کد خبر: ۷۰۷۲۹۴۹
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶

یکی از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های زیرزمینی ماهیان کور جهان با همکاری محققان ایرانی و آلمانی کشف شد.

کشف یکی از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های زیرزمینی ماهیان کور جهانبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، سیدحامد موسوی ثابت عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان در تحقیقی دو ساله با همکاری صابر وطن دوست عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل و پروفسور ماتیاس گیگر و پروفسور یورگ فریهوف از محققان برجسته آلمانی، ضمن گزارش از یک زیستگاه جدید برای ماهیان کور ایرانی، وجود یک سفره آب زیرزمینی عظیم در زیر رشته کوه‌های زاگرس را اثبات کردند.

این سفره آب زیرزمینی با طول شناخته شده حدود حداقل ۳۱ کیلومتر و حداکثر ۱۶۲ کیلومتر (در خط مستقیم که احتمالاً چندین برابر این فاصله در حالت واقع می‌باشد) بزرگترین زیستگاه زیرزمینی شناخته شده ماهیان در جهان می‌باشد.

همچنین این زیستگاه اولین زیستگاه در جهان با سه گونه ماهی کور است و تنها یک زیستگاه غیر از آن در کشور چین با این تنوع و غنای گونه‌ای تاکنون شناخته شده است.

عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان با بیان اینکه تا امروز در ایران چهار گونه ماهی کور غارزی شناسایی شده‌اند که منحصر به کشورمان هستند و در هیچ نقطه دیگر دنیا وجود ندارند تاکید کرد: تحقیقات یک دهه اخیر این محقق ماهی شناس دانشگاه گیلان در منطقه غرب کشور و در منابع آبی حوضه زاگرس منتج به کشف دو گونه از چهار گونه مذکور شده است و دو گونه دیگر توسط محققان خارجی در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی کشف و توصیف شده بودند.

وی افزود: با عنایت به اهمیت بالای این نوع ماهیان، به نظر می‌رسد این گونه‌ها باید در اولویت حفاظتی سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرند و نقشه راه حفاظت تنوع گونه‌ای کشور بر این اساس اصلاح گردد.

منبع: مهر

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر