کد خبر: ۷۴۲۵۵۴۴
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
کد خبر : ۷۴۲۵۵۴۴

برخی از گیاهان براساس ساختار ریشه‌ای خود بافت سبک خاک و برخی بافت‌های سنگین خاک را می‌توانند تحمل کنند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، تمامی گیاهان برای رشد و نمو به خاک مناسب نیاز دارند. خاک باید دارای مواد مغذی برای رشد گیاهان باشد. همچنین گیاهان بخصوص کاکتوس‌ها برای رشد سالم به خاکی نیاز دارند که دارای بافت سبکی باشد.

در خاک با زهکشی مناسب آب اضافی باقی نمی‌ماند. آب اضافی در خاک معمولاً باعث پوسیدگی ریشه و انتقال پوسیدگی به تنه گیاه خواهد شد. همچنین در خاک باید هوا نیز در جریان باشد. ریشه‌ها نیز برای بقا به جریان هوا تا حدودی نیاز دارند. خاک‌های سنگین هم زهکشی مناسبی برای آب ندارند و هم جریان هوا در آن به خوبی انجام نمی‌شود.


بیشتربخوانید


همان‌طور که قبلاً اشاره شد، اصولاً میزان تهویه در خاک‌هایی که بافت سبک دارند بیشتر از خاک‌هایی است که بافت سنگین دارند. منظور از تهویه نیز یعنی میزان وجود هوا در بین ذرات خاک. توجه داشته باشید که در درون خاک و به‌جز ذرات آن، اجزا دیگری همانند هوا و آب نیز وجود دارند. میزان تهویه خاک مهم است، زیرا وجود هوا در خاک برای تنفس ریشه‌ها مهم است.

در واقع زمانی که به یک گیاه بیش از اندازه آب می‌دهیم به نحوی که برای مدت زمان طولانی، آب و رطوبت در اطراف ریشه‌ها وجود داشته باشد، مانع از تنفس ریشه‌ها و در نتیجه خفگی آنان می‌شویم. به همین دلیل شاهد زرد شدن برگ‌های گیاه و پژمردن و حتی مرگ آن خواهیم بود؛ بنابراین اگر تصور کرده‌اید که با استفاده بیشتر از ذرات ریز تشکیل دهنده خاک به دلیل اینکه این ذرات محتوی عناصر غذایی بیشتری هستند به تغذیه گیاهتان کمک می‌کنید، در اشتباه هستید.

همچنین برخی از گیاهان براساس ساختار ریشه‌ای خود بافت سبک خاک و برخی بافت‌های سنگین خاک را می‌توانند تحمل کنند. یعنی گیاهانی که ریشه‌هایی ظریف دارند، در خاک‌های نسبتاً سبک و گیاهانی که ریشه‌هایی کلف دارند خاک‌های نسبتاً سنگین‌تر بهتر رشد می‌کنند. البته این به معنی زیاده روی در سبک کردن و یا سنگین کردن خاک این گیاهان به منظور رشد بهتر آنان نیست.

کرم خاکی و انواع حشرات در طبیعت با سوراخ کردن خاک باعث ایجاد شبکه‌هایی برای عبور هوا و آب در خاک می‌شوند و گیاهانی بسیار مفید برای خاک هستند. برگ‌های پوسیده در خاک نیز بسیار برای افزایش کیفیت خاک مفید هستند.

برای تغییر بافت از خاک می‌تواند از ماسه، کوکوپیت، پیتماس و پرلیت استفاده کرد. البته این مواد بیشتر در حجم کم و بیشتر برای سبک سازی خاک گلدان یا باغچه کاربرد دارند.

منبع: میهن کاکتوس

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ