کد خبر: ۷۲۱۶۰۰۰
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۹
۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۹
کد خبر : ۷۲۱۶۰۰۰
چرا نیروهای یمنی پس از چهارماه، حملات را از سرگرفتند؟

در پی امتناع عربستان از پذیرش آتش‌بس فراگیر در یمن، جنبش انصارالله با توجه به هشدارهای پیشین خود، نقاطی از خاک کشورهای متجاوز را اهداف مشروع خود می‌داند.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، جنگ یمن در حالی وارد ۵۸ ماهگی شده که امید‌ها برای پایان دادن به این جنگ بار دیگر کمرنگ شده است. انصارالله یمن در ۴ ماه گذشته به عربستان پیشنهاد مذاکره و رسیدن به راه حلی با هدف پایان دادن به جنگ شده بود.

عربستان نیز خود به دلیل شکست‌های پی در پی خواستار پایان دادن به جنگ بود. خالد بن سلمان برادر بن سلمان در این مورد با هیئت انصارالله در عمان دیدار و گفت‌وگو کرد. رسانه‌های مختلف نیز از دیدار‌های پنهانی مقامات عربستان با اعضای انصارالله با هدف یافتن راه حلی جهت فرار از باتلاق یمن خبر داده اند. اما به نظر می‌رسد که این گفت‌وگو‌ها به نتیجه نرسیده و باید شاهد دور جدیدی از درگیری‌ها بود. انصاراله یمن نیز ۹ نقطه مهم در عربستان و امارات را برای حمله انتخاب کرده است. اینکه انصارالله چه نقاطی را هدف حملات آتی خود قرار خواهد داد موضوع این مطلب است.

فرصت انصارالله به عربستان

انصارالله یمن در چهار ماه گذشته حملات به اتئلاف سعودی را متوقف کرده بود. در واقع انصارالله یمن در یک سال گذشته با عملیات‌های پهپادی و موشکی خود شکست‌های بزرگی بر آل سعود وارد کرد. در شهریور ماه انصارالله یمن با حمله به آرامکوی عربستان باعث خسارت ۳۰ میلیار دلاری به این کشور شد و تولیدات نفت عربستان نصف شد. در ادامه عملیات «نصر من الله» در نجران عربستان اتفاق افتاد.

سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن اعلام کرد که خسارت‌های انسانی دشمن در این عملیات بیش از ۵۰۰ کشته و زخمی بوده است. در جریان این عملیات سه تیپ سعودی به طور کامل منهدم و ۲ هزار سرباز سعودی به اسارت در آمد و شمار زیادی از تجهیزات سعودی‌ها نیز به کنترل یمنی‌ها درآمد. مهدی المشّاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن ۲۹ شهریور ماه یعنی ۶ روز پس از حمله انصارالله به آرامکوی عربستان از ابتکار عمل صنعا برای توقف حملات خود علیه ریاض خبر داد. او گفت که دولت نجات ملی یمن «دواطلبانه و به صورت یکجانبه» عملیات‌های پهپادی و موشکی خود به خاک عربستان را متوقف می‌کند؛ مشروط بر اینکه عربستان و «ائتلاف متجاوز» به رهبری این کشور نیز حملات خود را به یمن متوقف کرده و به محاصره این کشور پایان دهد.

انصارالله اعلام کرده تا زمانی که عربستان پیشنهاد آتش‌بس فراگیر را نپذیرد و به حملات خود علیه مردم یمن ادامه دهد تاسیسات مهم این کشور و حتی امارات همچنان در بانک اهداف قرار دارند. در ادامه با حملات پراکنده عربستان سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن اعلام کرد که ۶ نقطه مهم عربستان و ۳ نقطه امارات در بانک اهداف انقلابیون قرار دارند. در واقع انقلابیون یمن تلاش زیادی کرده اند تا جنگ یمن پایان یابد. اما ظاهرا ائتلاف سعودی به دنبال تداوم جنگ است. به همین دلیل پس از ۴ ماه اولین عملیات مهم و جدی انصارالله علیه مزدوران سعودی در خاک یمن اجرا شد. این مسئله به معنای آن است که احتمال از سرگیری حملات به خاک عربستان و امارات از سوی انصارالله وجود دارد.

در حمله موشکی و پهپادی نیرو‌های یمنی به پادگان عناصر وابسته به دولت مستعفی یمن به ریاست منصور هادی در شهر «مأرب»، حداقل ۹۰ شبه‌نظامی کشته و ۱۳۰ تن دیگر زخمی شدند. شبکه «الاخباریه» به نقل از منابع امنیتی گزارش داد که این حمله با موشک‌های بالستیک و پهپاد انجام شده است. اکثر تلفات نیرو‌های لشگر چهارم گارد ریاستی وابسته به نیرو‌های دولت مستعفی هستند. عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور دولت مستعفی یمن، نیز اعلام کرده که ۲۲۰ سرباز به دست حوثی‌ها کشته و زخمی شده‌اند.

ترور سردار سلیمانی به عنوان متغیر شتاب‌دهنده

در این میان ترور سردار سلیمانی و انتقام سخت ایران از آمریکا باعث شده که تحولات منطقه شتاب بیشتری بگیرند. آمریکا پیش از این برای خود نقش ابرقدرتی در خارومیانه تعریف کرد کرده بود. به همین دلیل خود را صاحب منطقه می‌دانست و در هر کشوری به هر نحوی دخالت می‌کرد. این امر باعث شده بود تا نوعی ترس در بین کشور‌های عربی از اقدامات نظامی و پایگاه‌های نظامی آمریکا به وجود بیاید. اما ایران این ابهت ادعایی آمریکا را در هم شکست. حمله ایران به پایگاه عین الاسد در استان الانبار عراق باعث شد تا برای نخستین بار در ۷۰ سال گذشته به یکی از پایگاه‌های نظامی آمریکا حمله شود.

مهم‌تر از همه این بود که آمریکا جرات واکنش و پاسخ به این عملیات را نداشت. این مسئله قدرت بازدارندگی آمریکا را زیر سوال برد و نشان دادکه بر خلاف قدرت شکست ناپذیری که از ارتش آمریکا در هالیوود به جهان معرفی می‌شود ارتش آمریکا در برابر اولین حمله جدی عقب نشینی کرد. این مسئله فصل جدیدی از معادلات منطقه‌ای را رقم خواهد زد و قدرت آمریکا در خاورمیانه را تضعیف خواهد کرد. به همین دلیل گروه‌های مقاومت بیش از گذشته به فعالیت‌های خود ادامه خواهند داد. انصارالله یمن نیز از این مسئله تاثیر پذیرفته و بدون شک باید شاهد عملیات‌های مهم این گروه باشیم. در واقع انتقام سخت ایران به عنوان یک متغیری مطرح شده که روند حوادث در منطقه را بسیار سرعت خواهد بخشید.

۹ نقطه‌ای که انصارالله هدف قرار خواهد داد

سرتیپ یحیی سریع، سخنگوی نظامی نیرو‌های یمن، اوایل دی ماه اعلام کرد که ۶ هدف مهم در عربستان و ۳ هدف مهم در امارات در بانک اهداف انقلابیون یمن قراردارد. این مسئله بسیار مهم است. چرا که انصارالله یمن در یک سال اخیر به دستاورد‌های مهمی در زمینه موشکی و پهپادی رسیده و پدافند‌های عربستان نیز ناتوان در برابر این حملات بوده اند. به همین دلیل تعیین ۹ هدف باعث یک هراس راهبردی برای امارت و عربستان شده است. به ویژه پس ازاینکه انصارالله یمن تمام خط قرمز‌های عربستان را با حمله به آرامکو رد کرد. اما این ۹ هدف احتمالی چه نقاطی می‌توانند باشند؟

در عربستان اهداف مهمی می‌تواند به عنوان ۶ نقطه نهایی انصارالله برای حمله باشد. شهرک صنعتی بزرگ جازان، فرودگاه جازان، بندر جازان، نیروگاه و تأسیسات عظیم آب‌شیرین‌کن الشقیق، فرودگاه ابها، فرودگاه و پایگاه حساس و حیاتی نیروی هوایی ارتش عربستان در خمیس مشیط، فرودگاه نجران و انبار‌های شرکت نفتی آرامکو در جازان و نجران از جمله این نقاط هستند که البته به بعضی از این نقاط پپیش از این حمله شده است.

۹ هدف بعدی موشک‌ها و پهپاد‌های انصارالله را بشناسیم

در میان اهداف فوق نیروگاه الشقیق با تولید ۲۶۴۰ مگاوات برق که از نیروگاه‌های بزرگ برق در عربستان سعودی به شمار می‌رود جزو اهداف حیاتی عربستان است. کاخ یمامه هم که مقر رسمی و دفتر پادشاه عربستان سعودی است یکی از اهداف احتمالی خواهد بود. این کاخ در حومه غربی شهر ریاض واقع شده و نیز مقر دیوان شاهی است. در سال ۲۰۱۷ یک بار به این کاخ حمله محدودی صورت گرفت.

در امارات نیز اهداف مختلفی برای حمله انصارالله وجود دارد. نیروگاه هسته‌ای البراکه در ابوظبی یکی از این اهداف مهم است. این نیروگاه اولین نیروگاه هسته‌ای این کشور است. در سال ۲۰۱۱ خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که به دنبال موافقت نامه‌های مالی، هزینه ساخت نیروگاه ۳۰ میلیارد دلار قرارداد شده بود که شامل ۱۰ میلیارد دلار سهام، ۱۰ میلیارد دلار بدهی آژانس صادرات و اعتباری و ۱۰ میلیارد دلار بدهی‌های بانک‌ها است.

۹ هدف بعدی موشک‌ها و پهپاد‌های انصارالله را بشناسیم

پیش از این انصارالله به صورت محدود به این نیروگاه حمله کرده بود. این نیروگاه برای امارات یک اهمیت نمادین دارد. شهر دبی نیز که قلب اقتصادی امارات است می‌تواند هدف موشک‌های انصارالله قرار بگیرد. امنیت عامل اصلی قدرت دبی است. بدون امنیت این شهر خالی از سکنه خواهد شد. البته گزارش‌های زیادی منتشر شده که سرمایه داران خارجی به دلیل تهدیدات امنیتی از این شهر رفته اند؛ بنابراین انصارالله می‌تواند با حمله به این امارت، ضربه بزرگی به امارات وارد کند. بنادر امارات نیز به عنوان پایه‌های اصلی اقتصاد امارات هستند. انصارالله می‌تواند با حمله به این بنادر ضربه مهم و راهبردی به امارات وارد کند.

البته این نقاط همه اهداف احتمالی هستد و قطعا اهداف اصلی انصارالله برای حمله، کاملا محرمانه بوده و انصارالله به دنبال غافلگیری عربستان و امارات خواهد بود. اما نقاط فوق جزو هدف‌های حیاتی عربستان و امارات هستد.

تعیین ۹ نقطه برای حمله توسط انصارالله و در ادامه حمله به نیرو‌های منصورهادی در مارب همه به این معنا است که احتمال امید به موفقیت مذاکرات بین انصارالله و عربستان بسیار کمرنگ شده است. عربستان به دلیل شکست‌های پی در پی توان ادامه جنگ را ندارد. اما به نظر می‌رسد که برای رسیدن به یک برگ برنده با هدف استفاده در مذاکرات همچنان به حملات خود ادامه می‌دهد. البته برخی از کارشناسان و رسانه‌ها معتقدند که عربستان اساسا به دنبال مذاکره نبوده و از طریق توافق ریاض و گفتگو با انصارالله صرفا به دنبال بازسازی توان خود برای حملات جدید بوده است.

در آبان ماه گذشته توافقی میان دولت مستعفی یمن و «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب) با نظارت ریاض و برای پایان دادن به درگیری‌ها در جنوب یمن امضا شد. البته این توافق بین امارات و عربستان در عمل موفق نبوده است. روزنامه «الاخبار» اعلام کرده که عربستان تحت پوشش توافق ریاض در حال بازسازی شبه‌نظامیان وفادار به ائتلاف و سوق دادن آن‌ها به سمت جبهه‌های شمالی است؛ مقدماتی که به نظر می‌رسد زمینه را برای تنشی جدید در سال ۲۰۲۰ آماده می‌کند؛ تنشی که نشانه‌های آن از حمله گسترده به جبهه «نهم» در استان صنعا پدیدار شد، اما نیرو‌های صنعا این حمله را ناکام گذاشتند. به دور از خوشبینی «مارتین گریفیتس»، فرستاده سازمان ملل، در امور یمن به نظر می‌رسد اوضاع در این کشور به سمت نبردی پیش می‌رود که سعودی و متحدانش دو ماه است مقدمه آن را می‌چینند و اتفاقات حاکی از کم شدن شاخص‌های صلح است. عربستان پس از چند ماه آتش‌بس شکننده و غیرعلنی با انصارالله در حال تنظیم مجدد موقعیت‌های خود برای تنش جدید در سال ۲۰۲۰ در یمن است.

به نظر می‌رسد با حملات جدید عربستان به یمن باید شاهد عملیات‌های مهم و راهبردی انصارالله علیه عربستان و امارات بود. ۹ هدفی که انصارالله برای حمله به عربستان و امارات انتخاب کرده می‌تواند شکست‌های دیگری بر ائتلاف سعودی وارد کند.

نویسنده: یوسف نوری

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۶۱
در انتظار بررسی: ۰
حسین
|
United States
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
خدا با حق بوده و هست و خواهد بود
شیخ های عربی در دام کشور های غربی افتاده اند،؟ در بیت المال را به روی اسرائیل و آمریکا باز کرده اند و خود را به خواب زده
آنها نمیدانند با چه کسانی دست دوستی داده اند اگر کمی فکر کنند میبینند خودشان را بازیچه قرار داده، وابسته کشور های غربی کرده اند چرا برادر کشی چرا باید جنگ بین مسلمانان باشد
چرا قبلا نبود ؟؟؟خدا میداند که دست های شیطان در میان هست امیدوارم سایه جهل و نادانی ازین برود و بدانند که فقط سرمایه های ملی خود را از دست میدهند و آخر و عاقبت خوشی برایشان نخواهد داشت
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
وَالْعَصْرِ ﴿۱﴾
إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ ﴿۲﴾
إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿۳﴾
وَقُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ ۚ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
انصارالله عزیز اگه میخاین ازمحاصره وجنگ راحت بشید فقط باید بجای هشدار بزنید. چند عملیات مثل همون 2 پالایشگاه زدید بزنید .عربستان جنگو خاتمه میده والا باهشدار اونا هیچیشون نمیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
ظهور نزدیک است او خواهد امد
ج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
لبیک یا خامنه ای
لبیک یا خامنه ای
لبیک یا خامنه ای
علی جمشیدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
باسلام
درود بر امت حزب الله در تمام نقاط عالم.
درود بر ارواح طیبه ی شهیدان راه حق از خلقت آدم تا بعثت خاتم و از کربلای حسینی تا کربلای خمینی...
(یمن)
.
.
.
تحولات یمن نقطه عطفی هست در ظهور مصلح کل عالم حضرت موعود موجود علیه السلام.
برای پیروزی امت مسلمان یمن و مبارزان سلحشورشان دعا میکنیم.
انا الیمانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
عرب های عربستان خیلی ترسو هستن یمن سر اون تهدید کرده تا بترسن چون همه چیز سعودی ها نفت و پالایشگاها و امکانات شونه ..آفرین به مردم با غیرت یمن..
من. م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
سلام دست همه رزمنده یمن را می‌بوسم به عربستان سعودی هر چه زودتر حمله کنیدجان و کمک مالی خود را فدای شما واگر عنایت فرمایید در کنار شما با عربستان سعودی قاتل می جنگیم داغ شهید سلمانی مارا شکه کرده همه روزه گریانم کاخ سیاه ومحل ترامپ ناامن است دنبال یک نوع ویروس که دنیا طراحی کرده باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
باسلام جواب زور باید بازو ردادیمن چیزی برای ازدست دادن ندارد پس باید به دشمن خودش ضربه اساسی بزنه تا التماس کنه برا صلح
خلیخ همیشه فارس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
عربستان گاوشیرده اگه نابود بشه تمام امت اسلامی در امان خواهند ماند
ننگ بر این امت منافق و کودک کش
مهدی مختاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
این دوتا ضرب المثل رو همتون شنیدین:
1) سنگ بزرگ نشونۀ نزدنه. 2) یه جوری میزنمت که نفهمی از کجا خوردی.
اگه واقعاً میخوایم بزنیم، دیگه چرا داد و هوار راه میندازیم، حرف زندن باد هواست، فقط باید عمل کنیم. اگه کسی میخواد کاری انجام بده، درست و حسابی باید انجام بده.
در ضمن من اون موقع متن رو کامل نخوندم و زود قضاوت کردم، فقط متن اولش رو خوندم، حق با شماست؛ فکر کردم اینم شبیه همون پایگاهیه که قبلش عراقی های خائن جاشو لو دادن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
برادر من میخوای جنگ تموم بشه باید زد نقاط حساس دشمن رو تهدید چی داری میکنی
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
خب حالا کی یمن حمله میکنه؟
reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
نصر من الله و فتح قریب
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
عربستان به دستور امریکا و اسراییل به یمن حمله میکند.پس نیازی به اتلاف وقت نیست به عربستان حمله کنید تا عربستان به نان شب و اب محتاج باشد و برای تامین مالی گروه های تروریستی داعش و ..... پول نداشته باشد.
بهترین فرصت هست که به عربستان و امارات حمله شود تا ریشه وهابیت و داعش و .... خشکانیده شود.
فرصت را از دست ندهید.......
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
پس کی میخاد بزنه یمن را با خاک یکسان کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
مطمئنا" حملات کوبنده انصارلله یمن توازن قدرت و اقتصاد در منطقه را به دنبال خواهد داشت و آنها را به پای میز مذاکره خواهد آورد . پیروزی نهائی نزدیک است .
بی غم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
بهتر است این اهداف را بزند تا دیر نشده این سعودی ها اهل سازش نیستند چون تجار اسلحه نفع شان در متشنج نگه داشتن منطقه است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
هر جا وهابی هست را بکشند چون به غیر از خودشان همه را نجس می دانند خدمت به کل جهان میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
عربستان و امارات هیچ قدرتی ندارند.آنها شیر نیستند ، گاو شیرده هستند.اربابشان آمریکا هیچ غلطی در برابر ایران نکرد.ان شاللهه انصارالله این شیاطین پوشالی را درهم بکوبد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
متاسفانه انصارالله پدافند موشکی مئو ثر نداره اون نامردای سعودی مردم بیگنا کشتارمیکنن. اما اگه انصارالله چند هدف درستو اقتصادی رو درامارات بزنه .100درصد امارات ازائتلاف بیرون میره.اما چرا تاکنون اینکارو نکرده نمیدونم. برای عربستان یکی صدور نفت ویکی اب شیرین کنها هدقراردانشون برای سعودی کمرشکنه وتا اینهارو نزنن تادهسالم جنگ تموم نمیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
انشالله نابودی تمام قبیله خبیسه سعودی و کشور به دست شیعیان بیوفته
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
زنده باد انصار الله
حقانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
ما منتظر ضرب شست مقاومت برای در هم کوبیدن آمریکا و اسرائیل هستیم.
دور نیست وجود نحس آمریکا و اسرائیل و وهابیت در منطقه در موزه ها باشد.
امکانات آماده است و اجماع مردان حق
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
من دوست دارم دو نقطه رو بزنن؛ یکی میدان نفتی غوار (بزرگترین میدان نفتی جهان) توی عربستان دومی هم فرودگاه دوبی (پایانه مسافربری بین المللی و پل ارتباط شرق به غرب دنیا) توی امارات؛ با اولی اقتصاد دنیا (عربستان و اروپا و آمریکا و شرق آسیا) نابود میشه با دومی هم اقتصاد امارات؛ اگه بزنن چی میشه؛ ای جااانم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
آفرین به انصارالله
پیروز باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
موشک های ایران از شیشه ماشین میرود داخل و راننده میزند منظور اینقدر دقیق عزیز من امریکا در پادگان عین الاسد کاملا اماده باش بود یک تیر هم نزد چون توان رهگیری ندارند از نظر موسکی ایران از دنیا صدسال جلوتر هست تمام نظامیان دنیا غیر از دشمنان باید بیایند ایران اموزس ببینند سرداران همگی یادگاران جنگ پر از تجربه و دنیا باید بیایند وسایل نطامی از ایران بخرند از امریکا واروپا قدیمی هستن اقا،ایران هست ایران سرزمین شیران
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
دقیقا هواپیما رو هم باهمین دقت زد واقعا باید بقیه بیان آموزش ببینن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
ان شاءالله نابودی آل سعود و امارات. خائنین به اسلام.به حول و قوه ی الهی نابودی آمریکا و اسراییل و انگلیس روباه صفت وخبیث
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
هرچه حمله انصارالله کوبنده تر و برق آسا تر باشد
ائتلاف سعودی اماراتی بیشتر عقب میشینه
اهداف مهم نفتی نیروگاه اتمی و برج های امارات
شوذب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
باچند حمله حیدری میتوان السعود راالسقوت کرد ان شاالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
انتقام سخت شهید سلیمانی را همه مسلمانان خواهند گرفت. حامیان مالی این ترور ناجوانمردانه باید بکلی نابود و محو شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
باید جوری بزنن که دیگه جرات حمله نداشته باشن
ناشناس
|
Korea, Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
نیروگاه برق رو چطور تخلیه میکنه مثلا؟
محمدامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
آره به دشمن نبایدگرابدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
بن سلمان بفهم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
تیم های آسیایی با چه جراتی میخوان تو این دو کشوری که هر آن امکان داره پس گردنی کشنده مبارزین انصارا.. را نوش جان کنند، مسابقه برگزار کنند؟!! موشک و انفجار که شوخی نیست!
پاسخ ها
ehsan
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
تیمهای غرب اسیابه این نتیجه رسیدن که نباید در ایران بازی کنند خب واسه ضربه به ایران بود ولی متاسفانه ما خیلی کند عمل میکنیم و تا بازیها شروع نشده باید کاری کرد تا تیمهای شرق اسیا هم جرات رفتن به کشورهای عرب را نداشته باشن ولی متاسفانه خیلی با احتیاط عمل میکنیم که اصلا خوب نیست
M m
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
هدایت عربستان به خروج از سیطره آمریکا و اسراییل نیازمند شوک قوی برای احساس ناتوانی غرب در حمایت عربستان است که با ضربه به مراکز حساس و حیاتی اقتصادی ؛سران عربستان را به مذاکره ترغیب خواهد کرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
کاملا موافقم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
هرچه قدرت دارید بر سر نوکران امریکای جنایت کار بکار برید مقاومت به مدد امام زمان انتقام خون شهدا را از امریکا و این نوکران خواهد گرفت نترسید که خدا با شماست و دعای مسلمانان همراهتان
طاهاشفیعی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
ماشاءالله...
آفرین به این حرّیتتان...
افتخار میکنیم به وجودتان...
ای مردان خدا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
خوب بزنه دیگه منتظر چیه یمنی ها دیگه چیزی برای از دست دادن ندارن در ضمن فقط قسمت های نفتی رو نزنن بقیه رو بزنن
پاسخ ها
ehsan
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
الان چند وقت میگن بزنیم ونمیزنن.خب بزن دیگه اخه چی واسه از دست دادن داری که اقدام نمیکنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مرگ بر آل سقوط خائن جنایت کار نوکر خودفروخته غربی ها . مرگ بر گاو شیرده آمریکا .
کشاورزالبرزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
انصار اللّه یمن، و یمن امید دل ماست
حمله موشکی یمن به شهر های سعود
آرزوییست به دل مانده،
محقق شدنش باورماست .
یمنی ام یمنی، عاشق ابن علی
رهبرم سیدعلی خامنه ای
پاسخ ها
سلام بر صاحب الزمان
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
انشاالله به فضل ورحمت خداوند ودرزیرسایه حضرت مهدی پیروزی یمن انصارالله یمن قطعی است وا همین الان با صبر و مقاومت مثل پیروزیهای که در گذشته داشته در این هم پیروز خواهد شد.نصر من الله و فتح قریب با تو کل بر خداوند (انشااللهعالیمقام معظم رهبری و ملت جمهوری اسلامی ایران وانت اسلام بدرقه راه انصاراللهومرم مظلوم یمن باشد .
مهدی مختاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
yjc جان مگه مرض داری که به دشمن گرا میدی؟ اگه بدونه کجا رو میخوایم بزنیم، از قبل تخلیه اش میکنه؛ حالا درسته که توانایی فرار نداره، اما کاری که شما دارید میکنید، گرا دادن به دشمن محسوب میشه که باعث فرارش میشه. خلاصه این کار شما خیلی زشته.
پاسخ ها
M m
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
نگران نباش دوست عزیز ؛پادگان و پالایشگاه و نیروگاه را که نمی توانند ببرند زیر زمین
bm
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
هیچ کاری بدون حساب و کتاب انحام نمیشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
عجب نخبه و نابغه ای هستی تو،کاش فقط توضیح می‌دادی مخازن نفت تخلیه بشه کجا میبرنش؟یا تأسیسات آب شیرین کن چطوری تخلیه میشه؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
نه آقا این گرا دادن عادی نیست این یه تهدیده برای اینكه عربستان و امارات حساب کار دستشون بیاد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
دقیقا همینطوره !!!!
س ص ح پ ق
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
این گرا دادن نیست . این اقدام پیش از حمله را گویند . دشمن منگ میشود . ونمیفهمد چکار کند . تصمیم قطعی بعداز تخریب مغز دشمن گرفته میشود . ضمنا کارخانه آب شیرین کن کجا پنهان کنند چطور منتقل کنند . شرکت های نفتی تصفیه خانه هارا کجا تخلیه کنند . این اهداف متحرک نیستند .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
برادر مگه به این سادگی میتونه تخلیه کنه . مگه اثاث خونه اس؟
مجتبی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مثلا چطور خالی میکنن مثلا جای نیروگاههارو عوض میکنن یا جای آب شیرین کن یا جای دبی رو عوض میکنن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
خخخ
یه ادم
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
حالا شما خودتو ناراحت نکن.ایشون هم اسرار سری رو لو نداده که.یه پیشبینی ساده کرده.که این پیشبینی ها رو صد در صد اونا هم میکنن.شما نگران نباش.بخواییم کاری بکنیم میکنیم
خاطره
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
واااااااا شماچرااعصبانی میشین؟؟؟؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
خخخخ مهدی مختاری خوبی؟
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
فدای دل صاف و ساده و یه رنگت؛ کاش یکم مسئولین از جنس تو بودن؛ نترس داداش، اونا خودشون زودتر از yjc جان این نقاط رو حدس زدن
ehsan
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
اول که فقط میگه میخوام بزنم ولی خبری نیست.دوم اینقدر کارشناس داره که خودشون تا حالا پیش بینی کردن که اگه اگه اگه خواست بزنه کجا رو بزنه
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر