کد خبر: ۷۱۶۸۸۲۲
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
کد خبر : ۷۱۶۸۸۲۲

به دنبال افزایش قرارداد‌های خرید و فروش مسکن در شهر تهران، معاملات در کل کشور نیز افزایش پیدا کرد.

خرید و فروش مسکن رونق گرفت/ قیمت‌ها در این بازار تا چند سال افزایش نمی‌یابد؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، مسکن تهران کاهش ۱۰ تا ۴۰ درصدی قیمت‌های پیشنهادی و هفت درصدی قیمت‌های قطعی در تهران، رشد معاملات مسکن را در پی داشته است؛ به طوری که قرارداد‌های خرید و فروش طی دو هفته اخیر بیش از دو و نیم برابر شده و به سطح ماه مشابه سال قبل رسیده است.

تحریک تقاضای واقعی مسکن در تهران به عنوان خروجی ریزش قیمت‌های پیشنهادی بروز کرد. پس از افزایش ۱۹ و ۲۲ درصدی ماهیانه تعداد معاملات در مهرماه و آبان ماه، آمار ارایه شده توسط اتحادیه مشاوران املاک تهران از حدود سه برابر شدن قرارداد‌های خرید و فروش در آذرماه حکایت دارد.

در ۱۷ روز ابتدای آذرماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۵۵۰۸ فقره معامله ملک در شهر تهران به امضا رسیده که نسبت به ۱۷ روز ابتدای آبان ماه امسال ۱۸۱ درصد و نسبت به زمان مشابه سال گذشته هشت درصد افزایش نشان می‌دهد. کارشناسان، پایان ماه صفر، کاهش قیمت‌های پیشنهادی، نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال و ثبات بازار‌های رقیب را در افزایش معاملات مسکن موثر می‌دانند. البته قیمت‌ها بالا نرفته و بازار مسکن به نوعی در شرایط پیش‌رونق غیرتورمی قرار دارد.

واسطه‌های ملکی در پایتخت می‌گویند که معاملات مسکن از نیمه دوم آبان ماه به طور مرتب رشد کرده، اما قیمت افزایش نیافته است. شکستن یخ رکود در آخرین ماه پاییز این نمایه را ارسال می‌کند که قیمت‌ها متناسب با توان خریداران به کف رسیده و طرف تقاضا با قیمت‌های فعلی کنار آمده است.

افزایش تدریجی معاملات در شرایطی که به ماه‌های پایانی سال نزدیک می‌شویم قابل پیش‌بینی بود، اما علت این حجم از رشد ماهیانه ممکن است به تغییر نرخ بنزین، نهایی کردن خرید قبل از پایان سال و سرریز شدن تقاضای بالقوه ماه قبل به آذرماه با توجه به اغتشاشات آبان ماه مربوط باشد.

گرم شدن بازار کشوری ملک

به دنبال افزایش قرارداد‌های خرید و فروش مسکن در شهر تهران، معاملات در کل کشور نیز افزایش پیدا کرد. آمار ارایه شده از سوی اتحادیه مشاوران املاک گویای آن است که در ۱۷ روز ابتدای آذرماه ۱۳۹۸بالغ بر ۲۴ هزار و ۵۶۵ قرارداد خرید و فروش ملک در کل کشور به امضا رسیده که نسبت به همین زمان در ماه قبل ۷۲ درصد افزایش و نسبت زمان مشابه سال گذشته ۱۰ درصد کاهش یافته است.

اجاره نامه هم افزایش یافت

بازار اجاره هم با رشد تعداد قرارداد‌ها در آذرماه مواجه شد. در ۱۷ روز ابتدای آذرماه ۱۳۹۸ تعداد ۶۸۲۶ قرارداد اجاره در تهران به امضا رسیده که نسبت به زمان مشابه ماه قبل و سال قبل به ترتیب ۲۷ درصد و ۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. در کل کشور نیز طی ۱۷ روز ابتدای آذرماه ۲۶ هزار و ۱۸۸ اجاره‌نامه امضا شده که نسبت به ۱۷ روز ابتدای ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳۲ درصد و ۱۷ درصد رشد یافته است.

روند کاهشی قیمت طی چهار ماه اخیر

آبان ماه ۱۳۹۸میانگین قیمت مسکن شهر تهران ۱۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان در هر متر مربع بوده است. طی چهار ماه گذشته قیمت‌ها نزولی بوده؛ به طوری که قیمت در مردادماه ۲.۴ درصد و در شهریورماه ۲.۸ درصد کاهش یافت. در مهرماه ۰.۴ درصد افزایش پیدا کرد و مجددا در آبان ماه ۱.۸ درصد نسبت به ماه قبل پایین آمد.

از سوی دیگر قیمت‌های پیشنهادی در تمامی مناطق شهر تهران، بخصوص نیمه شمالی شهر افت چشمگیری یافته است. دفاتر املاک می‌گویند نرخ‌های پیشنهادی نسبت به تیرماه امسال ۱۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته و همین موضوع به افزایش نسبی معاملات در مهر و آبان منجر شد. مشاهدات حاکی از آن است که در بخش واحد‌های لوکس قیمت‌های پیشنهادی تا ۷۰ درصد کاهش را نیز نشان می‌دهد. قیمت قطعی هم بر اساس معاملات انجام شده در کل شهر تهران ۶.۶ درصد نسبت به تیرماه پایین آمده است.

در شرایط فعلی، کارشناسان معتقدند که هر دو طرف عرضه و تقاضا در بازار مسکن به درک مشترک رسیده‌اند. از یک طرف مالکان به این نتیجه رسیده‌اند که ظرفیتی برای رشد قیمت وجود ندارد. خریداران نیز می‌دانند که نمی‌توان انتظار ریزش شدید قیمت را داشت. آبان ماه ۱۳۹۸ با این‌که معدل کلی قیمت مسکن شهر تهران دو درصد نسبت به ماه قبل از آن کاهش داشته، اما جزئیات گویای آن است که قیمت در ۱۵ منطقه نیمه جنوبی و پرتقاضای شرق و غرب، رشد یافت، اما با توجه به افت نسبتا زیاد قیمت‌ها در مناطق ۱، ۲، ۳، ۶، ۸، ۱۱ و ۲۰ میانگین کل دو درصد کاهش نشان داد.

نمایه‌های دریافتی حاکی از آن است که قیمت مسکن به کف نزدیک شده و متقاضیان موثر که خانه را به قصد سکونت خریداری می‌کنند برای خرید آماده می‌شوند. البته با وجود افزایش قیمت آهن‌آلات و نرخ دستمزد که به دنبال افزایش قیمت بنزین اتفاق افتاد کارشناسان، تورم مجدد را برای بازار مسکن متصور نیستند.

معاون وزیر: پیش‌بینی ثبات قیمت مسکن را داریم

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی درباره پیش‌بینی از آینده بازار مسکن به ایسنا گفت: اگر مسکن را به شکل جداگانه از سایر حوزه‌ها بررسی کنیم به یک نتیجه مشخص می‌رسیم، اما تحولات بازار مسکن همیشه تحت تاثیر بازار‌های ثانویه قرار دارد و همواره در سال‌های گذشته این‌گونه بوده است.

وی افزود: در حال حاضر برای گران شدن مسکن هیچ دلیل فنی و علمی نداریم، ولی اگر تحت تاثیر بازار‌های دیگر قرار گیرد بحث جداگانه‌ای است. با این حال برآورد این است که مسکن از ثبات برخوردار خواهد بود تا پایان سال بتوانیم برنامه‌های جدید را برای کنترل آن ارایه کنیم.

یک کارشناس: تورم مجدد در بازار مسکن امکان‌پذیر نیست

هم‌چنین سید محمد مرتضوی، عضو هیات مدیره کانون انبوه‌سازان با بیان این‌که حداقل تا سه سال آینده قیمت مسکن افزایش پیدا نمی‌کند، تصریح کرد: کاهش قیمت نیز به دلایلی که برای همه روشن است اتفاق نمی‌افتد. در همین هفته‌های گذشته بعد از تغییر قیمت بنزین، قیمت آهن‌آلات بالا رفت و دستمزد‌ها نیز افزایش پیدا کرد. با وجود این‌که دولت تلاش می‌کند نرخ کالا‌ها را ثابت نگه دارد، عملا افزایش قیمت بنزین بر قیمت تمام شده مسکن تاثیر گذاشته و هزینه‌های سازندگان بالا رفته است. در واقع تورم روی دوش تولیدکننده است، ولی شرایط آن وجود ندارد که این تورم را به مصرف کننده تحمیل کند.

آبان‌ماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۴۱۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه گذشته ۱۹.۵ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰.۷ درصد کاهش داشته است. هم‌چنین متوسط قیمت خرید فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال قبل به ترتیب دو درصد کاهش و ۳۵.۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۸
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
تا زمانی که من کارمند نتونم پس اندازی داشته نمی تونم خونه بخرم پس عرضه هست اما تقاضا نیست
پس رکورد از اینی که هست بدتر هم میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
همش حرف و شایعه اس منهفته پیش یه خونه معامله کردم نسبت به دو ماه پیش متری یک میلیون گرونتر شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
اگه مردم نخرن...مجبور میشن قیمت واقعی بدهند...مگه گچ و سیمان چند شده که اینا میگم متری ۳۵.....۴۰......۷۵.....اخه بخدا مسخره است
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
"مسکن فروش نمیره" به عنوان یک دلسوز برایتان گفتم مسکن را گران نخرید فروش نمیره مخصوصا خانه های بالا10سال مشاوراملاک نه مشاوران املاک مغازه بهترین نقطه شهر ازفروردین98 نه تا منزل گذاستن فروش سه تاش دریک کوچه12متری دوعدد نبش ودوتامغازه ودوتا زمین رو نتونستن بفروشن شخصا خودم دیدم عموم یکی ازمشاوران بود درواقع به قیمت بالا نمیخرن صاحب هاشون خسته شدن اونایی که پول نیازداشتن مثلا قیمت ساختمان مثلا400هست بامتراژ طرف میگه500 درحالی که 10سال قبل ساخته همون400هم مشتری پیدانمیکنه میمونه دستش باید امتحان کنید
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
بنظرم قیمت ملک از خانه گرفته تا زمین نه تنها حداقل تا چند سال آینده افزایش نخواهد داشت بلکه هر چند آرام ولی کاهش خواهد داشت شک نکنید بنده ۲۸ سال است بنگاه املاک دارم ،،، دلیلش هم معلومه چرا که طی یکسال گذشته مسکن و زمین و ملک اندازه یک دهه گران شده مردم الان پول خرید خانه را میدهند برای رهن آن خانه
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
همون 28 سال پیش هم بودند کسانی که می گفتند تا کجا میتونه گرون بشه ؟ وو مردم دیگه نمی تونن بخرن ! وارزان میشه و ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
میشه بیشتر توضیح بدید؟ من گیج شدم.یعنی با حقوق ماهی 2500 چند ساله میشه خونه حرید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ...بازم بزنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
خدا به مستاجر ها رحم کنه از یطرف جور کردن پول رهن و اجاره از طرف دیگه تامین خورد و خوراک و پوشاک اونم تو این اوضاع بیکاری.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
والا سمت ما گرونترشده
44
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
تبلیغ دروغ نکنید با این قیمت ها طوری شده که در روستاها نمی شود خانه خرید هیچ متغیری به نفع مصرف کننده تغییر نکرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
چرا دروغ میگید ..کحا رشد داشته مسکن رکود کامل هست تا ۱۴۰۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
حساب کن درآمد من ماهی 3 میلیون، آگه نخورم در سال میشه 36 میلیون آگه 30 سال تغییر نکنه شاید بتونم یه آپارتمان 50 متری بتونم بخرم
خسته نباشی
|
United States
|
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
من که هیچ موقع دیگه به بنگاه مراجعه نمیکنم
هیچ کاری نمیکنن الکی پول هم میگیرن
خدا نکنه مستاجر و مالک به مشکل بخورن
املاکی هیچ کاری نمیکنه
منم دیگه به بنگاه مراجعه نمیکنم
پاسخ ها
محسن بشارت
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
سلام.دوست عزیز پولی که بنگاه میگیره بابت بازدید و قراردادش. بنگاه فقط کارش همین. .ولی اگه قرارداد خودتون بنویسی مشکل دو چندان میشود
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
سال بعد می بینیمتون!!!!!
ببینیم چجوری گرون نمیشه
پاسخ ها
Ali
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
شما جوش نزن از حرفاتون معلوم هست بنگاهی و کمیسیون بگیر هستی ، دوستان سوار ماشین هستند بعضی وقتا به بنگاه ها یک نگاهی کنند متوجه پروندشون هستند ولی وقتی میری تو بنگاه آقا من خودم ۵ تا معامله کردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
خوبه تا 3 سال گرون نمیشه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
نباید افزایش پیدا کنه ولی افزایش پیدا میکنه علی برکت الله
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر