کد خبر: ۷۱۱۴۲۶۴
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹
تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹
کد خبر : ۷۱۱۴۲۶۴

بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب از هشتم تا پانزدهم آبان امسال در محل نمایشگاه بین المللی مشهد از ساعت ۱۵ تا۲۱ برگزار می‌شود.

رونمایی از پوستر بیست و یکمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب مشهدبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، حسن جعفری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی  در نشست شورای سیاستگذاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد گفت: فرهیختگان و نخبگان فرهنگی در نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد حضور پررنگ تری داشته باشند.
 
او افزود: در همه ادیان و دوره‌های تاریخی به حوزه کتاب و کتابخوانی توجه شده، اما در دین مبین اسلام به شکل ویژه تری به مبحث کتاب پرداخته شده است.

او با اشاره به اینکه قرآن کریم امانت پیامبر اسلام برای مسلمانان است، افزود: در قرآن کریم ۱۵۵ بار از «کتاب» و ۵۸۲ بار از «علم» نام برده شده است تا اهمیت کتابخوانی و علم نشان داده شود لذا انتظار می‌رود تمامی امکانات برای گسترش فرهنگ کتابخوانی به کار گرفته شود.

جعفری با اشاره به اینکه متاسفانه حوزه کتابداری و کتابخوانی مورد کم توجهی واقع شده است، تصریح کرد: سرانه مطالعه در کشور کوتاه و مایوس کننده است و علاوه بر این، با کمبود ۱۱ هزار کتابخانه هم در سراسر کشور مواجه هستیم.

او با بیان اینکه به فرموده رهبر معظم انقلاب، امروز کتابخوانی و علم آموزی نه تنها یک وظیفه ملی بلکه یک واجب دینی است، تاکید کرد: متاسفانه به این واجب دینی کمتر پرداخته شده است و از طرفی با توجه به محدودیت‌ها در حوزه بودجه، دولت نمی‌تواند به تنهایی این فرهنگ را رواج دهد بلکه انتظار است این فرهنگ از خانواده شروع شود و از طریق حوزه‌های دانش آموزی و دانشجویی ترویج پیدا کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی بیان کرد: فرهنگ «هدیه کتاب» در یک دهه پیش بسیار پررنگ بود و امروز این فرهنگ جای خود را به قاب‌ها و تندیس‌ها داده است، لذا باید تغییر نگرش جدی رخ دهد.

جعفری با تاکید بر ضرورت ترویج فرهنگ کتابخوانی از سوی رسانه‌ها و صدا وسیما، بیان کرد: انتظار این است که بتوانیم با تبلیغات، در سبد هزینه خانوار‌های ایرانی «کتاب» را قرار دهیم چراکه در سطح جهانی این مهم دیده شده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی با اشاره به در پیش بودن بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد گفت: فرهیختگان و نخبگان فرهنگی در نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد حضور پررنگ تری داشته باشند، همچنین در این دوره به حوزه کودک، نوجوان و خانواده که پایه‌های اصلی حوزه فرهنگی هستند، توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

او بیان اینکه در امسال نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد برای ناشنوایان امکاناتی فراهم شده است، افزود: خراسان رضوی پایتخت فرهنگی و معنوی جهان اسلام است و در حوزه علم و نخبگی دارای افتخارات بسیاری است بنابر این انتظار می‌رود این نمایشگاه در سایر شهر‌های استان هم برگزار شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: در این نمایشگاه باید به شکل ویژه‌ای به حوزه فضای مجازی و کتاب‌های دیجیتال پرداخته شود چراکه ضرورت دارد خود را با علم و فناوری روز هماهنگ کنیم.
 
 

کتاب، پیشران مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در ادامه این جلسه گفت: بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب از هشتم تا پانزدهم آبان ماه سال جاری در محل نمایشگاه بین المللی مشهد از ساعت ۱۵ الی ۲۱ و در روز‌های تعطیل از ساعت ۱۰ صبح الی ۲۱ برگزار می‌شود.

جعفر مروارید افزود: تا امروز ۷۰۰ ناشر برای حضور در این دوره از نمایشگاه کتاب مشهد ثبت نام کرده اند، همچنین وسعت پیش بینی شده برای نمایشگاه ۲۰ هزار متر مربع و بیش از ۱۰۰۰ غرفه در قالب ۱۰ سالن نمایشگاهی است.

او تاکید کرد: بیست و یکمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد با شعار «کتاب، پیشران مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی» کار خود را آغاز خواهد کرد چراکه امروز توسعه اقتصادی متوازن در بستر توسعه فرهنگی محقق می‌شود و کتاب بهترین پیشران و انگیزه برای سیاستگذاری‌های رونق تولید و توسعه اقتصادی خواهد بود.

انتهای پیام//ف.ح
 

 

فرهیختگان در نمایشگاه کتاب مشهد حضور پررنگ‌تری داشته باشند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر