کد خبر: ۷۰۷۷۳۹۶
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: مرمت و بهسازی پنج بنای تاریخی و باستانی در این شهرستان به اتمام رسید.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان، حجت اله یارمحمدی رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد اظهارداشت: مرمت و بهسازی این بنا‌های تاریخی در قالب استحکام بخشی، کف سازی، احیا بخش‌های آسیب دیده، رفع اضطرار، بدنه سازی انجام شده است.

وی افزود: این بنا‌ها شامل مجموعه خانه طباطبایی‌ها، خانه افتخار السلام، حمام اشترینان، خانه تاریخی حاتمی و حمام تاریخی روستای گیجالی است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد بیان کرد: اجرای ساماندهی راه پل تاریخی قلعه حاتم، مرمت سرای حافظیه، مرمت سرای قیصریه و سرای یوسفیه در بازار بروجرد از سوی ستاد بازآفرینی از دیگر پروژُه‌های در حال اجرا است.

یارمحمدی اضافه کرد: برای اجرای طرح مرمت این بنا‌های تاریخی بیش از چهار میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات سال ۹۷ هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۲۸۰ هکتار از وسعت شهر بروجرد بنای تاریخی است، ادامه داد: مرمت و حفاظت از آثار تاریخی توسط ستاد بازافرینی با نظارت میراث فرهنگی شهرستان انجام می‌شود.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد یادآور شد: کار مرمت بنا‌های تاریخی کاری مستمر بوده و براساس اولویت بنا‌های در معرض خطر عملیات نجات بخشی و استحکام بخشی آن انجام می‌شود.

وی مجموع آثار تاریخی شناسایی شده شهرستان بروجرد را ۴۰۰ اثرعنوان کرد و افزود: تاکنون ۱۷۵ اثر تاریخی این شهرستان ثبت ملی شده و مقدمات ثبت ۱۰ بنای تاریخی و ارزشمند دیگر نیز در حال انجام است.

یارمحمدی گفت: تاکنون در بروجرد ۲ میراث معنوی و یک میراث طبیعی ثبت شده است.

وی اضافه کرد: مرمت و نگهداری از بنا‌های تاریخی برعهده سازمان میراث فرهنگی است و براساس اولویت بنا‌هایی دارای موقعیت اضطراری بهسازی و بازسازی می‌شود.

انتهای پیام/م

مرمت پنج بنای تاریخی در بروجرد به اتمام رسید

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر