۱۰ فیلم علمی تخیلی برتر سال ۲۰۲۰ + تصاویر

در گزارش زیر شما را با ۱۰ عنوان از بهترین فیلم‌های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ آشنا کنیم که تماشای آن‌ها برای طرفداران ژانر علمی تخیلی لذت بخش خواهد بود.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، بسیاری از افراد به دنبال این هستند که یاد و خاطره سال ۲۰۲۰ را به طور کلی از ذهن خود پاک کنند، که البته قابل درک است، زیرا سال گذشته میلادی سالی بود که در زمینه چیز‌های خوب و مثبت توشه اندکی با خود به همراه داشت.

اما در حالی که مردم در سراسر جهان در تعطیلات سال نو میلادی به سر می‌برند و سعی دارند از سال کابوس وار گذشته عبور کنند، بیایید یکی از آخرین نگاه هایمان را به سال گذشته انداخته و در مورد برخی اتفاقات خوب آن صحبت کنیم که در اینجا منظورمان بهترین فیلم‌های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ است.

یکی از بهترین و محبوب‌ترین ژانر‌های سینمایی ژانر علمی تخیلی است، قلمرویی در فیلمسازی که اغلب اوقات برخی از هیجان انگیزترین و تعمق برانگیزترین فیلم‌های سال را به خود اختصاص می‌دهد و سال ۲۰۲۰ نیز از این قاعده مستثنی نبود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ عنوان از بهترین فیلم‌های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ آشنا کنیم که تماشای آن‌ها برای طرفداران ژانر علمی تخیلی لذت بخش خواهد بود.

قصد داریم شما را با ۱۰ عنوان از بهترین فیلم‌های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ آشنا کنیم که تماشای آن‌ها برای طرفداران ژانر علمی تخیلی لذت بخش خواهد بود.

۱۰ فیلم علمی تخیلی برتر سال ۲۰۲۰؛ از The Platform تا The Vast Of Night

۱۰- The Color Out Of Space

تاکنون شاهد فیلم‌های باکیفیت با اقتباس از اچ پی لاوکرافت بوده ایم از جمله Re-Animator و حتی Underwater که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد و در این فهرست ناچار شدیم از نام آن بگذریم. با این وجودعناوین بسیاری اندکی بوده اند که توانسته اند دنیای کهکشانی پر از خشون و خونریزی داستان‌های لاوکرافت را به شکلی درست به تصویر بکشند. اگر چه بی نقص نیز نیست، اما The Color Out of Space یکی از بهترین اقتباس‌های سینمایی از آثار لاوکرافت است، به ویژه از این جهت که بر اساس یکی از عجیب‌ترین داستان‌های افسانه‌ای ژانر وحشت ساخته شده است. داستان این فیلم علمی تخیلی در مورد مزرعه‌ای است که ناگهان هدف یک شهاب سنگ قرار می‌گیرد، اما چیزی فراتر از یک سنگ از فضا به زمین آمده است.

خانواده‌ای که مالکیت این مزرعه را دارد خیلی زود تهدیدات فرازمینی عجیبی را تجربه می‌کند و زندگی آن‌ها با یک کابوس کهکشانی در هم می‌آمیزد. این فیلم به خوبی خونریزی یک فیلم درجه دوم را با جنبه‌های زیبایی شناختی فراوان ترکیب کرده و بازی همیشه جذاب نیکلاس کیج نیز بیش از هر چیز دیگری تماشای فیلم را جذاب می‌سازد. کارگردان این فیلم نیز ریچارد استنلی است که بزرگ‌ترین پروژه قابل اعتنای او فیلم بسیار ناموفق و افتضاح The Island of Doctor Moreau بود. فیلم The Color Out of Space بازگشت موفق کارگردان به ژانر وحشت بوده و به گفته استنلی تنها شروع یک سه گانه بر اساس رمان‌های لاوکرافت است که با یکی از بهترین فیلم‌های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ آغاز شده است.

۱۰ فیلم علمی تخیلی برتر سال ۲۰۲۰؛ از The Platform تا The Vast Of Night

۹- Save Yourselves!

فیلم علمی تخیلی Save Yourselves! یک فیلم غافلگیر کننده، اما جذاب است که در سال ۲۰۲۰ ساخته شده و فیلمی که پر از صحنه‌های کمیک و ساختار‌های خلاقانه. اگر چه این فیلم نیز گاهی اوقات ضعیف عمل می‌کند و بعضی اشکالاتش بیننده را گیج می‌کند، اما در کل از تماشای این کمدی علمی تخیلی هتاکانه لذت خواهید برد به نحوی که خیلی زود مشکلات سال ۲۰۲۰ را فراموش خواهید کرد. داستان فیلم در مورد سو و جک است، زوجی که تصمیم می‌گیرند به یک کلبه متروکه بروند تا از دست تلفن‌های هوشمندشان خلاص شده و بار دیگر رابطه خوبشان را پیدا کنند. به نظر می‌رسد که همه چیز در مسیر درست برای این دو پیش می‌رود، اما وقتی سو و جک در مسیر پیشرفت قرار دارند زمین توسط موجودات فرازمینی مورد حمله قرار می‌گیرد و آن‌ها برای زنده ماندن تنها باید به خود اتکا کنند.

ارتباط بین این زوج توسط بازی‌های بی نقص جان رینولدز و سونیتا مانی به تصویر کشیده می‌شود. هر دو این بازیگران جایگاه قابل توجهی در تلویزیون داشته اند، اما از طریق این بازی هایشان می‌توان دید که کار‌های بزرگ تری در سینما در انتظار آنان خواهد بود. فیلم Save Yourselves! را نمی‌توان تجربه‌ای تغییر دهنده دیدگاه دانست، اما گاهی اوقات کمی شلخته و ساده انگار می‌شود به ویژه وقتی از دنیای مدرن انتقاد می‌کند. با این وجود، تماشای این فیلم می‌تواند به راحتی حواس شما را از دنیای مدرن دور کرده و تجربه‌ای بامزه و کمیک باشد که نمونه اش را قبلاً ندیده اید.

۱۰ فیلم علمی تخیلی برتر سال ۲۰۲۰؛ از The Platform تا The Vast Of Night

۸- Sonic The Hedgehog

یکی از موفق‌ترین داستان‌های غیرمنتظره سال ۲۰۲۰ انتشار فیلم Sonic The Hedgehog بود. این فیلم برای ساخت از یک مسیر تولید بسیار بحث برانگیز و پرآشوب گذشت و بسیاری از طرفداران این شخصیت بازی‌های ویدیویی نیز از علاقه خود برای دیدن نسخه سینمایی این شخصیت مطمئن نبودند. اوضاع بعد از انتشار اولین تریلر و فاش شدن طراحی شخصیت بدتر نیز شده و طرفداران به شدت اعتراض کردند. با این وجود، فیلم Sonic The Hedgehog به یک نمونه خارق العاده از این موضوع تبدیل شد که استودیو‌های فیلمسازی تا چه اندازه به باور‌های طرفداران اهمیت می‌دهند، زیرا ظاهر شخصیت سونیک بیش از حد تغییر کرده و طرفداران می‌خواستند که شباهت بیشتری به شخصیت اصلی اش در نسخه بازی ویدیویی داشته باشد.

فیلم Sonic The Hedgehog به سراغ مسائل مختلفی می‌رود و سعی نمی‌کند در یک موضوع زیاده روی کند. فیلم به سادگی می‌چسبد و به همین دلیل می‌تواند حال و هوا و انرژی شخصیت مشهور بازی‌های ویدیویی را مورد بررسی قرار می‌دهد بدون اینکه چیزی در مسیر آن قرار گرفته و بدین ترتیب به خوبی مطابق عنوان خود از آب در می‌آید. اما بزرگ‌ترین نقاط قوت این فیلم علمی تخیلی بازی‌های آن است، از بن شوارتز در نقش سونیک گرفته تا جیم کری در نقش دکتر روبوتنیک که هر دو انرژی و جذابیت بالایی به جایگاه خود می‌بخشند. در حالی که شوارتز راه خود را برای ایفای یک نقش اصلی در فیلم‌های بعدی اش باز می‌کند کری بازگشتی واقعی به ریشه‌های کمیک جذاب خود دارد.

۱۰ فیلم علمی تخیلی برتر سال ۲۰۲۰؛ از The Platform تا The Vast Of Night

۷- Tenet

بسیاری از افراد شاید از دیدن اسم فیلم Tenet در این لیست غافلگیر شده و انتظار آن را نداشته باشند، زیرا واکنش‌ها به فیلم جدید کریستوفر نولان با انتقاد‌های تند همراه بوده که بیش از همه به میکس صدای ضعیف فیلم مربوط می‌شود. اما اگر چه نقص‌های این فیلم در بحث صداگذاری کاملاً مشهود هستند، اما به عنوان یک فیلم علمی تخیلی و بر اساس داستان خود کیفیت و اصالت بیشتری نسبت به ساخته‌های مشابه دارد. فیلم داستان شخصیت قهرمانی با بازی جان دیوید-واشنگتن را روایت می‌کند که مسلح به واژه «انگاره» وارد دنیای بین المللی جاسوسی می‌شود تا بقای زمین را تضمین کند، آن هم در یک ماجراجویی دیوانه کننده همراه با دستکاری در زمان که انتظارش را از کریستوفر نولان داشتیم.

فیلم Tenet به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ یک اثر بسیار باکلاس و عمیق است که از سبک کاری خاص کارگردان سود می‌برد و همزمان به دلیل داستان منحصربفرد خود متفاوت از دیگر فیلم‌های نولان است. بازی‌های زمانی نولان باعث می‌شود که درک و دنبال کردن اتفاقات فیلم کمی دشوار باشد و این چیزی است که همه را به یاد فیلم تاریخ ساز Memento می‌اندازد. تماشای فیلم Tenet کمی دشوار است، اما با پیشرفت داستان بهتر و بهتر می‌شود، زیرا کارگردان و فیلم به هوش مخاطب خود باور دارند. وقتی که گرد و خاک‌ها فرو نشست، می‌توان دید که این فیلم نیز مورد توجه مخاطبان عام قرار خواهد گرفت.

۱۰ فیلم علمی تخیلی برتر سال ۲۰۲۰؛ از The Platform تا The Vast Of Night

۶- The Platform

این تریلر علمی تخیلی اسپانیایی یک داستان پرتنش است که با مسائل بنیادینی مانند علوم اجتماعی سروکار داشته و به همین دلیل در مورد ماهیت انسانی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. داستان ساده فیلم The Platform تصویرگر دقیق خودخواهی و تلاش برای بقا به هر قیمتی است. روایت فیلم در یک «مرکز خودمدیریتی عمودی» می‌گذرد، جایی که ساکنان توسط یک پلتفرم تغذیه می‌شوند. در این سازه ۳۰ طبقه وجود دارد و غذا به کسانی داده می‌شود که در طبقات بالاتر قرار داشته و اول از همه آن را دریافت می‌کنند. هر سی روز یکبار، جایگاه ساکنان تعویض شده و یک سیکل جدید آغاز می‌شود.

The Platform فیلمی پر از درگیری است، در حالی که ساکنان طبقات بالایی سازه در غذا خوردن زیاده روی می‌کنند و به ندرت چیزی برای ساکنان طبقات پایین باقی می‌گذارند و این موضوع به واکنش مشابهی منتج می‌شود وقتی که اوضاع کاملاً تغییر می‌کند. این سبک روایی باعث می‌شود که داستان بسیار پیش‌تر از آن چیزی برود که انتظار دارید و همین موضوع تمام طول فیلم را تکان دهنده و تاثیرگذار می‌سازد. فیلم علمی تخیلی به سادگی و به حق جایگاه خود را در این فهرست دارد، زیرا منظره‌ای تاریک و جذاب از شرایط سلسله مراتبی در جامعه و یک داستان علمی تخیلی کاملاً منحصربفرد است.


بیشتر بخوانید

۱۰ فیلم علمی تخیلی برتر سال ۲۰۲۰؛ از The Platform تا The Vast Of Night

۵- Love And Monsters

توسعه فیلم Love And Monsters از سال ۲۰۱۲ آغاز شد، اما تا سال ۲۰۱۸ وارد مرحله تولید نشد بعد از آنکه دیلان اوبراین برای بازی نقش اصلی قرارداد امضا کرده و مایکل متیوز در جایگاه کارگردان فیلم نشست. خوشبختانه نتیجه نهایی ارزش این همه سال صبر را داشته و نتیجه یک فیلم منحصربفرد آخرالزمانی است که مملو از هیولا‌های جذاب بوده و توانسته آنچه در عنوان آمده را به تمامی نشان دهد. این فیلم علمی تخیلی داستان جهانی را روایت می‌کند که بعد از جهش موجودات زمینی و رشد غیرطبیعی و بدنبال آن کشته شدن ۹۰ درصد از جمعیت انسان ها، به یک آخرالزمان هیولایی تبدیل شده است. شخصیت جوئل با بازی اوبراین نقش قهرمان داستان را دارد که امنیت پناهگاه زیرزمینی خود را به خاطر پیدا کردن نامزدی که پیش از پایان دنیا داشته رها می‌کند.

فیلم Love And Monsters انرژی و حال و هوایی شبیه Zombieland دارد با شخصیت اصلی دست و پا چلفتی و عجیب، فضایی ویران شده، حس بی نقص زمانبندی کمیک و حتی یک نیروی راهنمای جذاب در قالب شخصیت کلاید داتن با بازی مایکل روکر. با این وجود فیلم یک دنیای کاملاً اورجینال را به تصویر می‌کشد که تمام بخش‌های آن قابل باور و همزمان فوق العاده به نظر می‌رسند. علاوه بر فضای با ساختار مناسب، بازی اوبراین در نقش اصلی باعث می‌شود که مخاطب در ماجراجویی‌های فیلم غرق شده و معرفی این شخصیت دوست داشتنی صاحب سگ خیلی زود انتظارات را برآورده می‌سازد.

 ۱۰ فیلم علمی تخیلی برتر سال ۲۰۲۰؛ از The Platform تا The Vast Of Night

۴- Possessor

دنیای دیوید کراننبرگ برخی از عجیب ترین، اما جذاب‌ترین فیلم‌های علمی تخیلی تمام دوران را ساخته است و می‌تواند دل آسوده باشد که میراثش امن خواهد بود. با چنین سایه قوی که روی او سنگینی می‌کند، برای پسرش برندون کراننبرگ بسیار سخت و حیاتی بود که اولین تجربه کارگردانی اش بتواند انتظارات را برآورده کند و خوشبختانه Possessor نیز همین اتفاق را رقم زد. داستان این فیلم علمی تخیلی در دنیایی می‌گذرد که یک سازمان مخفی آدمکش‌هایی را برای نفوذ به زندگی اهداف خود استخدام می‌کند و در ادامه این نفوذ، اهداف مذکور به قتل می‌رسند. آن‌ها این کار را با استفاده از علم و تسخیر کردن جسم یکی از نزدیکان هدف خود انجام می‌دهند که بدین ترتیب یک نقشه بی نقص برای انجام قتل شکل گرفته و و بعد از کشتن میزبان خود به کالبد واقعی شان باز می‌گردند.

شخصیت اصلی فیلم واس نام دارد و او زنی خبره در این حوزه است، اما به لطف میلی که به ماندن در رابطه عاشقانه با همسر و پسرش دارد دچار مشکلاتی شده است. به همین دلیل، او کنترل یکی از اهداف را از دست داده و در ذهن خودآگاه هدفی که تسخیر کرده گرفتار می‌شود. فیلم بسیار پرتنش و مملو از جلوه‌های بصری خارق العاده است. فیلم Possessor همچنین خشن‌ترین فیلم سال است در حالی که از جلوه‌های ویژه برای تکان دهنده‌تر کردن خشونت استفاده شده و این همان چیزی است که از کراننبرگ‌ها انتظار می‌رفت.

۱۰ فیلم علمی تخیلی برتر سال ۲۰۲۰؛ از The Platform تا The Vast Of Night

۳- Bill And Ted Face The Music

در اولین فیلم این فهرست در مورد نادر بودن فیلم‌های خوب بر اساس رمان‌های لاوکرافت گفتیم، اما از آن نادرتر دنباله‌ای است که بعد از سالیان دراز ساخته شده و بتواند عدالت را در مورد دنباله‌های قبل از خود ادا کند. طرفداران بیش از سه دهه نتوانسته بودند دو شخصیت شگفت انگیز بیل و تد با سفرهایشان در زمان را داشته باشند و همین موضوع باعث شد که خبر انتشار قسمت سوم Bill And Ted بسیاری را شوکه کند. اما موفقیت و جذابیت فیلم بیش از هر چیز دیگری طرفداران این فرانچایز را حیرت زده کرد. سومین فیلم با عنوان Bill And Ted Face The Music با شخصیت‌های بسیار مسن‌تر بیل و تد سروکار دارد که به دنبال آهنگ صدای خاصی هستند که قرار است دنیا را متحد سازد.

برای پیدا کردن این آهنگ قبل از این که واقعیت از بین برود، این دو به آینده سفر می‌کنند و همان طور که انتظار می‌رود خرابکاری‌ها و بدبیاری‌های بسیاری در این مسیر رخ می‌دهد. فیلم Bill And Ted Face The Music به شکلی خلاقانه شخصیت‌های اصلی فیلم را بعد از سال‌ها باز می‌گرداند و کاری فوق العاده در معرفی شخصیت‌های جدید به جهان انجام می‌دهد، شخصیت‌هایی مانند دختران بیل و تد و دنیس کیلب مک کوی همان ربات قاتلی که برای کشتن این دو فرستاده می‌شود. همه چیز در این دنباله بسیار مورد انتظار به خوبی کنار هم قرار گرفته و داستان نیز پایانی راضی کننده دارد، در حالی که بهترین بازی‌ها توسط ریوز و وینتر در نقش‌های مشهورشان صورت می‌گیرد.

۱۰ فیلم علمی تخیلی برتر سال ۲۰۲۰؛ از The Platform تا The Vast Of Night

۲- Sputnik

فیلم ترسناک علمی تخیلی Sputnik که در سینمای روسیه ساخته شده اولین تجربه کارگردانی ایگور آبرامنکو بوده و مخاطبان بسیاری در سراسر جهان را به خود علاقمند کرده است. با تماشای فیلم متوجه شباهت‌های بسیاری بین این فیلم و تریلر فضایی کلاسیک ریدلی اسکات با نام Alien خواهید شد که البته تاثیر منفی بر روی خلاقیت و اورجینال بودن این فیلم ترسناک علمی تخیلی داشته است. فیلم داستان تاتیانا را روایت می‌کند، پزشکی جوان که برای معاینه یک فضانورد که به تازگی بعد از یک ماموریت فضایی و نفوذ یک ارگانیسم فرازمینی به بدنش به زمین بازگشته، فرا خوانده می‌شود.

بعد از آن است که یک توطئه نظامی آشکار شده در حالی که تاتیانا بیش از پیش با واقعیت پشت این تهدید آشنا می‌شود. تماشای این فیلم تجربه جذابی است، زیرا بسیاری از ما از دید لنز غرب با ماجرای جنگ سرد آشنا شده ایم و دیدن این تصویر جایگزین و متفاوت از آن دوره باعث می‌شود که این فیلم ارزش تماشا کردن را داشته باشد. علاوه بر این، فیلم علمی تخیلی Sputnik پر از تنش است و در نهایت نیز همه چیز به شکلی جذاب و مناسب افشا می‌شود. استفاده هوشمندانه از رنگ‌ها نیز بر جذابیت‌های این فیلم روسی می‌افزاید.

۱۰ فیلم علمی تخیلی برتر سال ۲۰۲۰؛ از The Platform تا The Vast Of Night

۱- The Vast Of Night

The Vast Of Night فیلمی است در مورد یک مفهوم بسیار ساده، اما منحصربفرد است که آن را به نسخه‌ای سینمایی از Twilight Zone شبیه می‌سازد. این درام خوش ساخت با سناریو هوشمندانه و بازی‌های خوب یک داستان انسانی راضی کننده است که برای جذابیت بیشتر وارد مسیری فانتزی می‌شود. همچنین الهام گیری داستان فیلم از اتفاقات واقعی نیز بر جذابیت فیلم می‌افزاید. داستان فیلم در مورد یک دی جی جوان به نام اورت و دوستش، فی است. شو رادیویی که اورت در حال اجرای آن است در اثر یک سیگنال رادیویی عجیب دچار اختلال می‌شود که باعث می‌شود اورت و فی سعی در کشف رمز آن کنند و بدین ترتیب رازی عجیب افشا می‌شود که ممکن است تهدیدی از طرف موجودات فرازمینی باشد.

این فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ کاری فوق العاده در ثبات کیفیت خود انجام می‌دهد که مرهون بازی‌های خوب بازیگران نقش‌های اصلی است و علیرغم پیش زمینه کیهانی، این بخش انسانی داستان است که مخاطب را به خود جذب می‌کند. ماجراجویی اورت و فی برای کشف واقعیت نیز به طور مداوم جذاب و درگیر کننده بوده و براحتی مخاطب را در داستان غرق می‌کند. فیلم علمی تخیلی The Vast of Night اولین تجربه کارگردانی اندرو پترسون است و نشان می‌دهد که بزودی از این کارگردان بسیار بیشتر خواهیم شنید.

منبع:روزیاتو

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
United States of America
ناشناس
۲۲:۴۳ ۲۱ دی ۱۳۹۹
فقط 2 تاشون ارزش نگاه کردن دارن، اول The Platform که موضوعش خوبه، و دومی The Vast Of Night که شوژه خوبی برای کارگردانهاست که با بودجه خیلی کم فیلم خیلی خوبی ساخته.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۲۶ ۲۱ دی ۱۳۹۹
۱۰- The Color Out Of Space مضخرف و بی معنی و بی توجیه هست قهرمانی هم نداره آخرش هم ...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۰۶ ۲۱ دی ۱۳۹۹
انیمه ماکیا رو ببینید خیلی تاثیرگزاره و البته خیلی غم انگیز
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۵ ۲۱ دی ۱۳۹۹
خیلی‌ خوبن من همشونو دیدم
Iran (Islamic Republic of)
رضا
۰۹:۵۲ ۲۱ دی ۱۳۹۹
عالی بود
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر