کد خبر: ۷۰۹۷۰۰۳
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۲
۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۲
کد خبر : ۷۰۹۷۰۰۳

استاندار لرستان گفت: ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در دو سال اخیر برای روستا‌های لرستان جذب شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان، سید موسی خادمی ظهر امروز در مراسم افتتاح و بهره‌برداری از ۱۵۶ پروژه عمرانی و ۵۰۳ طرح اشتغال‌زا در لرستان که به مناسبت روز روستا و عشایر در روستای دره تخت ازنا برگزار شد اظهار داشت: ان‌شاالله که بتوانیم خدمات بیشتری به مردم روستا‌ها ارائه دهیم و این روز روستا بهانه‌ای شود برای اینکه ما جهت توسعه روستا‌ها کمی منسجم‌تر، دقیق‌تر و هدفمندتر کار را انجام دهیم.

وی افزود: شاید بسیاری تصورشان این است که روند توسعه این طور شکل گرفته که از عشایر و زندگی متحرک تبدیل شده به یک زندگی روستایی و از روستایی هم به شهر تبدیل می‌شود، اما این نوع تصور که دیگر همه جا باید به شهر تبدیل شود خیلی وقت است رسیده به این که چنین نخواهد شد و چنین هم نباید بشود، چون روستا و شهر لازم است بنابراین روستا باید روستا و شهر هم شهر بماند.

استاندار لرستان عنوان کرد: عشایر بحث‌های خودش را دارد که با این زندگی سخت آیا همچنان باید ادامه پیدا کند یا روش دیگری اتخاذ کنند؛ اما اینکه روستا، روستایی بماند لازم است.

وی بیان کرد: نوع زندگی، خواسته و نوع امکانات مردم روستا لزوما نباید مشابه همان چیزی باشد که در شهر است بلکه گا‌ها باید خیلی بهتر از شهر باشد بنابراین ما نباید در روستا به تقلید از خدمات شهری بپدازیم بلکه روستا باید خودش برای خود تعریف شود و اهدافی که برای جمعیت روستایی تصور می‌کنیم باید متناسب با امکانات روستا باشد.

خادمی گفت: خوشبختانه یکی از کار‌های بسیار خوبی که در نظام جمهوری اسلامی انجام شد همین مطلب بود، یعنی توجه به روستا‌ها و توجه به اینکه روستا باید روستا بماند و در واقع روستا به خدمات خودش ادامه دهد.

وی با بیان اینکه خدمات بسیار خوبی در روستا‌ها ارائه شده است خاطرنشان کرد: باید توجه کرد قرار نیست هر روستایی که به جبر زمان به وجود آمده آن را نگه داریم، در بسیاری جا‌ها روستایی هستند که وجود و ادامه آن‌ها قابل قبول نیست یعنی هزینه‌هایی باید برای آن‌ها انجام شود که غیر اقتصادی است.

استاندار لرستان تصریح کرد: اگر قرار باشد از چند هزار روستایی که در ایران وجود دارد، روستا‌هایی بمانند و باید هم بمانند به طور یقین همین روستا‌های زاگرس هستند، چون استعداد این را دارند که نقش و کارکرد روستا را در توسعه به خوبی ایفا کنند نه آن روستا‌هایی که در کویر‌های بی آب و علف قرار دارند.

وی با اشاره به ظرفیت خوب روستا‌های زاگرس نشین و وجود آب و گونه‌های مختلف گیاهی در این روستا‌ها اظهارداشت: اگر قرار باشد به روستا‌هایی در کشور رسید باید به این نوع روستا‌ها رسید، پس باید پالایش کنیم ببینیم کجا اقتصادی است و این کار‌ها و خدمات را ببریم بنابراین اگر مطالعه درست انجام دهیم به همین خواهیم رسید و اینجاست که مهاجرت معکوس شکل خواهد گرفت و مردم برمی‌گردند.

خادمی افزود: در هفته دولت در الیگودرز به روستایی رفتیم که اهالی روستا قبل از انقلاب نزدیک ۱۰۰ خانوار بودند و بعد‌ها تخلیه شده و به ۱۵ روستا رسیده بود، اما اکنون که آبیاری تحت فشار به روستا آورده شده بود ۴۵ خانوار برگشته بودند.

وی عنوان کرد: این گونه روستا‌های ما استعداد دارند و باید تلاش کنیم البته مردم نیز با گذشته خیلی متفاوت‌اند، چون در روستا‌ها افراد تحصیل کرده و کار آفرین داریم، افراد مانند قدیم نیستند که به دنبال کاری در حاشیه شهر بگردند و زندگی بخور و نمیری در حاشیه شهر بخواهند پیدا کنند.

استاندار لرستان بیان کرد: کاری که صندوق کار آفرینی امید انجام دادند کار خوبی است و اینکه روستا‌هایی پیدا و مشاغلی تعریف کنند و از آن‌ها تحت عنوان روستای بدون بیکار یاد شود کار ارزشمندی است؛ باید چنین روستا‌هایی را پیدا و شناسایی کنیم و البته از قبل باید مهارت آموزی شود و فنی و حرفه‌ای، آموزش و پرورش و بقیه کسانی که در حوزه آموزش هستند پای کار بیایند و کمک کنند.

وی بیان کرد: بعد از آموزش باید تسهیلات و امکانات بدهیم سپس برای بازاریابی، صادرات، فرستادن محصول به شهر کمک کنیم پس نباید کار را رها کرد بنابراین با پرداخت یک وام کار تمام نخواهد شد دستگاه‌ها باید حتما چنین کار‌هایی را انجام دهند.

خادمی تصریح کرد: خوشبتانه در دو سال قبل جدا از تسهیلات امکانات و اعتبارات عمرانی، یک سری اعتبارات خاص روستا تعلق گرفت که شهری‌ها نمی‌توانستند استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در دو سال اخیر نزدیک ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار خاص روستا جذب شده است خاطرنشان کرد: در دو سال اخیر نزدیک ۲۲۰ میلیارد تومان اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی برای اشتغالزایی روستایی عشایری جذب شده، ۱۳۶ میلیارد تومان از همین محل برای مشاغل کمیته امداد و بهزیستی، نزدیک ۴۰ میلیارد تومان از اعتبارات بنیاد علوی و بنیاد مستضعفان و ۱۱۱ میلیارد تومان اشتغال فراگیر بوده که همه ویژه روستا هزینه شده است.

استاندار لرستان اظهارداشت: امیدواریم بتوانیم کار‌های بزرگتری برای روستا‌ها انجام دهیم به ویژه روستا‌ها را انتخاب و دسته بندی کنیم؛ کاری که بنیاد مسکن تحت عنوان «منظومه‌ها» انجام می‌دهد کار مهمی است که باید از اول انقلاب انجام می‌شد و برخی هزینه‌های بی جا را انجام نمی‌دادیم، ولی به دلیل فضای اجتماعی انجام نشد و اکنون باید انجام دهیم.

انتهای پیام/د

۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار ویژه روستا‌ها در لرستان جذب شد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر