کد خبر: ۷۱۶۸۲۱۴
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۳
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۳
کد خبر : ۷۱۶۸۲۱۴

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: بورس پسته با هدف حمایت از کشاورزان در این استان راه‌اندازی شد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، حمید جنتی مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: زیره، پسته و کشمش سه محصولی هستند که در آستانه ورود به بورس قرار گرفته بودند که از این میان چندی پیش کشمش وارد بورس شد و در هفته جاری محصول ارزشمند پسته با آماده‌سازی انبارهای استاندارد، وارد معاملات بورس کالای کشاورزی شد.

او با اشاره به اینکه خراسان رضوی یکی از قطب‌های تولید پسته در کشور است ادامه داد: بورس پسته با همکاری بورس کالای ایران در این استان ایجاد شده و مدیران بورس کالای ایران در جلسات متعدد به آموزش کشاورزان، مدیران، کارشناسان بخش کشاورزی و تجار استان پرداخته و اقدام به شناسایی انبارهای استاندارد کرده اند.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: با راه‌اندازی بورس پسته، پسته‌کاران می‌توانند از طریق بورس محصول خود را به بازار عرضه کنند و دغدغه آنها برای فروش محصولات برطرف شود.

جنتی با اشاره به اینکه ۲ محصول عمده خشکبار خراسان رضوی پسته و کشمش است افزود: تولید پسته کشور در مجموع ۳۰۰ هزار تن است که ۶۵ هزار تن معادل ۲۱ درصد آن در این استان تولید می‌شود.

او ادامه داد: صادرات پسته پارسال ۱۳۰ هزار تن بود که ۶ هزار و ۵۰۰ تن از این میزان و معادل پنج درصد سهم خراسان رضوی است.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: علت میزان اندک صادرات پسته از این استان انتقال این محصول به استان‌های دیگر و صادرات آن از استان‌هایی نظیر کرمان است.

او با اشاره به اینکه سال گذشته به دلیل سرمازدگی بهاره و قرار داشتن در سال ناباروری پسته، محصول برداشتی از این استان کاهش چشمگیر داشت ادامه داد: امسال سال باروری پسته است و شاهد بارندگی خوب و شیوع کمتر آفات پسته بودیم ضمن اینکه سرمازدگی بهاره شامل درختان پسته این استان نشد و به همین دلیل امسال برداشت پسته در استان مطلوب بود.

انتهای پیام// ف.ک/پ

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر