بی‌توجهی به پرداخت دیون واقف تاثیر منفی بر جامعه می‌گذارد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: بدرفتاری به وقف و بی‌توجهی به پرداخت دیون واقف موجب تاثیر منفی بر جامعه و باعث کمرنگ شدن رغبت افراد برای ورود به این سنت الهی می‌شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین بلک مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان افزود: امروزه بخش‌هایی از موقوفات درگیر رفتار‌های نامناسب هستند که از جمله آن پرداخت نکردن طلب موقوفات از سوی دستگاه‌ها به این نهاد است.

او از مطالبه حدود ۷۰۰ میلیارد ریالی این نهاد از ادارات، نهاد‌ها و مجموعه‌های رسمی استان اصفهان از محل پرداخت اجاره موقوفات خبر داد.

بلک از مسوولان قضایی استان که در زمینه پیگیری و استیفای مطالبات اوقاف همکاری لازم را داشتند تقدیر کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: برغم موارد یادشده در سال‌های اخیر رغبت مردم این استان به سنت الهی وقف به دلیل ماندگاری و حراست بیشتر نسبت به صدقات افزایش یافته است.

او اضافه کرد: رغبت مردم اصفهان به فرهنگ کار نیک در مقاطع مختلف از جمله مواسات و سیل، زلزله و برای تامین مسکن و تحصیل افراد نیازمند اثبات شده، ولی گرایش به وقف و گذشت ازبخشی از مال برای تداوم کار خیر جایگاه ویژه و خاصی در بین مردم استان دارد.

بلک افزود: همیشه واقفان با برداشت‌های صحیح از نیاز‌ها و اولویت‌های جامعه به همان نسبت مال خود را وقف می‌کنند و در شرایط کرونا با توجه به شیوع ویروس کرونا، بیشترین ضرورت را در وقف برای مسائل بهداشتی می‌دانند.

او از خیرین خواست تا با حضور در وقف‌های مشارکتی همان اندک اندک‌های خود را برای شکل‌گیری وقف بزرگ در جامعه شرکت دهند که از جمله آن می‌توان به کمک برای خرید تجهیزات و رفع نیاز‌های پزشکی و درمانی بیماران کرونا و یا بیماری‌هایی مانند پروانه و ام اس اشاره کرد.

بلک افزود: نمودار سن واقفان از کهنسالی به جوانی در استان کاهش یافته و شاهد آن هستیم که افراد در سنین جوانی به سنت دیرینه اسلام عمل می‌کنند.

به گفته او ورود جوانان به حوزه وقف نشاندهنده ارتقای کیفی سنت وقف است، زیرا شاید دارایی و ثروت یک جوان به اندازه فرد سالمند نباشد، ولی گذشت از همین مال در راه خدا بسیار ارزشمند و گرانقدر است.

این مسوول یادآور شد: در این رابطه بتازگی جوان روشندلی در نجف‌آباد تنها دارایی خود را که منزلی بود در راه قرآن وقف کرد و به خط بریل ثبت شد.

او از سوی دیگر به وقف افرادی مانند واقف خیراندیش حاجیه خانم غروی اشاره کرد که با وجود آنکه سال‌ها با حرفه معلمی در راه وقف دانش خود به دانش آموزان تلاش کرده و دارایی آنچنانی ندارد، خانه قدیمی خود را در راه هزینه کرد درآمد آن موقوفه برای افراد زیرپوشش بهزیستی وقف کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان به افراد خیراندیش توصیه کرد که در این شرایط حاضر به لحاظ شیوع بیماری کووید ۱۹، به وقف‌های جدید در زمینه کمک به بهداشت و سلامت جامعه ورود کنند.

هر سال ۱۰ روز پایانی ماه قمری صفر به عنوان دهه وقف نامگذاری شده است.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/م

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر