کد خبر: ۷۱۰۸۲۰۸
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
کد خبر : ۷۱۰۸۲۰۸

رئیس پردیس تحقیقات و آموزش کشاورزی گچساران اظهار داشت: این پردیس به‌عنوان یکی از مراکز مهم کشور و سایت ملی دیم مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری هشت رقم بذر جدید در مهر سال گذشته تاکنون به بهره‌برداران کهگیلویه و بویراحمد و استان‌های با اقلیم آب و هوایی مشابه معرفی کرده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج، سید عبدالمحمد محمدی رئیس پردیس تحقیقات و آموزش کشاورزی گچساران گفت: ارقام معرفی شده درخصوص تولید بذر را از سوی این پردیس نقش بسیار ارزنده‌ای در افزایش عملکرد و خودکفایی کشور دارد.

او بیان کرد: این ارقام در محصولات گندم، جو، علوفه و عدس دیم تولید شده است.

او ابراز داشت: ۳۶رقم محصولات زراعی از ابتدای فعالیت پردیس تحقیقات کشاورزی امامزاده جعفر معرفی شده است.
محمدی افزود:این مرکز از سال ۱۳۵۰ تاکنون در زمینی به مساحت ۱۴۰ هکتار در منطقه امامزاده جعفر گچساران فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی انجام می‌دهد.

محمدی افزود: ۲۰ کارشناس، هفت پژوهشگر عضو هیات علمی و سه محقق غیر عضو هیات علمی در پردیس تحقیقات کشاورزی امامزاده جعفر فعالیت می‌کنند.

او با اشاره به اهمیت انجام فعالیت‌های پژوهشی برای افزایش کمی و کیفیت محصولات کشاورزی همچنین از در دست اجرا بودن ۴۰ طرح تحقیقاتی در این پردیس خبر داد.

محمدی تصریح کرد: از یک سال گذشته تاکنون بیش از ۱۰هزارتن بذر اصلاح شده گندم و جو تولید و هم اکنون در حال توزیع بین کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد و استان‌های با اقلیم مشابه است.

رئیس پردیس تحقیقات و آموزشی کشاورزی گچساران عنوان کرد: ۹ هزار و ۷۰۰ تن از این بذر‌ها در طبقات گواهی شده و مادری و توسط شرکت‌های تولید بذر بخش خصوصی و با نظارت پردیس تولید شده و ۳۵۰ تن دیگر در زمین‌های پردیس و در طبقات پایه پرورشی شامل ۱،۲و ۳ تولید شده است.

او با اشاره به اینکه بخشی از بذر ذرت برای کاشت در مزارع کشور از خارج وارد کشور می‌شود افزود: امسال برای نخستین بار به صورت آزمایشی هشت هکتار مزرعه در پردیس تحقیقاتی امامزاده جعفر زیر کشت ذرت هیبرید رفته است.

محمدی گفت: براساس نظر کارشناسان ناظر موسسه ثبت و گواهی بذر، شهرستان گچساران یکی از مناطق مستعد کشت ذرت هیبرید است.

او با اشاره به قیمت خوب این محصول عنوان کرد: توسعه کشت ذرت هیبرید کمک خوبی به اشتغال و درآمدزایی در منطقه خواهد داشت.

پردیس تحقیقات کشاورزی امامزاده جعفر در ۲۰ کیلومتری دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران قرار دارد.
 
انتهای پیام/ک

تولید هشت رقم بذر جدید در پردیس تحقیقات کشاورزی امامزاده جعفر گچساران

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر