کد خبر: ۷۰۷۲۹۶۰
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
درمان بیماری‌ها با ورزش؛

یک کارشناس ارشد فیزیوتراپی گفت: افرادی که درد شدید در عضلات خود ندارند با انجام تمرین‌های کششی مناسب می‌توانند به بهبود انعطاف‌پذیری عضلات خود کمک کنند.

مصلح‌الدین ادیب‌حسامی، کارشناس ارشد فیزیوتراپی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره عوارض عضلانی- اسکلتی در بدن اظهار کرد: هر قسمتی از بدن روی اعضای دیگر اثر می‌گذارد برای مثال درد زانو، مفاصل، عضلات بالا و پایین زانو را تحت تأثیر قرار می‌دهد، هنگامی که عارضه‌ای عضلانی – اسکلتی در بدن مورد بررسی قرار می‌گیرد باید عضلات و مفاصل اطراف آن عارضه به طور کامل بررسی شود.

او بیان کرد: برای ارزیابی اینکه عضله‌ای آیا به آسیب دچار شده است یا خیر باید آن عضله را در بلندترین طول خود قرار داده سپس تست کاهش دامنه حرکتی را انجام دهیم.


بیشتر بخوانید: ورزش‌های مناسب برای افزایش انعطاف پذیری +تصاویر


چگونه انعطاف پذیری عضلات بدن را افزایش دهیم؟

چه عواملی در ایجاد کوتاهی عضله  نقش دارند؟

این کارشناس ارشد فیزیوتراپی افزود: عواملی مختلف در ایجاد کوتاهی عضله و کاهش دامنه حرکتی آن نقش دارند که از این عوامل می‌توان به درد اشاره کرد، یکی دیگر از عواملی که در ایجاد کوتاهی و ناهماهنگی در عضلات بدن نقش دارد، وضعیت بدن است که این وضعیت با حرکات نرمشی اصلاح می‌شود ، برای مثال کارمندان که مدت زیادی از زمان را پشت میز می‌نشینند و به صفحه نمایش رایانه نگاه می‌کنند در طولانی مدت به عارضه گردن به جلو و حالت قوز کرده دچار می‌شوند بنابراین تعدادی از عضلات قفسه سینه و پشت گردن آن‌ها کوتاه و برخی دیگر ضعیف می‌شوند، در مواردی غیر حاد که درد زیاد نیست ما می‌توانیم از تمرین‌های کششی برای اصلاح وضعیت بدن استفاده کنیم.


بیشتر بخوانید: از ورزش پیلاتس چه می‌دانید؟


ادیب‌حسامی تأکید کرد: تمرینات کششی بیشتر برای افراد ورزشکار و اشخاصی که درد شدید ندارند یا عارضه‌ای برای آن‌ها ایجاد نشده است، استفاده می‌شود که به کمک این تمرین‌ها می‌توان انعطاف‌پذیری عضلات بدن را افزایش داد.

سه تمرین ورزشی برای بهبود انعطاف پذیری بدن

او تصریح کرد: یکی از تمرینات کششی که برای بهبود انعطاف پذیری بدن استفاده می‌شود تمرین کشش عضله همسترینگ یا عضله پشت ران است، برای این تمرین فرد باید بایستد و پاهایش را به اندازه عرض شانه‌هایش باز کند سپس تا جایی که می‌تواند به سمت پایین خم شود طوری که دست‌ها را در پشت زانو‌هایش قرار دهد یا آنها را به زمین برساند، انجام این تعمرین برای مبتلایان به دیسک کمر حاد ممنوع است.

چگونه انعطاف پذیری عضلات بدن را افزایش دهیم؟

این کارشناس ارشد فیزیوتراپی گفت: تمرین دیگر کشش عضله پیریفورمیس است که کوتاهی این عضله در ایجاد درد‌های سیاتیک نقش دارد، این عضله در ناحیه لگن وجود دارد و از روی اعصاب سیاتیک در آن ناحیه عبور می‌کند، برای انجام این تمرین فرد باید روی زمین بنشیند و پاهایش را دراز کند سپس یک پا را از روی پای دیگر عبور دهد، برای مثال پای چپ را از روی پای راست عبور داده و پای چپ را خم کند در حالی که کف پا روی زمین قرار دارد سپس بدن را به طور کامل بچرخاند و آرنج راست را روی زانوی چپ قرار دهد.

چگونه انعطاف پذیری عضلات بدن را افزایش دهیم؟

ادیب‌حسامی یادآوری کرد: تمرین سوم کشش عضلات پشت بازو است، برای انجام این تمرین فرد باید یکی از دست‌هایش را پایین گردن قرار دهد به طوری که کف دستش به پشت چسبیده باشد و آرنج خود را بالای سرش بیاورد سپس با دست دیگر آرنجی را که بالا آمده است، به سمت عقب و پایین بکشد.

چگونه انعطاف پذیری عضلات بدن را افزایش دهیم؟

انتهای پیام /

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر