گزارش/

سهام عدالت پس اندازی برای روز مبادا/ بازار سکه و طلا تماشاگر رشد شاخص بورس شد

درسومین هفته اردیبهشت شاهد افزایش نرخ ارز و طلا بوده ایم و با آزاد سازی سهام عدالت بازار سرمایه رشد بی سابقه ای را تجربه کرده است.

به گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در سومین هفته اردیبهشت ۹۹ با آزادسازی سهام عدالت بسیاری از افراد جامعه تمایل بیشتری برای سرمایه‌گذاری در بازار شدند چراکه طبق گفته رئیس‌جمهور  حدود ۵۰ میلیون نفر صاحب سهام عدالت هستند و مالکیت  این سهام برای مردم است.

آزاد سازی سهام عدالت شروعی تازه‌ای برای ورود بسیاری از مردم به بازار بورس بود که سبب شده است صاحبان سهام اطلاعات خود را درباره  چگونگی  معاملات و کسب سود در  بازار سرمایه بیشتر کنند.

از طرف دیگر با ورود نقدینگی به سمت بورس سبب شد تمایل برای سرمایه گذاری در بازارهایی مانند  ارز و طلا کاهش یابد و این بازارها دچار رکود و  کاهش تقاضا شود.

در سومین هفته اردیبهشت بازار سرمایه همچنان با رشد همراه بود همچنین بازار ارز گزینه افزایش قیمت را انتخاب کرد  و  روند صعودی داشت   که این امر در بازار طلا و سکه  نیز صدق می‌کرد و همسو با یکدیگر افزایش نرخ را تجربه کردند.

دلار و یورو ۱۰۰ تومان گران شدند

سومین هفته اردیبهشت  با افزایش ۱۰۰ تومانی قیمت دلار و یورو همراه بود به طوری که در اولین روز هفته دلار و یورو به ترتیب با قیمت ۱۵ هزار  و ۶۰۰ تومان و ۱۷ هزار تومان معامله شدند در روز‌های بعدی نرخ ارز با افزایش  ۱۰۰ تومانی همراه بود و  در آخرین روز هفته دلار و یور به ترتیب به مبلغ ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان و ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان رسیدند.

شما می  توانید قیمت دلار را در سومین هفته اردیبهشت  در نمودار زیر مشاهده کنید

بازار سرمایه

کاهش تقاضا برای  ارز تا پایان ماه رمضان ادامه دارد

یکی از صرافی های مجاز در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  گفت:دلار و یورو در سومین هفته اردیبهشت حدود  ۱۰۰ تومان افزایش داشت که البته دلالان بازار ارز، دلار و یورو را ۵۰۰  تا ۶۰۰ تومان گران‌تر از نرخ مصوب بانک مرکزی معامله می‌کردند.   

او گفت: معاملات ارز  نسبت به هفته گذشته با افزایش روبه رو بود اما این روند افزایش چشمگیر نبود.

این  فعال بازار ارز بیان کرد : میزان خرید و فروش ارز یکسان بود و همچنان با کاهش تقاضا در بازار مواجه هستیم و طبق تجربه  این روند تا پایان ماه رمضان ادامه  دارد چراکه  سفرهای خارج از کشور کاهش یافته است و سبب کاهش تقاضا برای خرید ارز شده است.

شما می توانید تغییرات نرخ یورو را در تصویر زیر ببینید

بازار سرمایه

حذف  ۴ صفر از پول ملی  چگونه بر بازار های مالی اثر می گذارد؟ 

علی‌اصغر سمیعی  رییس اسبق کانون صرافان  در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  گفت:  حذف ۴ صفر از پول ملی و تبدیل واحد ریال به تومان نمی‌تواند تأثیر واقعی بر کاهش تورم  داشته باشد این امر در صورتی تحقق میابد که نظام پولی و بانکی   اصلاح شود و با  اصلاحات اقتصادی نرخ بهره به  کمتر از ۵ درصد برسد.

او گفتهم زمان با حذف ۴ صفر پول ملی  و چاپ اسکناس‌های جدید  با  برنامه ریزی مناسب می‌توان  از پول‌شویی جلوگیری کرد و با داشتن اطلاعات اقتصادی بیشتر، بهتر می‌توان  به مدیریت اقتصادی کشور پرداخت، اما  در شرایطی که تورم  بیشتر از ۳۰ درصد است  و نرخ بالای  بهره بانکی در کشور حاکم است، حذف ۴ صفر از پول ملی تأثیر چندانی در کاهش تورم نخواهد داشت. 

سمیعی در پایان گفت: پیش بینی نرخ در روزهای آینده با توجه به شیوع کرونا و تغییر سیاست های مالی کشور کار مشکلی است و به طور کلی با توجه به رکود بازار ارز افزایش شدید قیمت  دور از انتظار است.

سکه گران شد

هفته سوم اردیبهشت بازار طلا و سکه با افزایش روبه رو بود  و سکه با قیمت ۶ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان شروع به کار کرد و در آخرین روز هفته به رقم ۶ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان رسید که به طور متوسط  حدود ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

شما می توانید روند قیمت سکه را  در نمودار مشاهده کنید.

بازار سرمایه

افزایش سرمایه گذاری در بورس رونق بازار طلا و سکه را کاهش داد 

نادر بذر افشان  دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و  سکه  تهران  در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: افزایش قیمت ارز را می‌توان یکی از علت‌های  روند صعودی نرخ طلا و سکه در این هفته دانست.

او تصریح کرد: با توجه به اینکه در برخی از موارد با کاهش  اونس جهانی رو به رو بوده‌ایم اما به دلیل افزایش نرخ ارز در داخل کشور  قیمت طلا و سکه کاهش نیافت و تحت تأثیر نرخ اونس جهانی قرار نگرفت.

 دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و  سکه  تهران  بیان کرد: با کنترل بانک مرکزی  بر بازار ارز سبب می‌شود قیمت ارز از ثبات بیشتری برخوردار باشد و سبب کاهش و ثبات طلا و سکه می‌شود.

او گفتبا رونق گرفتن بورس تمایل افراد جامعه به سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه کاهش یافت که این امر باعث شده است  افراد سکه خود را به برخی از بانک‌ها با قیمت بیشتر بفروشند و سهام خریداری  کنند که این عملکرد  عامل مؤثری در افزایش قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر است.

بذر افشان اظهار کرد: در آخرین روز هفته حباب سکه حدود ۳۰۰ هزار تومان بود که افزایش قابل توجه ای را نسبت به هفته گذشته داشته است.

سهام عدالت پس انداز بلند مدت  مطمئنی برای دارندگان  است

حامد ستاک کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت : سهامداران  عدالت  باید نکته بسیار مهمی را در نظر داشته باشند که فروش سهام به روش مستقیم نیازمند دانش و تخصص کافی در زمینه بازار سرمایه است و بدون اطلاعات کافی در بازار سرمایه موفق نخواهند بود. 

این کارشناس بازار سرمایه افزود: به طور کلی بازار سرمایه در بلند مدت نشان داده است که از سایر بازار های هم ردیف خود مانند طلا و مسکن از   بازدهی بیشتری برخوردار است  و دارندگان سهام عدالت نیز یک بار  این موضوع  را تجربه کرده اند به گونه ای که سال ها قبل سهامی با مبلغ ۵۰۰ و یک میلیون تومان خریداری کرده اند امروز ارزش آن سهام ها  چندین برابر شده است.

او اظهار کرد: می توان نتیجه گرفت دارندگان سهام عدالت یک بار فرایند و عملکرد بازار سرمایه را درک کرده اند به همین دلیل  اگر فردی قصد سرمایه گذاری در این بازار را داشته باشد بورس می تواند  بهترین گزینه سرمایه گذری  از  بین بازار های مالی دیگر باشد.

 

نمودار زیر گویای روند شاخص بورس در سومین هفته اردیبهشت ۹۹ است 

بازار سرمایه

باید دید دارندگان سهام عدالت تا چه حد می توانند بر سهام خود مدیریت داشته باشند تا بتوانند بازار بورس را بشناسند و متضرر نشوند.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۴
در انتظار بررسی: ۰
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
جواد
۰۱:۳۳ ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹
سلام من بیست پنجم رفتم جای غیرمستقیم مستقیم زدم الان چیکار باید بکنم ترخدا راهنمایی بکنید
Netherlands
ناشناس
۱۱:۰۹ ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹
از باشگاه خبرنگاران جوان خواهش می کنم این مسئله رو شفاف سازی کنند: آیا با انتخاب روش غیرمستقیم سهام عدالت، باز هم امکان فروش سهام وجود داره یا خیر؟

قبلا می گفتن امکان فروش نیست، حالا یه چیزای مبهم می گن. آخرش نفهمیدیم چیه واقعیتش.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۳ ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹
به نظر شما بااین همه فشاری که روی مردم هست روز مبادای هم وجود داره این دیگه چه مسخره بازیه خوب آزاد کردین بگین به طبق اسامی حرف الفبا برین سهام رو بفروشین این دیگه چه مسخره بازیه آزاد کردین هرکی بره سهام رو بفروشه
Iran (Islamic Republic of)
S60
۱۱:۵۳ ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹
فکر آینده باشید تو ایران زندگی میکنیم هیچی مشخص نیست یهو دیدی فردا شهاب سنگ زد ...به هر حال روزای بدتری در پیشه
Iran (Islamic Republic of)
heydari
۰۰:۴۲ ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹
فروش سهام عدالت کلا تو این مقطع از اتفاقات بورسی کار نا درستی هست. اینجوری حساب کنید توی مجمع هایی که فصلش الان هست تا اواخر خرداد یک نماینده از سهام عدالت توی مجمع شرکت های بزرگ وجود داره تا سود تقسیمی شرکت ها رو به نفع این مجموعه اضاف کنه . پس خیلی بیشتر از این قیمت ها ارزش داره. دوستانی که سابقه خرید یا فروش بصورت مستقیم رو ندارند بهتر هست اینرو انجام ندهند و اجازه بدهند مثل سابق این کار رو همکاران انجام بدهند .مثل پالایشگاه بندرعباس که زمانی که برگه سهامشون رو خود شرکت اجازه فروشش رو به کارکنانش داد برگه سهام 100 تومانی تبدیل به 450 تومان یعنی حداقل 4 برابر شده بود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۰۹ ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹
خواهش میکنیم به گوش مسئولین برسونید ما 16 ام ازاد سازی کردیم الان پشیمونیم تو رو خدا ویرایش را فعال کنند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۰۱ ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹
اقا تو رو خدا توضیح بده یکی مثلا سهام ما روش نوشته یک میلیون پارسال تجلیل وجه کردن ما نفهمیدیم بعد بابای من میگه من رفتم گفتن هر کی نداره از سود سهمش کم میشه سهم دولت الان میگن نشده،؟ چجوریه؟ یعنی من الان سهام پونصدیه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۲۸ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
روز مبادا با این قیمت خانه که خریدن که هیچ،نمیشه اجاره کرد تا ماشین و خرج های ضروری خانه و خانواده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۲۸ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
تو رو خدا سامانه رو باز کنید من اشتباه کردم روش مستقیم رو انتخاب کردم میخوام تغییر بدم و غیر مستقیمش کنم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۲ ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
خب برو سایت کلیک مستقیم حذفش کن میشه غیر مستقیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۰ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
گول نخوریدهمه مستقیم ازادش کنیدبفروشیدتابورس ریزش نکرده والابعدش میگن همینی که هس
Iran (Islamic Republic of)
فردین
۱۸:۵۲ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
آحه کجا تو هفته سوم بورس شاخص افزایش داشته؟؟؟؟؟؟؟؟ اتفاقا تو این هفته شاخص بورس دو واحد هم کاهش داشت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۷ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
درابازار بورس سرمايه گذاري نكنيد بيچاره تان مي كند و تمام سرمايه تون توسط كلاهبرداران به فنا مي رود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۸ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
سلام
بسیاری از مردم به خصوص قشرهای ضعیف جامعه که دارای سهام عدالت هستند اصلا در مورد بورس وسرمایه گذاری در آن هیچ اطلاعاتی ندارند لطفا بیشتر اطلاع رسانی کنید
Iran (Islamic Republic of)
....
۱۲:۳۹ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
ینی از این روزا مبادا تر هم داریم مگه ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۳ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
سهام بی عدالتی !!!! خیلی از سرمایه داران فقط به دلیل نداشتن اطلاعات درست مالی دولت گرفتن ولی به کارگران شرکتی و پیمانکاری ندادند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۰ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
ای بابا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۰ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
من هیچ نظری ندارم
Iran (Islamic Republic of)
زهره
۱۰:۵۲ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
خواهشا بگید اگر سهام عدالت داشتیم ولی تا الان ثبت نام نکردیم، الان چی کنیم؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۲ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
ای کاش قبل از آزاد سازی سهام عدالت آموزش های لازم به مردم داده میشد.
United States of America
ناشناس
۱۲:۱۸ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
آموزش های لازم در دانشگاهه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۳۳ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
مردم باید بدونند بورس یه بازار صعودی و رو به رشد هست سهامشون و پس انداز هاشونو رو توی بورس نگه دارند و با فروشش به خودشون ضرر نزنند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۵ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
الان روش مستقیم بهتر هستش یا غیر مستقیم ؟ایا میشه روش مستقیم رو به غیر مستقیم تغییر داد؟ لطفا راهنمایی کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۲ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
اره مجددا برو تو ساین
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر