقه نشان داده است که یک حساب مالی درست می‌کنند و مشکلات تیم‌ها را برطرف می‌کنند.  

کارشناس فوتبال درباره مبالغ زیاد در نقل و انتقالات جابه جا می‌شود، تصریح کرد: بله قراردا‌هایی که بسته می‌شود تعداد صفرهایش زیاد است، اما در زمان پرداخت همان مقدار پول داده نمی‌شود. به نظرم قرارداد یک میلیارد تومانی در فوتبال زیاد نیست و گرانی ارز باعث شده که مبالغ قرارداد‌ها زیاد نشان داده شود.  


بیشتر بخوانید: افاضلی: اگر انتخاب سرمربی تیم ملی بر عهده من بود با ویلموتس قرارداد نمی‌بستم


جذب بازیکنان خارجی زیر یک میلیون دلار معنا ندارد 

او درباره این که بازیکنان خارجی جذب شده از سوی تیم‌ها باکیفیت هستند یاخیر، اظهار داشت: من جذب بازیکنان خارجی باکیفیت از سوی تیم‌ها ندیدم. بازیکن خارجی که با ۱۰۰ و ۲۰۰ هزار دلار به ایران می‌آید کیفیت لازم را ندارد. در حال حاضر کشور‌های حوزه خلیج فارس حدود ۲ میلیون دلار برای جذب بازیکن خارجی هزینه می‌کنند و همین باعث می‌شود که ما توان رقابت با تیم‌های عربی را نداشته باشیم. اکثر بازیکنان خارجی که وارد کشورمان می‌شوند شبیه بازیکنان خودمان هستند و جذب بازیکنان خارجی زیر یک میلیون دلار  در سطح بین المللی معنا ندارد.

افاضلی درباره دلالی در فوتبال کشورمان گفت: اگر دلالی ضابطه‌مند باشد به رشد فوتبال ما کمک می‌کند، اما دلالی به فوتبال ما لطمه زده چرا که قوانین را به خوبی رعایت نمی‌کنیم و متخلفان برخوردی صورت نمی‌گیرد.  

نبود برانکو به کیفیت فنی تیم ها لطمه می زند 

کارشناس فوتبال درباره اینکه نبود برانکو در کیفیت بازی‌های لیگ برتر تاثیرگذار است، خاطر نشان کرد: به هر حال برانکو مربی بزرگی است و کیفیت فنی خود را ثابت کرد. به نظرم نبود برانکو به کیفیت فنی تیم‌ها لطمه می‌زند.  

او درباره مربیان آرژانتینی و ایتالیایی سرخابی های پایتخت که در لیگ نوزدهم حضور خواهند داشت، گفت: بله به طور حتم نوع بازی تیم‌های استقلال و پرسپولیس تغییر می‌کند و باید منتظر بازی‌ها باشیم.  

افاضلی در پایان درباره مدعیان قهرمانی لیگ امسال بیان کرد: سپاهان را مدعی اول قهرمانی می‌دانم چرا که این تیم به خوبی سازماندهی شده است و مربی کاربلدی این تیم اصفهانی را هدایت می‌کند. تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولیس هم همواره از شانس‌های قهرمانی به حساب می آیند، اما سپاهان بیشترین شانس برای کسب مقام اول دارد. تیم تراکتور هم در صورتی که دنیزلی همانند سال‌های گذشته انرژی داشته باشد جزء مدعیان قهرمانی خواهد بود.  


بیشتر بخوانید: افاضلی: مبلغ قرارداد ویلموتس از سابقه اش بیشتر است


انتهای پیام/ 

اظهارات افاضلی در خصوص تیم های حاضر در لیگ برتر فوتبال

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر