سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز:

برای مقابله با ویروس کرونا تمهیداتی اندیشیده شد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: برای مقابله با شیوع این ویروس در استان خوزستان شرایط لازم اندیشیده شده و بیمارستان‌های معین در سراسر استان تعیین شدند.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، فرهاد ابول نژادیان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: کارکنان چینی فعال در شرکت‌های پتروشیمی و نفتی که در ایران ساکن هستند نیز مورد معاینه قرار گرفتند.

او افزود: تا قبل از شیوع ویروس کرونا در کشور و فوت ۲ بیمار استان قم در ۳۰ بهمن همه تلاش‌ها برای بیماریابی و جلوگیری از گسترش این ویروس متمرکز شده بود.

ابول نژادیان با بیان اینکه ویروس کرونا بیرون بدن تا ۹ روز می‌تواند ادامه حیات داشته باشد، ولی سایر ویروس‌ها عمر کوتاهی دارند. عنوان کرد: بعد از آن نیز افرادی که در کشور به این ویروس مبتلا شدند نه تبعه چینی بودند، نه به کشور چین سفر کرده بودند و نه هیچ ارتباطی با تبعه چینی داشتند؛ همه آن‌ها از طریق ذرات آلوده مبتلا شدند.

آمادگی خوزستان برای مقابله با کرونا

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: برای مقابله با شیوع این ویروس در استان خوزستان شرایط لازم اندیشیده شده و بیمارستان‌های معین در سراسر استان تعیین شدند و بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌های تعیین شده موارد مشکوک به بیماری آنفولانزا و ویروس کرونا را مورد پایش قرار می‌دهند.

این مقام مسئول گفت: در اورژانس پیش بیمارستانی نیز ۴ آمبولانس را برای این کار به صورت آماده باش تعیین کردیم تا انتقال بیماران مشکوک به ویروس کرونا را انجام دهند.

او اظهار داشت: از شهروندان درخواست داریم اگر کسی بیمار مشکوک به ویروس کرونا داشت سراغ آمبولانس‌های خصوصی هم نروند این کار تنها برای اطمینان بیشتر است؛ چون آمبولانس‌های تعیین شده بعد از انتقال موارد مشکوک در بیمارستان رازی گندزدایی می‌شوند.

ابول نژادیان افزود: در شهر‌های دیگر استان نیز هر شهر یک آمبولانس برای انتقال موارد مشکوک تعیین شده بلافاصله بعد از هر انتقال کار گندزدایی آن انجام می‌شود و تمام آمبولانس‌های تعیین شده برای این کار تا پایان خروج ویروس از کشور همه این آمبولانس‌ها از چرخه فوریت‌های پزشکی خارج و در نهایت نیز بعد از گندزدایی به چرخه فعالیت بر می‌گردند.

اضافه شدن یک پزشک به اورژانس بیمارستان ها

او تصریح کرد: عمل‌های جراحی غیرضروری را در بیمارستان‌ها کنسل و حتی برخی از درمانگاه‌های پرتردد مثل چشم پزشکی بیمارستان امام را تا اطلاع ثانوی تعطیل کردیم و فقط موارد اورژانسی پیگیری می‌شوند یک پزشک به بخش اورژانس در بیمارستان‌های مختلف اضافه شد و در حوزه آموزشی نیز کارشناسان اقدامات آموزشی را در سطح پرسنل و پزشکان انجام داده و در عین حال پیام‌های آموزشی را در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر کردند.

ابول نژادیان افزود: یک آزمایشگاه منطقه‌ای بهداشت و یک آزمایشگاه پایلوت خود دانشگاه علوم پزشکی کار نمونه‌گیری از بیماران مشکوک را برای ویروس کرونا و بیماری آنفولانزا نوع B انجام می‌دهند و علاوه بر اخذ نمونه از بیماران مشکوک و جواب دهی در سطح استان نمونه‌ها برای انستیتو پاستور تهران ارسال و در صورت تأیید نهایی آن‌ها که جواب منفی باشد، بیمار را از قرنطینه خارج می‌کنیم.

شباهت علائم بیماری آنفولانزا نوع B و ویروس کرونا

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به شباهت علائم بیماری آنفولانزا نوع B و ویروس کرونا یادآور شد: تا قبل از شیوع ویروس کرونا بیماران دارای علائم آنفولانزا را به انجام اقدام حمایتی و استراحت در منزل ارجاع می‌دادیم.

این مقام مسئول اضافه کرد: همان‌طور که موارد مثبت ابتلاء به ویروس کرونا در استان‌های قم، تهران و رشت اعلام شد اگر مورد مثبتی در استان خوزستان وجود داشته باشد، به صورت رسمی اعلام می‌شود و در حال حاضر بیشترین نیاز شهروندان در استان خوزستان پیشگیری و رعایت بهداشت فردی با آموزش‌های لازم است.

او گفت: تعطیلی مدارس امکان انجام مسافرت مردم استان خوزستان به خارج از این استان را قوت داد و بیشتر نگرانی برای این بود که مبادا با این مسافرت‌ها ویروس به استان خوزستان وارد شود و اعلام تعطیلی بدون وجود آلودگی هیچ توجیه علمی ندارد، ولی برای رفع دغدغه مندی مردم این کار انجام شد همچنین نیرو‌های مسلح و همچنین زندان‌ها خودشان بهداشت و بهداری دارند و نظارت‌های لازم نیز انجام می‌شود.

انتهای پیام/م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر