در اولین کنگره کشوری دانشگاه نسل ۳ مطرح شد؛

کمک به تامین مالی دانشگاه‌های کشور با فروش فناوری

اولین کنگره کشوری دانشگاه نسل ۳ با حضور امیر ناظمی معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

به گزارش حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، امیر ناظمی، معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، در رویداد «اولین کنگره کشوری دانشگاه نسل ۳» که روز گذشته در سالن رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد سخنرانی کرد.

ناظمی در خصوص چگونگی نقش کارآفرینی در دانشگاه‌ها بر میزان شکوفایی اقتصاد دانش‌بنیان در کشور، بر این مطلب که دانشگاه‌ها در کمک به تولید منابع و سرمایه انسانی دارای نقش جدی هستند تاکید کرد و افزود: ممکن است دانشگاه‌ها به خودی خود برای تبدیل شدن به تولیدکننده‌ ارزش اقتصادی سهم بالایی نداشته باشند. مطالعات جهانی انجام شده در این خصوص نیز نشان می‌دهد سهم تولید فناوری توسط دانشگاه به کمتر از پنج درصد می‌رسد و البته تصور هم نمی‌شود که میزان رشد بیشتری نیز در کار باشد. اما دانشگاه‌ها دارای نقش مهمی در تولید سرمایه انسانی و کمک به تولید منابع دانش هستند.


بیشتر بخوانید


چالش‌های پیش روی دانشگاه‌های ایران

معاون وزیر ارتباطات، در زمینه چالش‌های پیش روی دانشگاه‌های ایران به منظور رسیدن به جایگاه دانشگاه‌های دانش بنیان، به لزوم ایجاد تغییرات اساسی در این مسیر اشاره کرد و موانع پیش روی دانشگاه‌های کشور در این مسیر را چنین ارزیابی کرد: نخستین گام در این زمینه تغییر نظام حکمرانی دانشگاه‌هاست.

علاوه بر این مهم، افزایش استقلال دانشگاه‌ها و هم‌چنین افزایش امکان ورود به عرصه اقتصادی نیز از مهم‌ترین نیازمندی‌های دانشگاه‌ها در این زمینه است. تغییر تفکر حاکم بر مدیران مراکز دانشگاهی نیز از جمله عوامل اصلی است که بروز آن نقش به سزایی را ایفا می‌کند. وی نقش تامین مالی دانشگاه‌ها را بسیار حائز اهمیت توصیف کرد و بیان داشت: فروش فناوری، یکی از منابع اصلی تامین مالی دانشگاه‌ها به شمار می‌رود.

البته فروش فناوری، لزوما مساوی با تاسیس و راه‌اندازی شرکت نیست. بلکه منظور فناوری‌هایی هستند که منبع اصلی تولید آن‌ها دانشگاه‌ها هستند و از طریق اعطای لایسنس یا همان پروانه قابل فروش و واگذاری می‌باشند. فروش فناوری توسط دانشگاه‌ها، به طور تقریبی میزان ۳۰ درصد از سهم کلی در تامین مالی دانشگاه‌ها را به عهده دارد.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر