کد خبر: ۷۰۶۵۰۶۱
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹

تشدید تنش‌های تجاری میان واشنگتن و پکن باعث کاهش یک درصدی سطح صادرات چین شد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اسپوتنیک، در پی تشدید تنش‌های تجاری میان واشنگتن و پکن، سطح صادرات چین که دومین اقتصاد برتر جهان محسوب می‌شود، در ماه اوت امسال با کاهش همراه بوده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که سطح صادرات چین در ماه اوت در مقایسه با سال پیش از آن با یک درصد کاهش همراه بوده است. این بیشترین سطح کاهش از ماه ژوئن امسال محسوب می‌شود که سطح صادرات چین در آن زمان با ۱.۳ درصد کاهش همراه بود. کارشناسان پیش بینی کرده اند که با بیشتر شدن تعرفه‌های آمریکا علیه کالا‌های چینی که از اول اکتبر و ۱۵ دسامبر اعمال می‌شود، صادرات چین با کاهش بیشتر هم همراه خواهد بود.

استیو ژانگ، اقتصاددان آمریکایی اعلام کرد: تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین باعث کاهش سطح صادرات پکن به واشنگتن شده است.

در کل سطح صادرات ماه اوت چین به آمریکا با ۱۶ درصد کاهش در مقایسه با سال پیش از آن همراه بوده است. در ماه ژوئیه این سطح کاهش ۶.۵ درصد بود. همچنین سطح واردات چین از آمریکا هم با ۲۲.۴ درصد کاهش همراه بوده است. این کاهش واردات چین از آمریکا به خاطر اعمال دور جدید تعرفه‌های وارداتی واشنگتن علیه پکن ایجاد شده است. دور جدید مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین قرار است در ماه اکتبر برگزار شود.

سطح صادرات چین به اروپا، کره جنوبی، استرالیا و آسیای جنوب شرقی هم در مقایسه با سال پیش از آن با کاهش همراه بوده است. این در حالی است که سطح صادرات با کشتی به ژاپن و تایوان در مقایسه با ماه پیش از آن با افزایش همراه بوده است.

جنگ تجاری میان آمریکا و چین در ماه‌های اخیر به شدت تشدید شده است به گونه‌ای که آمریکا چندی پیش روی ۱۰۰ میلیارد دلار از کالا‌های وارداتی از چین تعرفه وضع کرد. دولت ترامپ پیش از این هم بر روی ۲۰۰ میلیارد دلار از کالا‌های وارداتی از چین تعرفه اعمال کرد. چین هم در مقابل بر روی ۶۰ میلیارد دلار از کالا‌های آمریکایی تعرفه وضع کرد.

تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین به حدی رسیده است که مذاکرات تجاری اخیر دو کشور بی نتیجه ماند و هیئت تجاری چین چندی پیش ۲ ساعت پس از ورود به واشنگتن، پایتخت آمریکا را ترک کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا پیشتر در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز اعلام کرده بود هرگز اجازه نمی‌دهد چین به قدرت برتر جهان تبدیل شود. ترامپ این اظهارات را در حالی مطرح کرده است که تعدادی از اقتصاددان‌های آمریکایی پیشتر اعلام کرده بودند چین تا سال ۲۰۳۰ به قدرت اقتصادی برتر جهان تبدیل خواهد شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر