کد خبر: ۷۲۲۲۸۲۵
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۹
۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۹
کد خبر : ۷۲۲۲۸۲۵

دبیرکل بزرگترین حزب مذهبی پاکستان به نقش مخرب آمریکا در منطقه اشاره کرده و از کشور‌های اسلامی خواست علیه آمریکا متحد شوند.

دبیرکل حزب جماعت اسلامی پاکستان: آمریکا از منطقه اخراج خواهد شدبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، «لیاقت بلوچ» دبیر کل حزب جماعت اسلامی پاکستان از شاخص‌ترین چهره‌های سیاسی این کشور است که سال‌ها تلاش برای وحدت مسلمانان را در کارنامه دارد.

وی که اخیراً در راس هیئتی مذهبی و به نمایندگی از «کمیسیون وحدت ملی» به ایران سفر کرده بود در گفتگویی به حوادث منطقه پس از شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد. این گفتگو را مشاهده می‌کند.

 ضمن خوش آمد گویی به شما لطفا در خصوص اهداف سفرتان و گروهی که با آن عازم ایران شده‌اید توضیح دهید.

لیاقت بلوچ: از شما قدردانی می‌کنم که این فرصت را فراهم کرد. ما همراه با ۸ نفر از برادران خود به نمایندگی از مردم پاکستان به ایران سفر کردیم تا شهادت جانسوز سردار سلیمانی را به مردم ایران تسلیت بگوئیم. ما با آن‌ها همدرد هستیم و همیشه ایرانیان را برادران خود می‌دانیم.

گروهی که با آن‌ها همسفر هستم اعضای ارشد کمیسیون وحدت ملی پاکستان هستند که از اهل سنت وشیعیان تشکیل شده‌اند ما برای وحدت و همگرایی تلاش می‌کنیم. در جریان سفر خود با چهره‌های برجسته ایرانی ملاقات کردیم و به خصوص اینکه فرصتی فراهم شد تا به خانواده شهید سلیمانی نیز مراتب تسلیت و همدردی خود را اعلام کنیم. حتی از سوی برادران ایرانی خود در سیستان و بلوچستان نیز دعوت به سفر شدیم که خود نشان دهنده عمق روابط دوستانه بین دو ملت ایران و پاکستان است.

به نظر شما شهادت سردار سلیمانی چه تاثیری بر منطقه و حوادث آتی خواهد گذاشت؟ آیا ترامپ به سادگی می‌تواند از تبعات این اشتباه نجات پیدا کند؟

لیاقت بلوچ: آمریکا اشتباه بسیار بزرگی انجام داد و شخصی را به شهادت رساند که بین مسلمانان جهان دارای جایگاه بالایی بود. به نظر من این اشتباه خطیر ترامپ به زوال قدرت آمریکا در منطقه منجر خواهد شد او خیلی زود متوجه اشتباه بزرگ خود می‌شود، ولی دیگر چاره‌ای ندارد جز این که منطقه را ترک کند.

نباید فراموش کنیم که او در سال منتهی به انتخابات خود قرار دارد و از داخل آمریکا نیز فشار‌های زیادی علیه او وجود دارد. ترامپ در ابتدا گمان کرده بود که با ترور سردار سلیمانی می‌تواند خود را یک قهرمان نشان دهد، ولی خیلی زود متوجه خطای محاسباتی خود شد. خون شهید سلیمانی گریبان ترامپ و آمریکا را رها نخواهد کرد و این رسوایی آمریکا را در منطقه خوار و حقیر کرده است.

جمله‌ای هم می‌خواهم به مردم ایران بگویم اینکه شهادت بالاترین نشانه افتخاری است که از سوی خدا به مومنین داده می‌شود و این مدال پر افتخار بر گردن شهید سلیمانی قرار گرفته است. این آغاز تحولات خواهد بود.

 به نظر شما وظیفه کشور‌های مسلمان در قبال این جنایت چه بوده و هست؟

لیاقت بلوچ: کشور‌های مسلمان باید با هم متحد باشند و از هم در مقابل ظالمین حمایت کنند اگر این اتفاق رخ دهد هرگز شاهد تکرار جنایت‌های آمریکا نخواهیم بود. ما همواره از ملت ایران حمایت می‌کنیم و حتی سفر کنونی ما نیز فقط به این دلیل است که به مردم ایران بگوییم در مشکلات و سختی‌ها شما را تنها نخواهیم گذاشت. البته دولت پاکستان با مشکلاتی مواجه است و احزاب مردمی همه با اقدام آمریکا مخالفت کرده و آن را محکوم کرده‌اند.

پیش از این به ایران سفر کرده بودید نظر شما راجع به ایران چیست؟

لیاقت بلوچ: بله من بار‌ها به ایران سفر کرده‌ام، با امام خمینی (ره) دیدار داشته‌ام، با رهبر معظم انقلاب چندین بار دیدار داشته‌ام و حتی در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی با ایشان نیز دیدار داشته‌ام. ایران کشوری بسیار زیباست و بدون شک اگر تحریم‌ها نبودند چنان پیشرفتی می‌کرد که کشور‌های غربی انگشت به دهان بمانند.

در یک جمله اگر بخواهم بگویم من ایران را الگوی پیشرفت زیر فشار تحریم‌های ناجوانمردانه می‌بینم و امیدوارم که این کشور مسیر ترقی و پیشرفت خود را با سرعت بیشتری طی کند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر