کد خبر: ۷۴۰۴۷۷۹
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۱
۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۱
کد خبر : ۷۴۰۴۷۷۹
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌‌دهد؛

محمدرضا عارف استعفا کرد؛ خبری که به تیتر نخست رسانه‌ها تبدیل شد.

به گزارش  خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا عارف استعفا کرد؛ این خبری بود که روز هفتم تیرماه به تیتر نخست رسانه‌ها تبدیل شد. با این حال اما اگرچه این خبر برای عده‌ای بسیار عجیب بود، اما عده‌ای هم بودند که از مدت‌ها قبل می‌دانستند این اتفاق رخ خواهد داد. اما چرا؟ شاید بد نباشد که نگاهی به اتفاقات روزهای قبل در این طیف سیاسی بیاندازیم.

ابتدای اردیبهشت ماه همین امسال بود که حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالواحد موسوی لاری نائب رئیس شورای عالی اصلاح طلبان که سمت نایب رئیسی محمدرضا عارف در شورای عالی اصلاح‌طلبان را بر عهده داشت، طی نامه‌ای استعفا کرد. او در بخشی از استعفانامه خود اظهار امیدواری کرده که با رفتن وی شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان دست به اصلاح ساختاری خود بزند و نقش احزاب پر رنگ‌تر شود.

استعفای عارف یا مرگ شورای عالی اصلاح طلبان؟

این استعفا باعث شد پچ پچ‌هایی درباره احتمال وجود اختلاف در این طیف سیاسی مطرح شود و برخی هم معتقد بودند که نفر بعدی که استعفا دامن‌گیر او خواهد شد، احتمالا محمدرضا عارف خواهد بود؛ چرا که از مدت‌ها قبل به خصوص پس از انتخابات انتقادات بسیاری متوجه او و عملکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان شده بود، اما اصلاح طلبان نظر دیگری داشتند.

برای مثال احمد شریف عضو شورای عالی اصلاح طلبان در گفت‌وگو با گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره گفت: هر چند عبدالواحد موسوی لاری دلیل اصلی استعفا نامه خود را شرایط جسمانی عنوان کرده، اما اشاره او به نقش احزاب نشان می‌دهد که او از کمرنگ شدن نقش احزاب در شورای عالی دلگیر و ناراحت است. او در آنها روزها گفته بود که این شایعه‌ای هم که درباره استعفای محمدرضا عارف مطرح شده کذب است و چنین مطلبی نه جایی عنوان شده و نه حقیقت دارد.

علیرضا خامسیان مدیر روابط عمومی بنیاد ایرانیان هم در این باره گفته بود: «خبر استعفای عارف از شورای عالی سیاست‌گذاری صحت ندارد.»

استعفای عارف یا مرگ شورای عالی اصلاح طلبان؟

وقتی همه تکذیب‌ها تکذیب می‌شود

 اما حالا مشخص شده که محمدرضا عارف حتی دو ماه قبل از موسوی لاری یعنی در اسفند ماه به فکر کناره‌گیری افتاده و استعفای خود را نوشته بوده است. به نقل از روزنامه اعتماد عارف پس از انتخابات مجلس یازدهم که دوم اسفندماه ۹۸، در پی ردصلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان در غیاب لیست شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و با کم‌ترین مشارکت تاریخ انتخابات جمهوری اسلامی رقم خورد، متن استعفای خود را به داود محمدی، دبیرکل انجمن اسلامی معلمان تحویل داده بود تا از این طریق به اطلاع اعضای شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان برسد.»

 حالا برخی دلایل این استعفا را به سبب انتقاداتی می‌دانند که از طرف این طیف به عارف و به خصوص شورای عالی مطرح شد، انتقاداتی که بیشتر آنها به سبب شکست این جبهه در انتخابات مجلس یازدهم بود.

بنویسد استعفای عارف؛ بخوانید برزخ اصلاحات

برای مثال غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگویی خواستار کنار گذاشتن تعارفات سیاسی میان اصلاح طلبان شد و گفت «با شخصیت‌های محترم سیاسی رودربایستی نداشته باشیم. مثلا اینکه آقای محمدرضا عارف وقتی نامزد ریاست جمهوری شدند و اصلاح طلبان به هر دلیلی دنبال آقای روحانی رفتند، نباید باعث این شود که بخواهیم جبران کرده و  بگوییم که او حتما رئیس شورای عالی باشد. کار سیاسی که رودربایستی ندارد. »

اصلاح‏‌طلبان باید از ر‏أی‌‏دهندگان به جبهه اصلاحات پوزش بخواهند 

همچنین در بیانیه حزب کارگزاران سازندگی در بهمن ماه آمده بود: اصلاح‏‌طلبان باید از ر‏أی‌‏دهندگان به جبهه اصلاحات به علت ناکارآمدی، بی‌‏برنامه‌‏ بودن و عافیت‌‏طلبی و حتی انحصار‏طلبی در درون جبهه اصلاحات پوزش بخواهند. در نهایت هم انگار انتقادات از محمدرضا عارف و عملکردش در شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان کار خود را کرد و او بالاخره تصمیم گرفت که از این سمت کناره‌گیری کند، اما کناره‌گیری‌اش برخلاف سیاست‌ورزی‌اش مبتنی بر سکوت نبود و حاشیه و جار و جنجال به همراه داشت،  چرا که عارف برخلاف رسم سیاسیون استعفای خود را با یک خبر صریح و یک بیانیه رسمی به اطلاع نرساند و اجازه داد که این موضوع از لابه‌لای گزارشی ‌های خبری به گوش همگان برسد و چهره‌های نزدیک به عارف که تا قبل از این ماجرا را تکذیب می‌کردند، مجبور شدند که تایید کنند که عارف بنای رفتن دارد.

بنویسد استعفای عارف؛ بخوانید برزخ اصلاحات


بیشتر بخوانید


موضوعی که احمد شریف دبیرکل حزب همبستگی دانش آموختگان ایران در مورد آن می گوید: آقای عارف تاکنون استعفای خود را به شورای عالی ارائه نکرده و من هم این موضوع را صرفا در خبر‌ها شنیدم، اما روند این استعفا‌ها معمولا اینگونه است که باید در جلسه عمومی شورای عالی مطرح شود، بعد هم درباره آن بحث و رای گیری شود و در صورتی که اعضا با آن موافقت کردند این استعفا پذیرفته می‌شود، اما چنین چیزی تا به حال مطرح نشده و ظاهرا صرفا به نقل از آقای محمدی خبر استعفای عارف منتشر شده و تا آنجا که من اطلاع دارم هیچ کدام از اعضا از این موضوع خبر ندارند.

شریف افزود که در نهایت باید گفت فردی که مدیریت جمعی را برعهده داشته و مورد حمایت آن جمع است استعفایش هم باید در همان جمع پذیرفته شود و در ابتدا باید دلایل ایشان شنیده شود و سپس تصمیم در این باره گرفته شود، این در حالی است که ما بعد از انتخابات مجلس هیچ جلسه‌ای در شورای عالی نداشتیم و حتی استعفای موسوی لاری هم در شورای عالی مطرح نشده است.

استعفای عارف یا مرگ شورای عالی اصلاح طلبان؟

علی صوفی از اعضای شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هم در این باره گفته است که در جریان استعفای آقای موسوی‌لاری هم ما از طریق فضای مجازی و رسانه‌ها مطلع شدیم. اکنون هم بحث استعفای آقای عارف در شورای‌عالی مطرح نشده است و صرفاً رسانه‌ها آن را منتشر کردند. نکته دیگر اینکه گفته می‌شود آقای عارف استعفایش را به آقای داود محمدی که او هم تنها یکی از اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری است، داده است که این اقدام کاری غیرمتعارف است و معلوم نیست که چرا آقای محمدی در جریان استعفای دکتر عارف بوده، اما دیگر اعضا خبر نداشته‌اند. همه این مسائل موضوع استعفای محمدرضا عارف را مشکوک می‌کند و طبیعی به ‌نظر نمی‌آید و به ‌نظر می‌رسد که به ‌نوعی دوستان می‌خواهند بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای ابتکار عمل را در دست بگیرند.» پس از این اتفاق بود که گمانه زنی‌های بسیاری اتفاق افتاد و هر یک از شخصیت‌ها نظر خود را در این زمینه ارائه دادند.

او چاره‌ای جز استعفا نداشت

مثلا قربانعلی قائمی فعال اصلاح طلب درباره استعفای محمدرضا عارف از ریاست شورای عالی اصلاح طلبان، گفت: بحث استعفای موسوی لاری و عارف به این بازمی‌گردد که شورای عالی اصولا ساختاری موقتی بود که در انتخابات مجلس قبلی تشکیل شد و طبیعی است که پس از برگزاری انتخابات باید متناسب با شرایط خود را به روز می‌کرد، ولی متاسفانه این کار را نکرد، تا به جایی رسید که نتوانست اثر خود را در ساختار سیاسی کشور مخصوصا در حوزه اصلاح طلبان به خوبی بگذارد؛ در نتیجه به نظر من چاره‌ای جز استعفا نداشت.

بنویسد استعفای عارف؛ بخوانید برزخ اصلاحات

او ادامه داد: من برداشتم از این استعفا به سبب هجمه‌ها نیست؛ بلکه نشانه ناکارآمدی شورای عالی اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو است، زیرا این شورا حتی در شرایطی که اقبال اصلاح طلبان به سوی این شورا وجود داشت هرگز نتوانست همه اصلاح طلبان را نمایندگی کند و دلیل من هم این است که وقتی نمایندگان مجلس از کلان شهر‌ها مخصوصا به صورت متمرکز به مجلس و شورا‌ها راه پیدا کردند نتوانستند رفتار و گفتار و حرکت‌های منتخبان را متناسب با انتظاری که رای دهندگان از آن‌ها داشتند مدیریت کند. 

صوفی در خصوص اینکه استعفای عارف دلیل بر انحلال شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیست، افزود: «استعفای آقای عارف دلیل بر انحلال شورای‌عالی سیاست‌گذاری نیست، زیرا هیئت‌رئیسه را اعضای شورا تعیین می‌کنند و استعفای نائب‌رئیس و حتی رئیس شورا نمی‌تواند حکم به انحلال شورا باشد. شورای عالی کاملاًً قانونی همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و تمام مجوزهای لازم را از وزارت کشور دارد، فقط یک ایراد کوچک کمیسیون ماده احزاب وجود داشت که آن هم حل شد».

بنویسد استعفای عارف؛ بخوانید برزخ اصلاحات

وقتی بود و نبود عارف برای اصلاحات فرقی نمی‌کند

ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا البته این موضوع را از زاویه‌ای دیگر می‌بیند. او گفت: «احتمال کاندیداتوری عارف در انتخابات ۱۴۰۰ مطرح است و احتمالا به این دلیل خواسته زودتر استعفا دهد تا خیلی در انتخابات بعدی با اصلاح‌طلبان چسبندگی نداشته باشد.

دلیلش نیز این است که اصلاح‌طلبان به خاطر عملکردشان اکنون در افکار عمومی وجهه خوبی ندارند و این برای هر کاندیدایی که با اسم اصلاح‌طلبی وارد شود، یک امتیاز منفی است. عارف هم خواسته با دوری از اصلاح‌طلبان شانس خود را در انتخابات بعدی بیشتر کند. عارف هم می‌خواهد از چهره اصلاح‌طلبی خود کم کند و از طرف دیگر هم اطمینان دارد که اصلاح‌طلبان از او حمایت نخواهند کرد.»

بنویسد استعفای عارف؛ بخوانید برزخ اصلاحات

زیبا کلام فعال سیاسی اصلاح طلب با تأکید بر این که بود و نبود عارف فرقی نمی‌کند، گفت: این که عارف باشد یا نباشد، شورای عالی اصلاح طلبان باشد یا نباشد، فرقی ندارد. بنابراین ما باید این دو مقوله را از هم تفکیک کنیم که ضرورت اصلاح وجود دارد، زیرا رهبری جریان اصلاحات ظرف این دو دهه نشان دادند که نمی‌توانند و توانایی لازم را برای پیشبرد اصلاحات ندارند و جامعه نیز از آنها رخت بربسته است.

حالا استعفای عارف علنی شده و دلیل آن هرچه که باشد بیش از همه نشان از خالی شدند جبهه اصلاحات از شخصیت‌های اصلی آن دارد. پس شاید بتوان نتیجه گرفت که امروز اصلاحات در کما قرار گرفته و باید دید که آیا می تواند از کما در بیاید یا ...

انتهای پیام/

فاطمه تورانلو

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۲۲
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
گزینشی نظرات رو انتشار می دین؟؟؟؟
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
چجوره که خبرهایی زیاد برای رویت درصفحه اند وبعضی فوری پاک میشن
دانشجو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
بنده ی خدا فکر میکنه شاید با استعفا بتونه ننگ اصلاح طلبان و لیبرال ها و تکنوکرات ها رو از خودش دور کنه ولی دیگه فایده ای نداره چون کلا این طرز فکر مشکل داره که فکر می کنند مشکلات کشور با خارجی ها حل میشه . حل مشکلات کشور مسئول شجاع و با تدبیر می خواد که دار و ندار ملت براش مهم باشه نه اینکه با مذاکره ی خنده تمام هستی کشور به باد بده ، مگه سیاست مرتع کشاورزیه که برخی بیان ی مدت توی مرتع بچرند وقتی که خوب چاق و چله شدند بروند کنار بعد هم بگویند مشکلات کشور فقط با مذاکره حل میشه . مشکل اصلی کشور ما فساد برخی افراد هست که خون ملت توی شیشه می کنند و اصلا ملت براشون مهم نیستند و فقط اطرافیانشون براشون اهمیت دارند . انشاا... قوه ی قضائیه از خجالت همه ی این مفسدین در بیاد و حق ملت از حلقوم این مفسدین بیرون بکشه .
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
این ها همون ژن ها جهش یافاتن مثل کرونا که خون مردم فاسد می کنن
انشاء الله کل ژنتیکشون ازبین بره مردم راحتشن البته زودتر از کرونا .بگو آمین
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
آقا اصلاح طلب و اصولگرا نداریم کشور رو دو قطبی نکنید همه فرزندان انقلابیم معنی نداره چپ و راست . همه انقلابی هستیم زیر پرچم اسلام به فرمان مقام معظم رهبری
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
آقا اصلاح طلب و اصولگرا نداریم کشور رو دو قطبی نکنید همه فرزندان انقلابیم معنی نداره چپ و راست . همه انقلابی هستیم زیر پرچم اسلام به فرمان مقام معظم رهبری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
به احتمال زیادپرونده طبری فسادش به اینم رسیده اینم یه شاخه از درخت فسادطبریه.حواستون باشه مثل قاضی منصوری فرارنکنه.انتشار
ابراهیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
بهتر که استعفا داد یه ...... کمتر.
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
اصلاح طلب و اصولگرا هر دو برن جهنم
عماد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
نه اصلاح طلب
نه اصول گرا
کس دیگری هست؟
ناشناس
|
Canada
|
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
وقتی یک نفر از حزبی دزدی .رشوه .اختلاس .احتکار
سو استفاده از اطلاعات محرمانه اقتصادی
میکند .نشان دهنده فساد در این حزب است
دور هم جمع شده اند که وطن
را عارت کنند و بس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
نفرین به اصلاح طلب..البته این۷سال خوب غارت کردن پس انداز کردن برجام برای اصلاح طلبان بود نه برای ملت.
گرانی افسارگسیخته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
آقای همتی خوابیدی سکه شده 9 میلیون تومن؟ ما داریم از گرانی منفجر می شویم و تورم 300 درصدی نه 30 درصدی. این حرف استعفا مشکلات ما مردم را حل نمی کند. به فکر مردم باشید نه فکر جناح.
ناشناس
|
Bulgaria
|
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
حالم از اصلاح طلب و اصلاحات بهم میخوره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اصول گراواصلاح طلب هردو زدملت هستن تمام کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
بداد مردم نمیرسید
خوزستانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
این تازه شروع شکستن حذب های سیاسی و گروهای سیاسی در ایرانه چون هیچ کدومشن هدفشون خدمت به مردم نیست بلکه حدفشون رقابتی بین احذاب است
ناشناس
|
Ukraine
|
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
خیلی جوان مومن وتحصیلکرده انقلابی داریم که بیکاراندبه نظرمن بایدمسئولیت های بزرگ بهشان داده بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
ایران با تحریم و گرانی کمر شکن از جمله ارز،به برزخ تبدیل شده است!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
کار اصلاح تنبلان از این بهتر نمی شود.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
برزخ که خیلی خوبه به " جهنم" واقعی تبدیل شده!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اصول گرا و اصلاح طلب کدومه برید جمع کنید این مسخره بازی ها اگه خیلی ادعا دارید برید صحبت های رهبری راعملی کنید ویا اینکه توی خونه هاتون اصلاح طلب واصول گرا باشید تا نتیجه اش را خانواده خودتون ببینند نه مردم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
دقیقا کدوم صحبت رو
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
سلام
بجای این حرفها به فکرمشکلات مردم باشید.
گرانی ها پاگذاشته رو گلوی مردم.
نمیبینید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
عارف کیلو چند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
بره دیگه بر نگرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
۹۰ ثانیه وقتتان را می گیرد، مطالعه کنید!

*آیا اگر چنین شرایطی برای نمایندگان مجلس در ایران فراهم شود باز این عزیزان با چنین شوقی برای نماینده شدن تلاش می کنند؟*

شرایط نمایندگان پارلمان سوئد، یکی از کشورهای فوق پیشرفته دنیا را مشاهده کنید!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
خدافظ ژن خوب
ان شاءالله نسل این ژن های خوب منقرض بشه از کل دنیا
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
دیگه مردم اگاهتر از قبل شد ه اند و خود مردم به فرمان رهبری همراه با رهبر کشور را می سازند و اداره می کنند .همانطور که تا دولت برای کرونا پا پیش نگذاشته بود و صد در صدش دست مردم بود داشت خوب پیش میرفت.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
ایول
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
درسته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
معمولا این افراد اول مراد وجودشون دلسوزی برای مملکته چون از تربیت بچه هاشون غافل شدن و عموما هم بچه ها با نظرات والدین کاملا مخالفن و ساز مخالف میزنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
خب که چی؟
جاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
مردم شب روز درپی یه لقمه نون هستن .خبرنگاران جوان به مسولین بگید پیش مردم ارزش ندارین
عباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
آقای عارف چهارسال در مجلس جضور داشت ، دریغ از یک کار و یا نطق مثبت . حضور کاملا" خنثی داشت و حالا بود و نبودش در اصلاحات فرقی بحال حزب و مردم ندارد .
چه شعارهایی میداد قبل از انتخابات !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
به نظرمن انقلابیون درراس کارهاباشن خیلی بهتره ازدلوجون کارمیکنندوبه فکررشوه خواری باندبازی نیستند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
بله
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
دیگه پیر شده بودنش کاری پیش نمی برد مگر اینها بازنشسته نمی‌شوند
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
نه داداش اینها همیشه هستن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
واقعا درسته اینا مگ بازنشستگی ندارن بزارین جونا بیان راس کار مگ همین جونای کم سن نبودن ک تو جنگ این همه دلاوری کردن اکثر فرماندهان جوان بودن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
انتظار مي رفت با راي ماكزيمم مردم تهران در دوره گذشته، كارهاي عظيم و قابل توجهي انجام دهد ولي دريغا از كوچكترين كار. حتي نديديم در مجلس سخني و حرفي داشته باشد. حيف از اون همه راي
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
باباجمع کنیدحزب مزبتان ،ماهمه ایرانی هستیم یک دین داریم اونم اسلام،راست میگید برای خدا کار میکنید دستورات اسلام انجام بدید مردم درسختی زندگی می کنند شمابه فکرحزب مزبیت، خداازتاننگزره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
حزب چیه برین ی بار از دوش مردم بدبخت بردارین حزب و این دم و دستگاه همه اینا بازیای دنیایی هستش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
کاش برادران لاریجانی هم استعفا میدادن برای همیشه میرفتن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
از «کجا» استعفا بدهند؟ و بروند «کجا»؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
علت استعفا ارتباطات ایشان با طبری می باشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
بله؟باز هم اتهام زنی را شروع کردی؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
فساد مالی به اصلاح طلبها نمیچسبه طبری هم معلومه با کیا ارتباط داشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
زیبا کلام عجیب حزب باده
نظرم نده میمیره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
نظرا با حاله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
ما بی تو میمیریم عارف بزرگ هه هه هه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
رو که نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
واقعا خیلی کار بدی کرد
ما رو از داشتن یک ژن خوب محروم کرد....
خیلی ناراحت شدیم....
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
ژن خوب ها خوردن و بردن
به ریش ما هم میخندن
مهرداد کرمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
پدر این مردم و کشور رو این اصطلاح طب ها و اصولگرا ها درآوردن فقط به فکر منافع جناحی و باند و باند بازیهای سیاسی هستن خدا از جفتشون نگذره بیچاره به مردم بازیچه این دو حزب شدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اینا دیگه کهنه شده سیاست زن و مرد نمی شناسد میخواد مثلا خود را در کنار ملت و همگام با مردم جلوه بده و در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنه
دروغ خوب نیست ، بفهم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
این جهانگیری باید استعفا دهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اعتمادی اصلا به اصطلاح طلب ها نیست،
ناشناس
|
Germany
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
از دو تابعیتی وطن پرستی نخوا
ناشناس
|
Germany
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اصلاحات که از بین برود مملکت اباد خواهد شد به لطف الهی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
نه اینکه الان دست اصولگراهاست و گل و بلبل شدیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
درودبرشرفت گل گفتی اصلاحات بایدازبین برود وخائنان محاکمه شوند که فکرنکنند ایران ارث پدرشونه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اصلاحات نگو
بگو افسادات
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
باید یکی باش دلسوز و غمخوار مردم باش با این همه فساد مبارزه کن ی فکری ب حال گرونیای ثانیه ب ثانیه بکن حالا میخواد اصول گرا باش میخواد اصلاح طلب باش خداترس باش همین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
دارن خون مردم رو میخورند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
مثل زالو
ناشناس
| United States |
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
مردم خونشون ریاد شده
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
خاصیت اینها برای این ملت چیه؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
بار اضافی بر دوش ملت ولاغیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
علت شکست اصلاح طلبان عدم درک صحیح وضعیت اقتصادی توده مردم و عدم تلاش برای رفع این مشکلات است اینان مشتی مرفه از طبقه متوسط به بالا هستند که مثل دولت هاشمی که توسعه اقتصادی را به عدالت اجتماعی ترجیح داد،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
همون موقع که پسرش گفت من ژنم خوبه باید میرفتت
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اونجا امریکاست که زود باید برن
داداش اینجا ایرانه از رو نمیرن !!!
گوگولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
وااای چه خبر مهم و تکان دهنده ای تیتر اول رسانه ها شده....
وای
حالا چی میشه، عارف نباشه چی میشه اصلاحات نباشه چی میشه، وااااای
خخخ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
مملکت به فنا میره.وای ی..
ایـرانـی وطـن پـرست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اصـلـاح طـلـب تـمـومـه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
خلفای عباسی زمان زبان فارسی...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اصلاح طلبا برای مردم مردن دیگه تموم شدن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
وهمینطور اصولگرا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
فقط اصلاح طلب مرده ازاین به بعد مملکت فقط بدست یاران سلیمانی خواهد افتادانشاالله
ناشناس
| Bulgaria |
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
فقط بگین فساد طلب.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اصلاح طلب نگو
بگو افسادطلب
الیاس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
بازنده های هیشگی
الیاس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اصلاحات یعنی دروغ
الیاس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
با وجود ادمهای مثل روحانی حال ادم از هرچی اصلاحاته به هم میخوره مردم رو همین ها بیچاره کردن
الیاس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
جالبه واقعا که خودشونم با خودشون مشکل دارن
الیاس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
واقعا چه فرقی داره باشه یا نه
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
هچ فرقی نداره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
البته فساد کمتر میشه.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
تا وقتی مردم و معیشت مردم اولویت هر چیز نباشه
هیچ جناحی مهم نیست
چون صرفا فقط یک نام بوده و عقیده های شخصی و جمعی خودشون
شان و معیشت مردم عملا هیچوقت مهم نبوده
ما پیشگو نیستیم ولی گذشته همیشه معلم خوبی بوده و میشه با درس گرفتن از گذشته اینده بهتری ساخت
ناشناس
|
Canada
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
یک سوال فنی
دوران خدمت در سیستم چند سال است؟ ابدی است یا تابع قوانین وزارت کار است؟!
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
جامعه ما وقتی اصلاح میشه که مسولین هم اصلاح بشن ما از این دولت تدمیر مردم فقط شعار ما از مشکلات عبور میکنیم رو شنیدیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
علی برکت ا...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اگر جامعه اصلاح نشود هیچ چیز جای خودش قرار نمی گیرد
زنده باد اصلاحات
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اصلاح بله نه اصلاحات آمریکائی
ناشناس
| Kuwait |
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
چرا توانایی اصلاحات غیر آمریکایی را هم ندارید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
نکنه این اصلاحات همان انقلاب سفید باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
استعفای صوریه حواس جمع باشیددرآینده بهش رای ندید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
کی رای میده به اصلاح طلبها دیگه
1995
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
هشت سال مملکتوبه بازی گرفتین حالافکرمیکنین بایه استعفاتموم میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
به درک
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
بله دقیقاً
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
این هم عاقبت ژن خوب
خخخخخخ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
خخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اصلاحات به درد نمیخوره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
چرا فقط اسم اصلاحات و اصولگراها را فقط یدک می کشین بخدا هیچکدوم درد ملت را نمی فهمن فقط به جیب شان توجه دارن والسلام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
وای چقدددددددر مهم که عارف رفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اصلاح طلبان باعث وضع امروزند و باید جواب بدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
عارف بیاد هم رای نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
ای بابا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اصلاحات بمیرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
انقلابی و اصول گرا فقط
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
نه فقط انقلابی
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
عارف درمجلس خنثی بودنش درمقابل قدرت رانشان داد
همان بهتر که رفت
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
آقای عارف با لیست مجلس گذشته و لیست شوراهای شهر فعلی، بزرگترین خیانت را به این کشور کرد. هر کسی را به اسم اصلاحات وارد لیست کردند تا نتیجه امروز شود!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
یه ژن مرغوپ دیگه رفت واویلا ااا لا. ان شاله رئیس اصولگرا هم برود وهرو حزب نابودگر نابود بشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
عارف چه ستعفا بده چه نده مردم دیگه گول این کاراشو نمیخورن بهش هیچوقت رای نمیدن ادا بازی در میارن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
زیبا کلام اصلاحات مرده است پس چه فرق دارد رییس داشته باشد یا نه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
زیبا کلام اصلاحات مرده است پس چه فرق دارد رییس داشته باشد یا نه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اول متن توضیحی به جای استعفا استفا نوشتین اصلاح کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
بخندید بخندید حق دارید بخندید که چه به روز این مردم آوردید.
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر