کد خبر: ۷۳۲۷۵۸۵
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰
کد خبر : ۷۳۲۷۵۸۵

یک پژوهشگر ورزشی با بیان اینکه عددِ روی ترازو به هیچ عنوان ملاک محک زدن بدن و تناسب اندام نیست، گفت: برخی فکر می‌کنند در یک ماه باید ۱۰ کیلوگرم وزن کم کنند یا همین که تمرین را شروع کردند تا پایان تمرین باید ۲ کیلوگرم کم کرده باشند، در حالی که باید این تفکر قدیمی را کنار بگذارند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی قنواتی، درباره تفاوت بین کاهش سایز و وزن، اظهارکرد: برای خیلی از افراد که یک برنامه ورزشی را شروع کرده‌اند، پیش آمده که پس از مدتی هیچ وزنی کم نکرده‌اند و در برخی موارد وزن‌شان اضافه هم شده است که در این صورت تمرینات بدنسازی و تمرینات هوازی می‌توانند موجب چربی‌سوزی و عضله‌سازی شوند. همچنین برای این دسته از تمرینات، فیتنس می‌تواند کاربرد چشمگیری داشته باشد؛ تمریناتی لذت‌بخش و کاربردی با ۹ برنامه تخصصی که روی ۱۲ فاکتور بدنی انجام می‌گیرد. تمرینات ویژه فیتنس می‌توانند در سه بخش سلامت، تناسب و قهرمانی انجام شوند.

وی با بیان این‌که عضله، چگالی بیشتر و حجم کمتری نسبت به چربی دارد، گفت: بنابراین ممکن است حتی با تمرینات مناسب بدنسازی، بدون تغییر وزن یا حتی با افزایش وزن نیز متناسب‌تر و کمر باریک‌تر به نظر رسید. پس عددِ روی ترازو به هیچ عنوان ملاک محک زدن بدن و تناسب اندام نیست.

این مدرس ورزشی عنوان کرد: بهترین داور می‌تواند عکس گرفتن یا تغییر سایز لباس‌هایتان باشد تا تغییرات را به وضوح ببینید. همچنین بعضی‌ها فکر می‌کنند در یک ماه باید ۱۰ کیلوگرم وزن کم کنند یا همین که تمرین را شروع کردند تا پایان تمرین باید ۲ کیلوگرم کم کرده باشند، در حالی که باید این تفکر قدیمی را کنار بگذارند، زیرا می‌تواند باعث بیماری‌های جسمی و روحی شود.

وی بیان کرد: بین ۷۵۰ گرم تا یک کیلو و ۲۰۰ گرم کاهش وزن در یک هفته مناسب است، در غیر این صورت فرد به زودی و به اجبار با ورزش و دنیای جذاب تمرین خداحافظی کرده و خانه‌نشین خواهد شد که در این شرایط نیز هر چه کم کرده بود، دوباره بر می‌گردد.

قنواتی افزود: نکته حائز اهمیت این است که افراد نباید از دست رفتن آب میان بافتی و چربی را با هم اشتباه بگیرند؛ اگر در جلسات ابتدایی تمرین دیدید که وزن کم می‌شود بدانید که در حال تخلیه آب میان بافتی هستید و نه چربی‌ها. مصرف مناسب آب حین تمرین به صورت جرعه جرعه حین تعادل حرارت بدن، می‌تواند از افزایش ناگهانی فشار خون جلوگیری کند و باعث تسریع در روند چربی‌سوزی شود. پس هنرجویان بهتر است افکار قدیمی و خسته‌کننده که باعث بیماری‌های جسمی و روحی می‌شود را دور بریزند و حرفه‌ای باشند.

وی با بیان این‌که افراد باید به فکر داشتن تناسب اندام باشند، افزود: هر فردی با یک هدف ورزش را شروع می‌کند؛ یک نفر می‌خواهد وزن کم کند، یک فرد نیز هدفش اضافه وزن است، یک نفر هم می‌خواهد سایز کم کند و نفری دیگر به دنبال افزایش سایز است؛ اما نکته مهم این است که افراد با هر هدفی که بخواهند ورزش را شروع کنند، این مربی است که باید بنا به دانش، تخصص و تجربه‌ای که دارد، هنرجو را هدایت کند.

این پژوهشگر ورزشی عنوان کرد: برخی متخصصان معیار و سنجش تناسب اندام را در فرمول اعداد و ارقام حاصل از BMI (شاخص توده بدنی) می‌دانند و لازم به ذکر است؛ توده‌های بدن در هر سن و شرایطی می‌توانند قابل تغییر باشند. برای نمونه اگر عدد BMI فردی بین ۱۹ تا ۲۴ باشد خوب است. توجه کنید این اعداد می‌تواند حاصل آب میان بافتی، چربی، تراکم استخوان، عضلات، پلاسمای خون و بزرگی اعضای گوارش مانند معده و امثال آن باشد که مناسب و بهتر آن است که این عدد مربوط به توده‌های بیشتر عضله باشد تا موارد فوق الذکر.

قنواتی افزود: برای مثال هنرجویی با BMI عدد ۲۴ با توده عضلانی از شخصی با همین عدد با توده چربی، اندامی زیباتر و شاداب‌تر دارد، چرا که سنجش انجام کار، توان است و هر چه روی عضلات بهتر کار شده باشد، توان انجام کار نیز کیفیت بهتری خواهد داشت.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ