کد خبر: ۷۱۲۷۴۱۷
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵
۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵
کد خبر : ۷۱۲۷۴۱۷
گروه : کرمان » کرمان

دوازدهمین جشنواره موسیقی ملی نواحی ایران ۱۶ تا ۱۹ آبان در کرمان برگزار می‌شود.

دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایرانبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، محمد علیزاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در نشست خبری دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی ملی نواحی ایران گفت: کرمان پایگاه اصلی یکی از ۳ جشنواره مهم موسیقی کشور است.

او افزود: از سال ۷۸ کرمان پایگاه موسیقی نواحی ایران است و به غیر از دو دوره که مشترکا در کرمان و تهران برگزار شده، بقیه دوره‌ها در کرمان بوده است.

علیزاده به دوره‌های مختلف این جشنواره اشاره کرد و گفت: دوازدهمین دوره از ۱۶ تا ۱۹ آبان در کرمان برگزار می‌شود.

او با اشاره به نگاه ویژه و سیاست وزارت ارشاد در دوره‌های اخیر به موسیقی نواحی و مقامی کشور، گفت: دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران عصر پنج شنبه در محل مجموعه گنجعلی خان کرمان افتتاح می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان به ظرفیت‌های استان کرمان و نقش رسانه‌ها اشاره کرد و بیان داشت: تنوع و تکثری که در موسیقی نواحی کرمان وجود دارد در کم‌تر استانی شاهد هستیم و این موضوع نشات گرفته از تنوع اقلیمی، جغرافیایی و فرهنگی این استان است.

او گفت: برگزاری این گونه جشنواره‌ها ره آورد‌های مختلقی برای استان کرمان از جمله: معرفی کرمان از طریق حضور میهمان هاو سفیر بودن آن‌ها برای کرمان و رشد و بالندگی موسیقی نواحی ایران دارد.

علیزاده با بیان اینکه تا امروز ۲۸۰ میهمان در این جشنواره اعلام حضور کرده اند، افزود: ویژگی جشنواره امسال ترکیب سیاستگذاری شورای جشنواره است که مدیران عالی استان و مدیران عالی وزارت ارشاد در ترکیب آن قرار دارند.

او با بیان اینکه محوریت این دوره از جشنواره منظومه خوانی است، به بخش جنبی، اجرا‌های عمومی شب‌ها در محل کاروانسرا و دو فرهنگسرا، محافل شبانه گروه‌ها در هتل پارس، افتتاح نمایشگاه موسیقی و ... اشاره کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با بیان اینکه در این جشنواره دو گروه از کشور افعانستان و ترکیه حضور دارند، افزود: گروه برنامه سازی از کشور هلند نیز حضور دارد.

او با بیان اینکه گروه‌ها در ۶ شهرستان اجرا دارند، گفت: همزمان با برگزاری جشنواره با اعلام آمادگی فرمانداران ۶ شهرستان: بافت، شهربابک، انار، فهرج، بم و بردسیر برای حضور گروه ها، این جشنواره در این شهرستان‌ها هم برگزار می‌شود.

سورج یاسایی رییس انجمن موسیقی کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه کار از ۳ ماه پیش آغاز شده است، گفت: ۱۸۰ نفر عضو کمیته اجرایی در قالب ۱۶ کمیته برای برگزاری هر چه بهتر جشنواره فعالیت می‌کنند.

او با بیان اینکه جمعا ۱۱۸ اثر به دبیرخانه ارسال شده است که به دلیل تاخیر در ارسال چند اثر، ۹۲ اثر بررسی شده است، افزود: ۲۰ اثر با محوریت منظومه خوانی در دو بخش تغزلی و عاشقانه برای اجرا انتخاب شده اند.

یاسایی با بیان اینکه ۲۰ ساز از موزه موسیقی نواحی تهران به کرمان آورده می‌شود، بیان داشت: صبح پنج شنبه رونمایی از بخش ساز‌های جدید در موزه ساز کرمان واقع در باغ موزه هرندی برگزار می‌شود.

او با اشاره به برنامه‌های متنوع افتتاحیه این جشنواره در روز ۱۶ آبان گفت: برنامه شادپیمایی از میدان توحید (ارگ) آغاز و به سمت داخل بازار ادامه و مراسم افتتاحیه در کاروانسرای گنجعلی خان برگزار می‌شود.

او افزود: همزمان با اذان مغرب نوبت نوازی نقاره (برای اذان) برگزار و سپس برنامه ادامه پیدا می‌کند.

رییس انجمن موسیقی کرمان درباره دیگر برنامه‌های این دوره از جشنواره گفت: در روز دوم و سوم، اجرای پژوهشی این جشنواره ساعت ۱۰ در هتل پارس کرمان برگزار و برای بقیه افراد که در این برنامه حضور ندارند، هر روز تور کرمان گردی برنامه ریزی شده است.

او گفت: بخش منظومه خوانی عصر‌ها در سالن اتاق بازرگانی و اجرای عمومی نیز شب‌ها در کاروانسرای گنجعلی خان برگزار می‌شود.

یاسایی بیان داشت: برنامه ریزی شده است در دو فرهنگسرا سیدی و توکل آباد نیز چند گروه اجرای عمومی داشته باشند.

او افزود: آیین اختتامیه عصر روز ۱۹ در سالن خواجه نصیر دانشگاه فرهنگیان برگزار می‌شود.

رییس انجمن موسیقی کرمان با بیان اینکه معمولا تصاویر بکر جشنواره‌ها را بیننده‌ها گرفته اند، به جشنواره فیلم و عکس موسیقی نواحی در شکل حرفه‌ای و آماتور نیز اشاره کرد و افزود: علاقه مندان می‌توانند عکس‌ها و فیلم‌های یک دقیقه‌ای خود را از زوایای مختلف جشنواره به هشتک Navahi در شبکه پیام رسان اینستاگرام ارسال کنند.

او افزود: برندگان این عکس‌ها ۳۰ آبان معرفی می‌شوند.

وحید محمدی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان نیز در این جلسه گفت: در این جشنواره تمام اقوام ایرانی در قالب هنرمندان ۲۲ استان در کرمان حضور می‌یابند.

او به برگزاری بازی‌های سنتی و آیینی در کنار بقیه برنامه‌های جشنواره اشاره کرد و گفت: ۷ گروه از استان کرمان در این جشنواره شرکت می‌کنند.

محمدی ابراز امیدواری کرد این جشنواره مقدمه‌ای برای برگزاری جشنواره بین المللی باشد.

انتهای پیام/س

دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی ملی نواحی ایران در کرمان برگزار می شود

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر