کد خبر: ۷۰۷۷۶۰۰
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱

به جز ایران، کشورهای مختلف به ساخت و تجهیز اژدرهای مختلف مبادرت ورزیده اند. بد نیست پیش از پرداخت به اژدرهای ایرانی، توضیحاتی را در رابطه با اژدرهای مشهور ارتشهای دیگر هم بدهیم.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از زمینه‌هایی که نیروهای مسلح ایران در آن توانایی بسیاری دارند و می‌توانند به راحتی با ارتش‌های بزرگ دنیا رقابت کنند، تولید و تجهیز اژدرها هستند. اَژدَر یک سلاح انفجاری پرتابی است که از دریا و در درون آب پرتاب می‌شود.

اژدرها یا اژدرافکن‌ها کشتیهایی با حمل موشکهایی هستند که با حرکت اتوماتیک از رو یا زیر آب پرتاب می‌شوند و در درون آب حرکت کرده  و به هدف اصابت می‌کنند. اژدرها بر خلاف کشتی‌های بزرگ، قایق‌ها، زیردریایی‌ها و هواپیماها توانایی حمل توپ‌های بزرگ را ندارند؛ بنابراین سلاحی کوچکتر و کارا طراحی شد تا این جنگ‌افزارها بتوانند بدون نیاز به حمل توپ‌های سنگین به کشتی‌های بزرگتر آسیب رسانده و آنها را نابود کنند. هدف بیشتر اژدرها زیردریایی های دشمن است و اصولا اهداف دریایی دارد.

از آنجا که مقابله با اژدرها غیرممکن یا بسیار مشکل است این نوع سلاح در زمره مرگبارترین تسلیحات دریایی محسوب می‌شود. هرچند اولین اژدرها در قرون بسیار قبل ساخته شد اما استفاده از اژدر در قرن بیستم به تدریج رایج گردید. در جنگ جهانی اول، آلمان از این سلاح برای غرق کردن کشتی‌های حامل تدارکات انگلیسی استفاده کرد. در سال ۱۹۳۳ ژاپن برای اولین بار توانست اژدری کاملاً کارا را بسازد که به جای هوای فشرده به عنوان سوخت از اکسیژن خالص فشرده استفاده می‌کرد. این اژدر تا سال ۱۹۴۵ در نیروی دریایی ژاپن بود.

به جز ایران، کشورهای مختلف به ساخت و تجهیز اژدرهای مختلف مبادرت ورزیده اند. بد نیست پیش از پرداخت به اژدرهای ایرانی، توضیحاتی را در رابطه با اژدرهای مشهور ارتشهای دیگر هم  بدهیم.

اژدرهای معروف جهان

استاتوس-۶ / روسیه

این سلاح وحشتناک‌ترین سلاحی است که تا به امروز ساخته شده است. این اژدر دارای کلاهک هسته‌ای است و می‌تواند به سواحل دشمن برسد. برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ میلادی از آن یاد شد. در آنزمان یا عمدا یا سهوا در تلویزیون در زمان دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با نمایندگان وزارت دفاع، آن را نشان دادند.

بعضی از منابع آمریکایی با استناد به سازمان اطلاعات آمریکا آزمایش آن را مورد تأیید قرارداده اند.

این سلاح می‌تواند فاصله‌ای تا ۱۰ هزار کیلومتر را با سرعت بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت طی کند و تا عمق یک کیلومتر در آب فرو رود. ایده «ابراژدر» در دهه ۱۹۵۰ عنوان شد که آن را «ت-۱۵» نامیدند.

قدرت ویرانگر ت-۱۵ وحشتناک است. در صورت انفجار این اژدر زیر آب، تا فاصله ۱۸ و نیم کیلومتری از مرکز انفجار ارتفاع امواج از ۱۰۱ تا ۲۲۸ متر خواهد رسید و در فاصله ۱۸۵ کیلومتری از مرکز انفجار از ۱۰ تا ۲۲ متر. حتی در فاصله ۹۲۵ کیلومتری از مرکز انفجار ارتفاع امواج از ۲ تا ۶ متر خواهد بود. آلودگی رادیواکتیور محل نیز به این سونامی وحشتناک اضافه خواهد شد.

یو ۶/ چین

دولت و منابع نظامی چینی اطلاعات زیادی در مورد این اژدر منتشر نکرده اند و اعداد و ارقام کمی از این اژدر موجود است. بنا بر اعلام برخی کارشناسان در اواخر دهه ۱۹۷۰ و یا ۱۹۸۰ میلادی یک فروند اژدر مارک ۴۸ ساخت آمریکا توسط ماهیگیران چینی کشف می‌شود و از این اژدر به عنوان پایه‌ای برای مهندسی معکوس استفاده می‌شود.

در طول سال‌های بعد چین تلاش گسترده‌ای را برای فراهم کردن علوم و زیرساخت‌های مورد نظر برای تولید انبوه این اژدر به انجام رسانده است. فناوری‌هایی مثل بحث طراحی پیشرانه، هدایت سیمی و آلیاژ مورد نظر برای بدنه اژدر از جمله مشکلات چینی‌ها در این مسیر بود. در نهایت چینی موفق شدند که فناوری‌های لازم و پایه‌ای را با استفاده از توان بومی بدست آورده و در نهایت برنامه اژدر YU-۶ در سال ۱۹۹۵ میلادی دوباره فعال شد.

برخی منابع غربی معتقد هستند که در نهایت روس‌ها نیز که بعد از فروپاشی اتحاد شوروی روابط خوبی را با چین آغاز کردند در ساخت این اژدر به چینی‌ها کمک کردند. در حقیقت دو سوم فناوری‌های لازم برای ساخت این اژدر برای چینی‌ها تازه بوده و می‌بایست به آن دست پیدا می‌کردند.

نهایتا در سال ۲۰۰۵ میلادی اژدر فوق به خدمت نیروی دریایی ارتش چین وارد شد. این اژدر کالیبر ۵۳۳ میلی متری جزء گونه‌های سنگین وزن طبقه بندی شده از سیستم پیشران بر پایه ماده نیترات بهر برده و بردی در حدود ۴۵ کیلومتر دارد.

سرعت این اژدر در هنگام حمله در حدود ۱۲۰ کیلومتر در ساعت است. در بحث هدایت نیز "YU-۶" از ترکیبی از هدایت سیمی و آشیانه یاب صوتی فعال و غیر فعال بهره می‌برد. اطلاعات بیشتری در مورد این اژدر منتشر نشده است.

DM۲A۴/ آلمان

این اژدر ساخت کشور آلمان بوده و جدیدترین نسل اژدر‌های ساخت کشور آلمان است. این اژدر سنگین وزن آلمانی با کالیبر ۵۳۳ میلی متری ساخت شرکت "Atlas Elektronik GmbH" وزنی در حدود ۱۵۰۰ کیلوگرم داشته و سر جنگی آن وزنی در حدود ۲۶۰ کیلوگرم دارد.

این اژدر آلمانی در بازار صادرات نیز بسیار موفق عمل کرده و به غیر از نیروی دریایی آلمان به کشور‌های ترکیه، یونان، پاکستان و اسپانیا نیز صادر شده است. DM۲A۴ از یک باطری نقره و روی استفاده می‌کند و می‌تواند به برد ۵۰ کیلومتر و سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت برسد. کالیبر این اژدر ۵۳۳ میلی متر می‌باشد.

کوسه سیاه / ایتالیا

اژدر کوسه سیاه پیشرفته، نسل جدیدی از اژدر‌های سنگین چند منظوره است که از زیردریایی‌ها یا کشتی‌های سطحی شلیک شده و برای مقابله با تمامی تهدیدات سطحی و زیر دریا طراحی شده است. این اژدر قرار است جایگزین اژدر قدیمی سنگین وزن اَی-۱۸۴ شود که توسط نیروی دریایی ایتالیا مورد استفاده قرار می‌گرفت. کوسه سیاه درحال حاضر توسط شرکت وایت هد آلنیا برای نیرو‌های دریایی ساخته شده و توان نصب بر روی زیردریایی‌های اسکورپن، یو ۲۰۹، یو ۲۱۴ و یود ۲۱۲ را دارد.

این اژدر با کابل کنترل شده و خود هدف را ردیابی می‌کند. کوسه سیاه ۲۱ اینچ قطر داشته و از معماری دریافت و انتقال پیشرفته امواج صوتی موسوم به «ASTRA» و کلاهک بسیار انفجاری و قدرتمندی سود می‌برد. سیستم پیشران با باتری Al-AgO، موتور با چرخش معکوس و بدون نیاز به تمیزکردن و پروانه‌های اریب باعث شده که این اژدر به سرعت باورنکردنی ۵۰ گره دریایی (۹۲.۵ کیلومتر در ساعت) و برد ۵۰ کیلومتر برسد.

اژدرهای مشهور ایرانی

اژدر حوت

- سال تولید: ۱۳۸۵

- اژدر حوت سریع‌ترین اژدر دنیا در آن زمان معرفی شد.

-  این سلاح سرعت پیمایش ۱۰۰ متر بر ثانیه با سرجنگی ۲۱۰ کیلوگرمی و پیشرانه سوخت جامد است.

- در شعاع ۱۵ کیلومتری اهداف سطحی و زیر سطحی را منهدم می‌کند.

اژدر ۵۵۳

- عدد ۵۵۳ نشانگر قطر اژدر به اندازه ۵۵۳ میلیمتر است.

- برد این اژدر در مدل‌های مختلف بین ۱۸ تا ۲۲ کیلومتر است و از سر جنگی ۳۰۰ کیلوگرمی شدید الانفجار بهره می‌برد.

-  سرعت اژدر ۵۵۳ در برابر "حوت" کمتر است، به طوری که سرعت پیمایش آن در بیشترین حد خود به ۲۲ متر بر ثانیه می‌رسد.

اژدر والفجر

- آخرین اژدر تولیدی ایران است.

- والفجر از خانواده اژدرهای ۵۵۳ میلیمتری است که هدایت آن با استفاده از رادار و سونار است.

- این سیستم هدایتی باعث افزایش دقت اژدر می‌شود به طوری که در صورت فریب سیستم سونار، بلافاصله سیستم رادار وارد عمل می‌شود و تا لحظه برخورد آن را هدایت می‌کند.

- سر جنگی این اژدر بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم وزن داشته باشد که باعث افزایش تخریب آن می‌شود.

منبع: خبرفوری

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر