کد خبر: ۷۲۲۱۰۹۴
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
کد خبر : ۷۲۲۱۰۹۴

کارشناس علوم قرآنی گفت: برترین عبادت انتظار فرج است. این امر بیانگر ارزش انتظار است، عملی که منحصر به چند کار خاص نمی‌شود.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  محسن قنبریان کارشناس علوم قرآنی  پیرامون نامگذاری جمعه‌ها با عنوان جمعه‌های انتظار گفت: دلیل نام گذاری جمعه‌ها با عنوان روز انتظار ریشه در روایات دارد، زیرا روایت بیانگر این امر هستند که «امام زمان (عج)» در روز جمعه ظهور خواهد کرد.

وی انتظار را به عنوان عملی خاص توصیف و ابراز کرد: انتظار یک عمل خاص است، عمل انتظار یک حالت است یک آرایش برای اعمال و رفتار انسان، برای تبیین درست این مفهوم باید بگویم، اگر قرار است میهمانی به خانه ما بیاید حتما برای آمدنش تدارکاتی در نظر می‌گیریم لذا منتظران نیز برای ظهور دست به اعمالی می‌زنند که از آن می‌توان به عنوان آرایش اعمال نام برد.


بیشتربخوانید:  بررسی مفهوم منجی بودن امام زمان (عج)


قنبریان ویژگی‌هایی فرد منتظر را اینگونه شرح داد: اگر ما منتظر ظهور یک، ولی معصوم خدا هستیم و به وعده حتمی خداوند ایمان داریم باید رویکردی مهم را در پیش بگیریم. منتظران امیدوارانه زندگی کرده و نگرانی و یاس از زندگیشان رخت بر می‌ببندد و بطور طبیعی تلاش می‌کنند تا در مسیری حرکت کنند که همراهی با ظالم نداشته باشند، آنان تلاش دارند تا در مقابل ظلم بایستند.

وی اهمیت و جایگاه انتظار از نگاه «پیامبراکرم (ص)» را مورد بررسی قرار داد و ابرازکرد: «پیامبر اکرم (ص)» پیرامون اهمیت انتظار می‌فرمایند: وَ اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ برترین عبادت انتظار فرج است. این امر بیانگر ارزش انتظار است، عملی که منحصر به چند کار خاص نمی‌شود و البته منتظر واقعی همه روز‌ها را به امید و انتظار فرج «امام زمان (عج)» می‌گذراند.

وی افضل اعمال یک منتظر را مورد بررسی قرار داد و تاکید کرد: برترین اعمال یک منتظر در پیش گرفتن یک نگاه کلی در انتظار است، بدین ترتیب که مجموعه اعمالی برای انتظار باید در پیش گرفته شود، شما صرفا با دادن صدقه و خواندن دعا به تنهایی برای سلامتی «امام زمان (عج» به عنوان منتظر شناخته نخواهید شد.

قنبریان دعا برای «امام زمان (عج)» را دارای قالب و قلب دانست و اظهار کرد: زیارت‌ها و دعا‌هایی همانند زیارت آل یاسین همچنین بیان ذکر صلوات به عنوان آسانترین و تاثیرگذارترین دعا‌های قالب برای ظهور «امام زمان (عج)» محسوب می‌شوند، اما قلب دعا که از اهمیت بالایی برخوردار هست همان حالت تزرع واقعی محسوب می‌شود.

قنبریان خاطرنشان کرد: اگر خداوند غیبت را ایجاد کرده است به طور حتم مصلحتی وجود داشته است، اگر قرار است ظهور سرعت بخشیده شود باید دعای‌هایی واقعی که از قلب انسان جاری می‌شوند بر زبان فرد منتظر جاری شود.

منبع: میزان
انتهای پیام /

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر