کد خبر: ۷۲۲۷۵۲۹
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۰
۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۰
کد خبر : ۷۲۲۷۵۲۹

رسول اکرم (ص) در زمان حیات خود به نکته‌ای مهم در زمینه علم پزشکی اشاره فرمودند که پس از سال‌ها برای غربی‌ها نیز اثبات شده است.

سخن پیامبر (ص) که در دانشگاه برگن نروژ ثابت شدبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی، «بیماری‌های دهان و دندان» است که تبعات منفی آن می‌تواند دیگر بخش‌های بدن از جمله مغز انسان را درگیر خود سازد. از این رهگذر در زمینه «بهداشت دهان و دندان» و ارتباط آن با «بیماری‌های مغزی» از پیامبر بزرگوار اسلام (ص) روایتی جالب شرف صدور یافته که بسیار قابل تامل و در خور دقت است:

«.. هِیَ جَوْهَرَةٌ صَافِیَةٌ تَتَلَوَّثُ بِصُحْبَةِ تَمْضِیغِ الطَّعَامِ وَ تَتَغَیَّرُ بِهَا رَائِحَةُ الْفَمِ وَ یَتَوَلَّدُ مِنْهَا الْفَسَادُ فِی الدِّمَاغِ فَإِذَا اسْتَاکَ الْمُؤْمِنُ الْفَطِنُ بِالنَّبَاتِ اللَّطِیفِ وَ مَسَحَهَا عَلَى الْجَوْهَرَةِ الصَّافِیَةِ زَالَ عَنْهَا الْفَسَادُ وَ التَّغَیُّرُ وَ عَادَتْ إِلَى أَصْلِهَا» [۱](دندان ها، ساختار پاکیزه و تمیزى دارند که در اثر جویدن غذا آلوده می‌شوند و به همین خاطر بوى دهان تغییر کرده و فسادى در دِماغ (مغز سر) ایجاد مى‏ شود و، چون مومنِ زیرک با آن گیاه لطیف (یعنی چوب مسواک) دندان هاى خود را مسواک کرد آن فساد و تغییر ایجاد شده در دهان، بر طرف شده و به حالت عادی بر می‌گردد (یعنی به حالت تمیز و بهداشتی باز می‌گردد.))

سخن پیامبر (ص) که در دانشگاه برگن نروژ ثابت شد

از کلام گهر بار پیامبر مکرم اسلام (ص) استفاده می‌شود که غذا خوردن، تاثیر منفی بر روی دندان و دهان می‌گذارد و به تعبیر آن حضرت (ع)، «یَتَوَلَّدُ مِنْهَا الْفَسَادُ فِی الدِّمَاغِ» ([ باقی مانده غذا بر روی دندان]تولید فساد و بیماری در مغز [انسان]می‌کند) که این مشکل نیز بنا به فرموده ایشان با «مسواک زدن» برطرف و رفع می‌شود.

گفتنی است که در زمان رسول اکرم (ص)، ایشان و اصحاب گرامی آن بزرگوار، دندان هایشان را با چوب مخصوصی مسواک می‌کردند که خاصیت «ضدعفونی کننده» و «خوشبو کنندگی» در خود داشته است.

سخن پیامبر (ص) که در دانشگاه برگن نروژ ثابت شد

همچنین در بخشی از توصیه مفصل پیامبر اسلام (ص) به امیر مومنان امام علی (ع)، آن حضرت (ص) علاوه بر توصیه‌های فراوانِ مادی و معنوی به «مسواک زدن» نیز دستور داده و فرموده اند:

«.. یَشُدُّ اللِّثَة، ... یَزِیدُ فِی‏ الْحِفْظ» [۲](.. مسواک زدن، لثه را محکم می‌سازد ... حافظه را زیاد می‌کند.)

امام صادق (ع) وارث دریایِ بیکرانِ علم و دانش پیامبر (ص) و امام علی (ع) نیز در همین خصوص فرموده اند:

«فِی السِّوَاکِ اثْنَتَا عَشْرَةَ خَصْلَة ... یَزِیدُ فِی‏ الْحِفْظ ... یَشُدُّ اللِّثَةَ ...» [۳](در مسواک زدن ۱۲ خاصیت است... [یکی از آن ها، این است که مسواک زدن]حافظه را زیاد می‌کند ... [دیگری این که]لثه را محکم می‌سازد...)

سخن پیامبر (ص) که در دانشگاه برگن نروژ ثابت شد

«پیوتر مایدِل» (Piotr Mydel) اهل «نروژ» و از دانشمندان و پژوهشگران در «آزمایشگاه تحقیقاتی بروگِلمانز» (Broegelmanns Research Laboratory) در گروه علوم بالینیِ دانشگاه شهر «برگِن» ((University of Bergen (UiB) در آن کشور است.

سخن پیامبر (ص) که در دانشگاه برگن نروژ ثابت شد

ایشان به تازگی (چند ماه پیش) در سال ۲۰۱۹ میلادی، تحقیقات و پژوهش‌های علمیِ مفصلی در مورد مساله «بهداشتِ دهان و دندان» و به بیان صریح تر، «تاثیر مثبت و مستقیم مسواک بر مغز و حافظه انسان» به همراه تیم پژوهشی خود انجام داده اند که با سخنان پیامبر اسلام (ص) و همچنین گفتار راستین رییس مذهب ما، حضرت امام صادق (ع) قابل انطباق و سازگاری تمام است.

لازم به ذکر است که «پیوتر مایدِل» این پژوهش و دستاورد جدید پزشکی را در نشریه (Science Advances) برای استفاده هر چه بیشتر جامعه علمی و مشتاقان دانش انتشار داده است.

همان طور که می‌دانیم یکی از بیماری‌های مغزی، بیماری آلزایمِر (Alzheimer's disease) یا «فراموشی» است که در سنین پیری و کهنسالی گریبانگیر برخی افراد می‌شود. در اثر آن مغز کوچک شده و بسته به سرعتی که این بیماری در هر شخص دارد «عقل» و «حافظه» رفته رفته رو به زوال و نیستی می‌رود.

سخن پیامبر (ص) که در دانشگاه برگن نروژ ثابت شد

پژوهش‌های آقای پیوتر مایدِل و تیم تحقیقاتی او در بخش دانشکده پزشکیِ سایت دانشگاه برگِن با چنین تیتری برای جهانیان به نمایش در آمده است:

سخن پیامبر (ص) که در دانشگاه برگن نروژ ثابت شد

دندان‌های خود را مسواک بزنید - آلزایمر را به تعویق بیاندازید!

سخن پیامبر (ص) که در دانشگاه برگن نروژ ثابت شد

پژوهشگر «پیوتر مایدِل» در این رابطه می‌گوید: "ما بر اساس شواهدِ مبتنی بر «دی اِن اِی» (DNA) کشف کردیم که باکتری‌هایی که باعث بیماری لثه می‌شوند، می‌توانند از «دهان» به «مغز» منتقل شوند. "

باکتری ها، پروتئینی را تولید می‌کنند که آن پروتئین، سلول‌های عصبی در مغز را از بین می‌برد و این امر منجر به از دست دادن «حافظه» و در نهایت «آلزایمر» می‌شود.

سخن پیامبر (ص) که در دانشگاه برگن نروژ ثابت شد

سخن پیامبر (ص) که در دانشگاه برگن نروژ ثابت شد

دندان های خود را برای حافظه بهتر مسواک بزنید!

«مایدِل» خاطرنشان کرد که باکتری‌ها به تنهایی باعث ایجاد آلزایمر نمی‌شوند، اما وجود این باکتری‌ها خطر ابتلا به این بیماری را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهند و همچنین در پیشرفت سریع‌تر این بیماری نقش دارند. با این حال، خبر خوش این است که این مطالعه نشان می‌دهد که بعضی اقدامات وجود دارند که خودتان می‌توانید برای کاهش سرعت آلزایمر انجام دهید.

"دندان‌های خود را مسواک زده و نخ دندان استفاده کنید"

مایدل می‌افزاید، این مهم است که اگر شما دچار التهاب لثه هستید و در خانواده تان سابقه بیماری آلزایمر وجود دارد به طور مرتب پیش دندانپزشک خود بروید و دندان هایتان را به درستی تمیز کنید! [۴]

سخن پیامبر (ص) که در دانشگاه برگن نروژ ثابت شد

سخن پایانی

پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) بیش از ۱۴ قرن پیش سخنان شگفت و شگرفی در مورد «بهداشت دهان و دندان» و همچنین «ارتباط آلودگی دندان با مغز انسان» و از سویی دیگر «تاثیر مسواک در افزایش حافظه و استحکام لثه» بیان فرموده اند که امروزه در بهترین دانشگاه‌های جهان، آن هم با در نظر گیری مطالعات گسترده و دامنه دار برای دانشمندان و پژوهشگران به اثبات می‌رسد، این در حالی است که آن حضرت (ص) دور از مراکز علمی، با احتساب نداشتن سوادِ خواندن و نوشتنِ ظاهری و همچنین بدون این که در محضر استاد یا حتی معلمی معمولی و ساده، درس خوانده باشند، این چنین نکات و ظرافت‌های ارزشمند علمی و پزشکی را در خصوص بهداشت دهان و دندان به صراحت تمام برای بشر بیان فرموده اند.

بی تردید اگر دانشمندان غربی متوجه محاسن و زیبایی‌های کلام و گفتار حضرت محمد (ص) شوند، متحیر شده و دل هایشان شیفته و متمایل به اندیشه‌های متعالی و حیات بخش آن بزرگوار خواهد شد. در خاتمه باید گفت، چه زیبا و دلنشین «خواجه شیراز» در شان و منزلت «خواجه کائنات» غزل خوانی نموده و این چَکامه را سراییده است:

نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت

به غمزه مساله آموز صد مدرس شد

پی نوشت

[۱]مصباح الشریعة، ص ۱۲۴، بحار الانوار، ج ۷۳، ص ۱۳۴.

[۲]الفقیه، ج ۴، ص ۳۶۵.

[۳]المحاسن، ج ۲، ص ۵۶۲.

منبع: تابناک باتو

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
البته پیامبر صلی الله علیه و آله سواد خواندن و نوشتن داشتند. امی یعنی درس ناخوانده . و به معنای بی سواد نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
الهم صل علی محمد و آل محمد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
طب سنتی و اسلامی رو من خیلی تجربه عالی شبیه معجزه در برابر طب جدید ازش دارم. برای گوارشم هر چقدر خرج میکردم و دکترهای گرون میرفتم خوب نمیشدم ولی با چیزی که عطاری بهم داد و خیلی خیلی خیلی ارزون برای همیشه خوب شدم. از بوی عطر خیلی حالم بد میشد سرفه زیاد میکردم. خیلی خرج کردم خوب نشدم ولی با طب سنتی درمان شدم. از پدر و مادرم شاکی ام که چرا این طب رو از بچگی یادم ندادن و برام استفاده نکردن، آموزش و پرورش که دیگه جای خود دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
همسویی همیشگی دین و اکتشافات علمی حجته واسه اونایی که میگن دین خرافاته و مال همون دوران خودش بوده الان قرن 21ه و...
برای اینکه بفهمن دین یه برنامه اس برای بهتر زندگی کردن تو همه ابعاد حتی اونی که به اخرت ایمان نداره برای زندگی بهتر تو این دنیا به دین عمل کنه تا به هدفش برسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
اونوقت یه عده همه همّ و غمشون شده مبارزه با اسلام و جلوگیری از توسعش
غافل از اینکه حق راهشو پیدا میکنه و جلو میره چه اونا بخوان چه نخوان میبینن که گرایش به اسلام روز بروز داره بیشتر میشه و حتی بازیگرای هالیوود و فعالان مدلینگ که ظاهرا مسائل اعتقادی دغدغشون نیست هم به اسلام رو اوردن
ولی اله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
آلهم صل علی محمدوآل محمد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
اللهم صل علی محمد و آل محمد
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر