کد خبر: ۷۱۷۲۱۷۲
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
کد خبر : ۷۱۷۲۱۷۲

با ورود زودهنگام طرف‌های ذی‌نفع خارجی به خط بحران عراق٬ روند اعتراضات به گونه‌ای پیش رفت که هر روز شاهد اتفاقات تاسف‌برانگیز هستیم.

سرنخ‌های فاجعه قتل نوجوان عراقی/ از سلفی با مقتول تا روایت‌های عجیب از یک خانه +عکس و فیلمبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، اعتراضات مردمی عراق از ۱ اکتبر سال جاری میلادی با هدف اعتراض به فساد مالی و شرایط وخیم اقتصادی و بیکاری و ضعف خدمات عمومی آغاز شد. اما روند این اعتراضات خیلی سریع به نحوی پیش رفت که از ماهیت اصلی خود جدا و به سمت خشونت‌های عجیب و مشکوک کشیده شد. بیش از دو ماه است که تظاهرات‌ها به این شکل در عراق دنبال می‌شود. روند اعتراضات مردمی عراق به گونه‌ای تحریف شده و اوضاع به هرج و مرج کشیده شد که دیروز میدان الوثبة بغداد، شاهد اعدام یک نوجوان ۱۶ ساله بود!

طبق اخبار منتشر شده ماجرا از این قرار است که دیروز یک نوجوان عراقی ۱۶ ساله به نام «هیثم علی اسماعیل» با چند تن از معترضان مسلح دراطراف خانه خود درگیر شد. علت این درگیری٬ اقدامات معترضان از جمله آتش زدن لاستیک و... در اطراف خانه این نوجوان بود. البته اخبار در خصوص واکنش هیثم در این درگیری متناقض است؛ برخی از رسانه‌ها بازتاب داده‌اند که او ۴ نفر از معترضان را کشته و برخی نیز اعلام کرده‌اند که هیثم تنها چند شلیک هوایی کرده بود. البته بیانیه رسمی فرماندهی نیرو‌های مسلح حاکی از آن است که وی کسی را نکشته و اقدام به شلیک تیر هوایی کرده است.

طبق گفته برخی منابع٬ هیثم پس از مصرف مواد مخدر و به دلیل تاثیر این مواد بر ذهن و روان خود اقدام به حمله به معترضان کرده بود. در هر صورت این درگیری لفظی و فیزیکی انجام گرفته و در نهایت منجر به یک فاجعه شد.

معترضان خیلی زود به منزل هیثم هجوم برده و پس از ضرب و شتم بسیار او را کشتند. طبق اخبار منتشر شده در این خصوص٬ معترضان او را به میدان الوثبه بغداد برده و پس از قتل٬ از یک تیر چراغ راهنمایی و رانندگی آویزان کردند. صد‌ها زن و مرد عراقی شاهد این صحنه وحشتناک بودند و بسیاری از آن‌ها از آن فیلم‌برداری کرده اند. گفتنی است که تظاهرات‌کنندگان پس از کشتن هیثم٬ خانه وی را نیز در مقابل چشمان ماموران امنیتی آتش زدند. تمامی این اقدامات در شرایطی انجام شد که نیرو‌های امنیتی در محل حضور داشتند، اما اقدامی برای جلوگیری از فاجعه انجام نداده اند.

سرنخ‌های فاجعه قتل نوجوان عراقی/ از سلفی با مقتول تا روایت‌های عجیب از یک خانه +عکس و فیلم

مادر هیثم علی اسماعیل در مکانی که پسرش ذبح شد

عوامل پشت پرده فتنه انگیزی در عراق٬ سعی دارند ماجرای جنایت خود را اینگونه توجیه کنند که وی وابسته به یکی از شاخه‌های مقاومت عراق بوده و علیه معترضان اقدام کرده بود! اما واقعیت این است که برخی تظاهرات‌کنندگان عراقی در مجاورت منزل این نوجوان اقدام به آتش زدن لاستیک و اقداماتی از این قبیل کرده بودند که این امر٬ علی اسماعیل را به واکنش واداشته و میان او و معترضان یک درگیری شکل گرفت.

اما موضوعی که نباید به راحتی از آن گذشت٬ سکوت نیرو‌های امنیتی عراق در برابر این اتفاق و اتفاقاتی مشابه آن است که باید خیلی سریع درباره ورود این نیرو‌ها به صحنه حوادث این چنینی تصمیم‌گیری شود.

نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که قتل این نوجوان عراقی٬ اولین و آخرین جنایتی نبود که در روند اعتراضات عراق در این کشور اتفاق می‌افتد؛ به ویژه اوضاع در مناطق جنوب عراق به شدت وخیم بوده و قتل‌های متعددی در آنجا صورت می‌گیرد. تنها تفاوت میان قتل هیثم با سایر قربانیان این روند تظاهرات‌های عراق٬ دراین است که صحنه قتل هیثم علی اسماعیل در مقابل دوربین ثبت شد! علاوه بر اینکه طی هفته‌های اخیر ده‌ها تن از رهبران و عناصر برجسته نیرو‌های مردمی حشد الشعبی نیز به صورت مشکوک ترور شده اند. از جمله این اتفاقات می‌توان به ترور ۷ نفر از عناصر حشد الشعبی و زخمی شدن ۱۰ تن دیگر در اقدام تروریستی ضد نیرو‌های تیپ ۳۱۳ حشد شعبی اشاره کرد.

سرنخ‌های فاجعه قتل نوجوان عراقی/ از سلفی با مقتول تا روایت‌های عجیب از یک خانه +عکس و فیلم
سلفی اغتشاشاگران با جنازه نوجوان عراقی

در هرصورت این اتفاقات در جریان اعتراضات عراق رخ می‌دهد و کسی هم جلودار آن نیست؛ اما نکته سوال برانگیز ماجرا اینجاست که چرا روند اعتراضات مردمی عراق به اینجا کشیده شد؟

پاسخ این سوال به سمت کسانی برمی‌گردد که از این حوادث و نابسامانی اوضاع عراق از نظر اقتصادی و به‌ویژه از جهت امنیتی و اجتماعی سود می‌برند. متاسفانه اعتراضات مردمی عراقی خیلی زود تحت‌تاثیر مداخلات خارجی قرار گرفته و به شکل ناگهانی همسو با اهداف طرف‌های خارجی ذی‌نفع پیش رفت. صحنه‌گردانان خارجی این اعتراضات که آمریکا و عربستان و امارات در راس آن‌ها هستند، از همان ابتدای تظاهرات‌ها شروع به موج‌سواری روی مشکلات و درد‌های مردم عراق کردند.

سرنخ‌های فاجعه قتل نوجوان عراقی/ از سلفی با مقتول تا روایت‌های عجیب از یک خانه +عکس و فیلم

در تاریخ معاصر٬ عراق همواره برای آمریکا بنا به دلایل متعدد یک نقطه استراتژیک محسوب می‌شده و مداخلات مستقیم و غیر مستقیم این کشور از گذشته‌های دور در عراق کاملا محسوس بوده است. البته نباید از این نکته غافل شویم که کشیده شدن اوضاع سیاسی و اجتماعی و اقتصادی عراق به اینجا، یکی از پیامد‌های تجاوز ایالات متحده به این کشور در ۲۰۰۳ بوده است. به هر حال واشنگتن طبق عادت گذشته خود باز هم وارد خط بحران عراق شده و در کنار آن٬ هم‌پیمانان منطقه‌ایش یعنی امارات و عربستان نیز شروع به مانور دادن در این صحنه کردند.

آمریکا و عربستان و امارات با ورود به خط اعتراضات مردم عراق٬ در ابتدا تلاش کردند تا نقش مرجعیت را در این کشور به حاشیه برده و به نوعی نشان دهند که مرجعیت عراق توانایی کنترل بحران را ندارد. اما از آنجایی که مرجعیت این کشور همواره یک نقش ریشه‌دار و تاثیرگذار در کنترل بحران‌های عراق داشته؛ هم ساختار دولتی و هم برخی احزاب و جریان‌های سیاسی که سعی داشتند از بستر این اعتراضات در راستای اهداف خود فرصت طلبی کنند، مرجعیت را به عنوان یک مرکز ثقل در تحولات اخیر پذیرفتند. بنابراین٬ اولین هدف مداخلات خارجی در حوادث عراق محقق نشد.

در ادامه واشنگتن به همراه هم‌پیمانان منطقه‌ای خود تلاش کرد تا از صحنه تظاهرات عراق برای ضربه زدن به روابط این کشور با جمهوری اسلامی ایران استفاده کند، اقداماتی همچون آتش زدن کنسولگری ایران در کربلا و نجف در این راستا انجام شد. البته خیلی زود مشخص شد که این اقدامات از جانب تعداد معدودی از عوامل طرف‌های خارجی بوده و مردم عراق نقشی در این زمینه ندارند.

اما بارزترین هدف این مداخلات٬ تخریب چهره حشد شعبی و قرار دادن آن در مقابل مردم بود؛ همانطور که از خلال اتفاقات خشونت‌آمیزی که اخیرا در جریان این اعتراضات رخ می‌دهد، شاهد تلاش‌ها برای رسیدن به این هدف هستیم! طرف‌های خارجی ذی‌نفع از بحران عراق٬ به دنبال تحریک مردم ضد نیرو‌های حشد شعبی و نشان دادن این امر که حشد شعبی٬ معترضان را مورد هدف قرار داده و یا از آن‌ها محافظت نمی‌کند هستند. یکی از نمود‌های این فتنه انگیزی را می‌توان در پوشش رسانه‌ای قتل مشکوک این نوجوان عراقی مشاهده کرد که برخی رسانه‌های وابسته نیز در تکمیل این اقدامات سعی دارند عاملان این اقدام را از عوامل وابسته به حشد الشعبی معرفی کنند.

رسانه‌های وابسته به این کشور‌ها نیز از همان ابتدای اعتراضات شروع به مانور دادن ضد نیرو‌های حشد الشعبی کرده و همه تلاش‌هایشان در این راستا بود که نشان دهند این نیرو‌ها عامل ایجاد رفتار‌های خشونت‌آمیز در روند تظاهرات‌ها هستند.

این ادعا‌ها در حالی است که حشد الشعبی از زمان آغاز اعتراضات همواره اقدامات تاثیرگذاری برای جلوگیری از کشیده شدن روند تظاهرات‌ها به سمت خشونت و نیز محافظت از مردم انجام می‌داد. این اقدامات را می‌توان در تلاش‌های آن‌ها برای برقراری امنیت و به‌ویژه در مبارزه با اقدامات اخیر گروهک‌های تروریستی داعش در مناطق مختلف عراق مشاهده کرد.

در سایه انتقاداتی که بر دولت پیشبرد امور عراق به دلیل عملکرد ضعیف آن در کنترل بحران این کشور وارد است، نباید از نقش و تلاش‌های مرجعیت عراق و حشد شعبی برای پایان دادن به این بحران و جلوگیری از اتفاقاتی مشابه فاجعه دیروز غافل شویم، با این وجود همه چیز بستگی به هوشیاری مردم دارد که تحت تاثیر مداخلات خارجی قرار نگیرند.

در هرصورت مداخلات خارجی در بحران‌های منطقه و به‌ویژه کشوری با موقعیت استراتژیک عراق٬ یک موضوع غیرقابل انکار است، اما تحقق اهداف پشت پرده این مداخلات، بستگی به طرز برخورد مردم و مدیریت مسئولان سیاسی و امنیتی کشور باز می‌گردد. این چیزی بود که در بیانیه‌های مرجعیت شیعه نیز به آن پرداخته شده و بر لزوم هوشیاری مردم و مسئولان نسبت به توطئه‌های بدخواهان عراق تاکید شده است.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴۷
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
ایران باید پایش را از این کشور و مردمان وحشی و قدر نشناس و بی وفایش بیرون بکشد. مردم عراق و کلا اعراب قابل اعتماد نیستند و دشمن ایران و ایرانی و بقول خودشان عجم ها هستند.اینها نفرین شده هستند و به قول و قرار و وعده خود با فرزند پیامبر و امام زمانشان عمل نکرده و تنهایش گذاشتند . نکند انتظار داریم به ایرانیان وفادار بمانند. زهی خیال باطل.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
خدا نابودتون کنه کفتارهای وحشی طفل معصوم چه گناهی داشت که اینطوری کشتینش خدا ریشه هرچی ظالمه در بیاره
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وال محمد و اخر تابع له علی ذالک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
داعش صفتان
مهران فر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
روش کار درنده خویانی که این جنایت کثیف را مرتکب شدند روش کار حیوانات داعشی - بعثی- سعودی است همانطور که قبلا در سوریه، عراق و قتل خاشقچی دیده شده است و حشد الشعبی ضد این مثلث کثیف است.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۰۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
به چهره خبیث وخنده های زشت اون خانمی که به همراه اون دوست داعشی خودش،چهره خودشومثل بزدلهای جنایت کارپوشانده وبا جنازه این نوجوان عکس سلفی گرفته اند،یه کم بادقت نگاه کنید!
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
خدا لعنتشون کنه که با نوجوون مردم اینکار رو کردن.
خدا نابودشون کنه و ریشه شون رو از روی زمین برداره.
اینقدر وحشی و بربر.
خدایا بسمونه دیگه صاحب اصلی رو برسون.
اللهم عجل لولیک الفرج.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
اللهم عجل لولیک الفرج
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
خدا لعنتشون کنه وبه مادر داغدیده اش صبر بده
تاحالا زیر ستم صدام بعدش آمریکا وداعش بودن حالا به جای اینکه به فکر ساختن کشورشون باشن دنبال فتنه انگیزی هستن خدا لعنتشون کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
واقعا که
خاطره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
خدالعنتشون کنه چقدوحشی هستن ایناهیچ وقت آدم نمیشن لعنتیا
کامران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
کشور عراق یک کشور همیشه خشونت و فتنه خیز است و اینو در طول تاریخ در دوران اغا امام علی شاهدیم این کشور اصلا روی آزامش را نحواهد دید تا ظهور اغا امام زمان . در ضمن این کشور و مردمش و حکومتش هیچ سنخیتی با فرهنگ و مرام و هویت مردم بافرهنگ ایران ندارند و شیعیان این کشور هم از همه لحاظ با شیعیان ایران تفاوت میکنن و اصلا و ابدا هیچوقت مردم عرب عراق نمیتونن با مردم فارس یکی شوند و این با فرهنگ ایرانی در تضاد است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
قبل از اینکه بیای نظر بدی یه ذره رو املات کار کن‌.
حمید
| - |
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
آغا؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
درود ،لایک به حرف شما دوست عزیز. کاش مسئولین کشورمون به فکر گرونی ها و بیکاری هایه جوون هامون باشن.
به امید ظهور آقا امام زمان که دنیا رو پر از عدل و داد کنن.
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
وحشتناکه ولی مردم عراقو بیاد امثال صدام اداره کنن تا حساب بیاد دستشون
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
باید مسئولان عراقی اینطوری دار زده میشدند که با فساد اقتصادی و حقوقهای نجومی باعث این وضع شدند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
آه خدا لعنتشان کند چقدر سنگدل و بیرحمند دعا می کنم حضرت جبار به زمین گرمشان بزند و جز جگر بشوند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
مردم عراق هوشیار باشندوبهانه دست دشمنان ندهند.
ناشناس
|
Singapore
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
مردم عراق ثابت کردندلیاقتشان امثال یزیدوصدام است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
یعنی برای فقط برای یه اعتراض به این شکل فجیع کشته شده ومردم از این واقعه خوشحالند!!!!! این عجیب نیست، عجب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
یا خدا ، در ظهور امام زمان تعجیل بفرما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
مرگ خونخواران جنایتکار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
ملت عراق هم در حال سلفی گرفتن هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
لعنت بر قوم ظالم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
این نسل از همان نسلی هستند که سر نوه پیغمبر را بریدند ...... از اینها چه انتظاری است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
خدا از خون این نوجوون نمیگذره چه حیواناتی هستند که با جسد هموطن خودشون سلفی میگیرند
خشایار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
ملت وحشی.اینا به خودشون رحم نمیکنن چه برسه به دیگران. همشون از نژاد داعش هستن.این کشور خاکش نفرین شده س و هزاران ساله که رنگ خوشی به خودشون ندیدن...
هما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
خداروشکر که مملکتمون هنوز به این روز نیفتاده
کاظم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
خبرانلاین دیروز گفته بودی بیستا چاقو بهش زدن،امروز عکسشو میزاری که اصلا جراحت و خونریزی دیده نمیشه...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
متاسف و صد هزار بار تاسف برای مردم عراق که اوضاع سوریه و اوضاع همین یکی دوسال پیش خودشونو به فراموشی سپردن و یادشون رفته چه حیواناتی تو کشورشون یکه تازی میکردن چی باید گف که عوض هوشیار بودن و عبرت گرفتن کماکان تو دریای جهالت هستن
کاش این تصاویرو منتشر نمیکردین که واقعا ظلم و وحشتو نادانی و وحشی گری رو یکجا نشون میده خیلی حالم بد شد خدا به داد مادرش برسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
اين مرگ انسان وانسانيته .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
ذلیل بشن الهی... بیچاره بچه مردن رو به چه روزی انداختن....
محمداین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
این لعنتی ها همون بعثی ها هستن تغییر نکردن
محقق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
واقعا صحنه ي بسيار دردناكي ست بخصوص براي خانواده اش.با كساني كه در آن صحنه نظاره گرين, يه لحظه به خود خودتان بنگرين... واقعا شماها اشرف مخلوقاتين؟...............
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
توحش به تمام معنا
علیرضا زارع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
واقعا خدا لعنتشون کنه. خدا همه کسایی که مردم بیگناه رو کشتن لعنت کنه. با کشتن معترض به کجا می‌خوان برسن آخه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
الهم اشغل الظالمین بالظالمین
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
لعنه الله علی قوم الظالمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
هزار پیامبر دیگر در این سرزمین مبعوث شوند باز از جهل این ابوسوفیانها کم نمیگردد
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
ورود همچین مردمی رو به ایران ممنوع بشه خیلی بهتره خوی داعشی همه جای این کشور هست
کیوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
عچب وحشیگری کردن . هنوز هم خوی وحشیگری خودشون را مثل زمان امام حسین دارن . همه لباسهاشم کندن
محمدامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
آدم نمیدونه چی بگه حالاپسره بدبخت اعتراض کرده قصدشم کشتن کسی نبوده چندتاتیرهوایی کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
عکس العمل مردمی که انجا حضور دارند واقعا جای تأسف برای بشریت دارد ،
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
عامل اعتراضات مردمی، فساد، رانت و اختلاس و مشکلات اقتصادی بود. فقر از هر دری بیاید، از در دیگر ایمان بیرون می رود، آقایان مسئول!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
این ابله هایی که باجنازه یک انسان سلفی می گیرند هرکدامشان یک صدام ملعون بلقوه هستند.خدالعنتشان کنه چون این جماعت به راه راست هدایت نمی شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
ییه مشت ادم بی رگ وایسادن تا جوون مردم و این جور بکشن اینام عین حیوون عکس بگیرن و فیلم و نگاه میکنن . خاااک بر سرشون
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر