کد خبر: ۷۰۷۳۹۰۴
گروه : خوزستان » اهواز
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۳
تاریخ انتشار : ۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۳
کد خبر : ۷۰۷۳۹۰۴

احداث باغ ویلا‌ها و تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی و باغ‌های دزفول، معضل جدیدی است که منجر به نابودی منابع طبیعی این شهرستان شده است.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، خرید باغ ویلا با توجه به قیمتی که دارد برای بسیاری از مردم جامعه ممکن نیست، از این رو بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند که با خرید باغ و تغییر کاربری آن، صاحب باغ ویلا شوند که این کار ساده نبوده و انجام امور اداری برای این کار از واجبات است که باید برای این کار  مدت زمان طولانی صرف شود. 

خرید و ساخت ویلا یا باغ ویلا مراحلی دارد که مالک زمین و باغ ویلا باید آن‌ها را طی نماید، چراکه وجود استخر‌های بزرگ از مشخصه‌های اصلی یک ویلا است که به دلیل مصرف زیاد آب، می‌تواند به منابع آبی آن منطقه و حتی کشور لطمه بزنند.

باغ ویلا‌های دزفول، بلای جان منابع طبیعی و باغ‌های میوه

این روزها، احداث باغ ویلا‌ها در استان خوزستان و شهرستان دزفول که دارای انبوهی از باغ‌های میوه است، به اوج خود رسیده است، به این صورت که افراد اقدام به خرید باغ و باغچه کرده و با احداث خانه در دل آن ها، باغ ویلایی با صفا برای خود می‌سازند که اگر چه برای آن‌ها لذت بخش است، اما محیط زیست، منابع طبیعی و منابع آبی را به خطر می‌اندازند.

به منظور بررسی این موضوع، سری به باغ ویلا‌های دزفول زدیم و در این زمینه با مسئولان مربوطه، باغداران و صاحبان باغ ویلا‌ها گفت و گو کردیم.

برخورد جدی با تغییر کاربری‌های غیرمجاز در باغات شخصی

احمد زارعی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دزفول درخصوص تغییر کاربری‌های غیرمجاز در اراضی زراعی و باغی این شهرستان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، گفت: خوشبختانه تاکنون به کمک دستگاه‌های ذی ربط بخصوص مراجع قضایی، نیروی انتظامی، منابع طبیعی و امور اراضی شهرستان دزفول به شدت از اراضی دولتی و ملی صیانت کرده ایم.

باغ ویلا‌های دزفول، بلای جان منابع طبیعی و باغ‌های میوه

او با بیان اینکه تاکنون اجازه نداده ایم تغییر کاربری غیرمجاز در این اراضی صورت بگیرد، افزود: متاسفانه برخی از سودجویان با سرازیر شدن سرمایه‌های سرگردان در برخی از باغات و املاک خصوصی اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز و تغییر کاربری داده اند که با هماهنگی دستگاه قضایی با این پدیده ناپسند به شدت برخورد می‌کنیم.

برچیدن ۲۳ مورد عملیات ساخت و ساز غیرمجاز

زارعی اظهار داشت: با همکاری دستگاه‌های مذکور، تاکنون موفق شدیم با استفاده از تبصره ۲ ماده با هماهنگی دستگاه قضایی، ۱۲ مورد قلع و قمع انجام دهیم و ۱۱ مورد عملیات ساخت و ساز را متوقف نماییم.

این مقام مسئول تصریح کرد: همچنین بیش از ۴۰ مورد از باغ ویلا‌ها با ساخت و ساز‌های غیرمجاز پلمب شده اند تا تکلیف آن‌ها مشخص شود.

باغ ویلا‌های دزفول، بلای جان منابع طبیعی و باغ‌های میوه

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دزفول هشدارداد؛ افرادی که بصورت غیرمجاز در اراضی زراعی و باغات درحال تغییر کاربری هستند، برخورد جدی با آن‌ها خواهد شد و با مساعدت دستگاه قضایی قلع و قمع می‌شوند.

احمد زراعی توصیه کرد؛ پیش از صرف هزینه‌های کلان برای تغییر کاربری و احداث ویلا در اراضی زراعی و باغی، با دستگاه‌های اجرایی بخصوص مراکز خدمات کشاورزی، جهاد کشاورزی، امور اراضی و منابع طبیعی شهرستان دزفول مشورت کرده و بدون مجوز اقدام به تغییر کاربری نکنند، چراکه در غیراینصورت با آن‌ها برخورد جدی خواهد شد.

باغ ویلا‌های دزفول، بلای جان منابع طبیعی و باغ‌های میوه

پیگیری بی نتیجه یک باغدار برای دریافت مجوز

یکی از متقاضیان تغییر کاربری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، گفت: ۴ سال است برای دریافت مجوز تغییر کاربری برای ساخت اتاق ۴۰ متری برای سکونت نگهبان در باغ خصوصی که ۳ هکتار مساحت دارد درحال پیگیری هستم و تاکنون موفق به دریافت مجوز نشده ام.

او افزود: اما برخی افراد به راحتی و در کم‌ترین زمان مجوز احداث ویلا در دل باغ‌های دزفول با امکانات بسیار خوب از جمله، آب، برق، گاز، تلفن و ... دریافت می‌کنند که این سرعت دریافت مجوز برای من و سایر افراد پرسشی بدون پاسخ مانده است.

باغ ویلا‌های دزفول، بلای جان منابع طبیعی و باغ‌های میوه

آسیب به منابع آبی و باغات

یکی از باغداران شهرستان دزفول اظهار داشت: احداث باغ ویلا‌ها در باغات میوه با استخر‌های بزرگ که آب زیادی برای پر کردن آن‌ها مصرف می‌شود، سبب شده در تامین آب برای مزارع کشاورزی دچار مشکلاتی شویم.

او ادامه داد: متاسفانه هجوم افراد مالک یا حتی افرادی که این باغ ویلا‌ها را برای مدت کوتاه و تفریح اجاره می‌کنند در ایام محرم، صفر و ایام فاطمیه و حرمت شکنی این ایام و استفاده از موسیقی با صدای بلند، باعث آزار و اذیت همسایه می‌شود.

باغ ویلا‌های دزفول، بلای جان منابع طبیعی و باغ‌های میوه

این باغدار تصریح کرد: تخریب منابع طبیعی و آسیب زدن به فضای سبز، آتش زدن چوب و هیزم برای تهیه غذا و برگزاری دورهمی کنار آتش در فصول سرد سال موجب آلوده شدن محیط زیست و حتی آتش سوزی‌های وسیع خواهد شد.

او بیان داشت: احداث باغ ویلا‌ها بخصوص با تغییر کاربری‌های غیرمجاز معضلی است که نه تنها بر سرمایه‌های ملی و آبی اثر منفی دارد، بلکه باغ‌های مجاور را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این باغدار از مسئولان مربوطه و متولیان امر خواست هرچه سریعتر با این مسائل که بسیاری از باغداران را دچار مشکل کرده است، برخورد کرده و به این معضلات پایان دهند.

اگرچه باغ ویلا‌ها برای صاحبان و مالکان آن‌ها از نظر مادی و روحی مکانی مطبوع و باصفا محسوب می‌شود، اما بی توجهی به خطراتی است که محیط زیست، منابع طبیعی و حق و حقوق سایر باغداران را به مخاطره می‌اندازد، پایان دادن به این خطرات توجه و اقدام جدی دستگاه قضایی، نیروی انتظامی، منابع طبیعی و ... را می‌طلبد. به امید روزی که شاهد رضایتمندی باغداران دزفول باشیم.

گزارش از ملیحه گریزی نسب

انتهای پیام/گ

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر