کد خبر: ۷۱۱۰۷۱۰
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
تاریخ انتشار : ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
کد خبر : ۷۱۱۰۷۱۰
گروه : کرمان » کرمان
دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی:

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران به دنبال ساخت بمب اتم نیست و مسائل هسته ای بهانه ای است که غربی ها به دنبال آن هستند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، اصغر زارعان دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی  در مراسم افتتاحیه چهل و هشتمین نمایشگاه تخصصی دستاورد‌های صنعت هسته‌ای کشور در دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: ایران به دنبال ساخت بمب اتم نیست و مسائل هسته ای بهانه ای است که غربی ها به دنبال آن هستند، ما کشوری هستیم که به اکتشاف ، استخراج و غنی سازی سانتریفیوژ دست یافتیم، این غربی ها را نگران می کند.

او افزود: ما کشوری مسلمانیم و طبق فتوای رهبر معظم انقلاب به دنبال ساخت بمب نیستیم بلکه به دنبال پیشرفت در حوزه ی پزشکی و کشاورزی هستیم.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی گفت: با ایستادگی، مقاومت، تدبیر و هوشمندی باید کار را جلو ببریم. نظام سلطه به دنبال این است که هزینه‌های ما را افزایش بدهد و ما باید هزینه‌های سیاسی ،مادی و معنوی را مدیریت کنیم و تا امروز با مدیریت کشور و رهنمود‌های مقام معظم رهبری و بهره مندی اساتید و دانشگاه‌ها در این حوزه موجب اقتدار روزافزون ما در فعالیت‌های مختلف از جمله هسته‌ای شده است.

او با تاکید بر اینکه نباید توقف کنیم و نباید به آنچه که اکنون هستیم بسنده کنیم،  تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران روز‌های بدتر از این‌ها را دیده و ۴۰ سال است که تحریم است و با ایستادگی از پیچ‌هایی که وجود دارد می‌گذریم و مطمئنا روز‌های خوبی در راه است.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: در حوزه هسته‌ای با توجه به اعتمادی که به دشمن نداشته و نداریم نیروگاه‌هایی از سال ۵۳ در کشور ایجاد شد که نیروگاه بوشهر یکی از آنهاست که در مدار است و روزانه برق قابل توجهی تولید می‌کند.

زارعان بیان کرد: نیروگاه بوشهر روزانه به اندازه ۶ و نیم میلیون بشکه صرفه جویی انرژی در حوزه نفت دارد و هرچه در برق هسته‌ای پیش برویم در ذخایر استراتژیک می‌توانیم کار کرده و می‌توانیم برق ماندگار و پایدار داشته باشیم.

او اظهار کرد: نظام اسلامی در پی عملیاتی کردن چرخه سوخت از اکتشاف و استخراج و سوخت بومی کار کرده و در زمره ۱۰ کشور اول دنیا در این حوزه است و این اقدام منجر به عصبانیت غربی‌ها و حتی کشور‌هایی شده که با ما ارتباط دوستانه دارند.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی گفت: براساس حمایت همه دولت‌ها از ابتدا تا امروز و حمایت‌های مقام معظم رهبری صنعت هسته‌ای کشور بومی شده و همه دوره‌ها کمک کرده اند که بتوانیم این چرخه را بومی سازی کنیم.

او افزود: ۱۰۰ درصد فعالیت‌های صنعت هسته‌ای ایران بومی شده ، امروز در طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژ خودکفا هستیم و خلائی نداریم که این تکنولوژی هایتک و خاص است.

زارعان اظهار کرد: زمانی کشور‌های دیگر حاضر نبودند یک سانتریفیوژ به ما داده و تحمل اینکه یک سانتریفیوژ بچرخد، نداشتند و اکنون هزاران سانتریفیوژ در نظنز و فردو مشغول به کار است.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مهم‌تر از ساتریفیوژ، کیک زرد است که ماده اولیه و استراتژیکی است و همه دنیا می‌توانند خرید کنند، اما به جمهوری اسلامی نمی‌فروشند و اکنون این ماده را داریم بیان کرد: برای حرکت به سمت فناوری‌های نوین باید هزینه کرد.

او با اشاره به اسکن بخش اعظمی از مساحت کشور گفت: اکنون می‌دانیم چقدر ماده استراتژیک اورانیوم بومی داریم و امسال از ۵۰ تن اورانیوم بومی استفاده خواهیم کرد.

زارعان با اشاره به اینکه سالانه به ۲۷ تن اورانیوم غنی شده برای یک نیروگاه قدرت نیاز داریم، افزود: اکنون به ظرفیت قبل از انقلاب در کیک زرد رسیده ایم و باید روز به روز به فعالیت‌های خود ادامه بدهیم.

او با اشاره به اینکه انرژی هسته‌ای به صنایع دیگر خدمات می‌دهد، تصریح کرد: ماده اولیه کیک زرد را بومی تولید می‌کنیم و این اقدام در قدرت چانه زنی ما در عرصه بین المللی خیلی اثرگذار است.

زارعان اظهار کرد: ما به دنبال ساخت بمب و انبار آن نیستیم، زیرا فتوای مقام معظم رهبری برای ما ملاک است. ما فناوری را داریم و این اقتدار است و قدرت چانه زنی ایران را بالا می‌برد.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه در مذاکرات تلاش کردند کاربری رآکتور اراک را تغییر بدهند، افزود: در کنار رآکتور اراک آب سنگین فعالیت می‌کند و سالانه ۲۰ تن آب سنگین تولید و به بعضی از کشور‌ها صادر می‌کنیم و کسانی که می‌گفتند ایران بلوف می‌زند، خودشان خریدار آب سنگین ما شده اند و تا ظرفیت ۲۵ تن برحسب نیاز می‌توانیم آب سنگین تولید کنیم.

او در ادامه اعلام کرد: تا دو هفته آینده مدار ثانویه رآکتور در حال بازطراحی اراک راه اندازی خواهد شد و تا سال بعد تست‌های سرد و تا سال ۱۴۰۰ رآکتور اراک کاملا راه اندازی خواهد شد که اقدامی اقتدارآفرین و کار جهادی و عملیاتی است.

زارعان گفت: همچنین سه نسل جدید از ماشین‌های سانتریفویژ (تک ماشین) در روز‌های آینده رونمایی خواهد شد.

اوبا بیان اینکه اگر در مذاکرات اعتماد ۱۰۰ درصد می‌کردیم، اکنون جایگاه ما این نبود ، تصریح کرد: هر چند ظرفیت غنی سازی مدنظر و موردنیاز را انجام می‌دهیم، اما در حوزه تحقیق و توسعه نیز کار چند ساله صورت گرفته که چند ماشین را می‌توانیم رونمایی کنیم.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی افزود: سایت فردو یک سایت پدافندی است و امروز یک هزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو و ۵ هزار و ۶۰ سانتریفیوژ در نطنز است.

زارعان اظهار کرد: در سازمان انرژی اتمی متخصصان جوان ما با وضو کار می‌کنند و پروژه‌ها به نام ائمه اطهار نامگذاری می‌شود و خداوند به کار برکت می‌دهد و این موفقیت‌ها با توکل و توسل و کار جهادی حاصل شده است.

او با اشاره به اینکه هدف گزاری کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت در سازمان داریم، افزود: نهاد‌های نظارتی بیایند بیند کجا بودیم و کجا رسیدیم. متاسفانه برخی بی انصافی کرده و می‌گویند سازمان انرژی اتمی متوقف شده است.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مرگ و میر بالا به علت سرطان ها، گفت: نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم و کاری نکنیم و پروژه‌ای به نام "تترا" در زمینه استانداردسازی رادیودارو را دنبال می‌کنیم.

او با تاکید بر اینکه یکی از وظایف سازمان انرژی اتمی تولید رادیو دارو است و در هفته ۱۹۰ بیمارستان و مرکز درمانی را رادیودارو می‌دهیم که این پروژه ۶۳ میلیون یورو هزینه دارد و به برخی کشور‌ها صادرات داریم اظهار کرد: مرکز درمان قطعی سرطان‌ها را در دست ساخت داریم که نزدیک به ۲۰۰ میلیون یورو هزینه دارد.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: اقداماتی انجام داده ایم که شانه به شانه کشور‌هایی مانند آمریکا حرکت می‌کند و پژوهشگاه ملی مواد را راه اندازی کرده ایم که از دستاورد‌های صنعت هسته‌ای است.

انتهای پیام/ی

در طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژ خودکفا هستیم

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر