خراسان رضوی بهترین فرصت درآمدزایی را از محل ترانزیت دارد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: قرار گرفتن خراسان رضوی در مسیر ترانزیتی بهترین فرصت را برای گردش اقتصادی و درآمدزایی حاصل از حمل و نقل به وجود آورده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، سیدکمال الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: ۹ درصد از درآمد ناخالص ملی در کشور‌های توسعه یافته مربوط به بخش حمل و نقل است و اگر کشور یا استانی مانند خراسان رضوی در مسیر ترانزیت قرار گیرد درآمدزایی و ارزش افزوده زیادی برایش به دنبال دارد.

او افزود: باری که از کشور‌های اقیانوسیه به سمت اقیانوس هند و بندر چابهار حمل می‌شود و مقصدش بندر امیرآباد در شمال ایران است تا به کشور‌های آسیای میانه و قفقاز برسد ناگزیر به عبور از ایران و ترانزیت کالا از این محل است و صاحب کالا به کشوری که در این مسیر ترانزیتی قرار می‌گیرد هزینه‌ای را پرداخت می‌کند که به نوعی درآمدزایی برای آن کشور به شمار می‌رود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اشتغال‌زایی بالای حاصل از ساخت مسکن و ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقل ادامه داد: در زمان اجرای یک طرح عمرانی اعم از ساخت مسکن یا مسیر‌های ارتباطی جاده‌ای و ریلی  با در نظر گرفتن صنایع بالادستی و پایین دستی برای بسیاری از واحد‌های تولیدی در حوزه مصالح ساختمانی و خدمات زیربنایی زمینه تولید و اشتغال فراهم می‌شود.

میرجعفریان بیان کرد: از سوی دیگر هنگام اجرای طرح عمرانی نیروی انسانی زیادی به صورت مستقیم و غیرمستقیم به کار مشغول می‌شوند و از این حیث اشتغال قابل توجهی ایجاد می‌شود.

او تصریح کرد: اگر برخی از واحد‌های تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی استان تعطیل یا نیمه تعطیل هستند یا با کمتر از ظرفیت اسمی خود تولید می‌کنند، یکی از مهمترین دلایل آن نداشتن بازار برای فروش محصولات آنها است لذا توسعه حمل و نقل بین‌المللی و بهره‌گیری مطلوبتر از آن زمینه تولید با ظرفیت کامل واحد‌ها را فراهم می‌کند.
 

بیشتر بخوانید


معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: از سوی دیگر باید بستر‌های لازم به نحوی فراهم شود تا هزینه جابه‌جایی کالا کاهش و قدرت رقابت واحد‌های تولیدی افزایش یابد لذا بخش حمل و نقل به صورت مستقیم و غیرمستقیم نقش کلیدی در اشتغال‌زایی و ارتقای توان بخش تولید دارد.

میرجعفریان اظهار کرد: طرح‌های عمرانی در بخش‌های مختلف خراسان رضوی ظرفیت بزرگی است که هم در زمان اجرا و هم در زمان تکمیل تاثیر زیادی بر فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی دارد و منجر به درآمد و اشتغال‌زایی می‌شود.

او افزود: در کمتر از ۲ ماه با برگزاری نشست‌های فشرده با شهرستان‌ها، مساله تامین زمین برای اجرای "طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن" در دستور کار قرار گرفت و با برگزاری چندین نشست فوق العاده با دستگاه‌های اجرایی مرتبط اقدامات برای تامین زمین مورد نظر انجام شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: در راستای اجرای ماده ۶ آئین نامه مرتبط با تامین زمین برای ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده یا در اراضی تحت تملک دستگاه‌های دولتی نیز به فرمانداران و دستگاه‌های ذیربط اعلام شد که اگر زمین مورد نظر مطابق با ضوابط شهرسازی در اختیار دارند آن را به طرح اقدام ملی مسکن اختصاص دهند.

میرجعفریان با اشاره به اختصاص واحد‌های باقی مانده از طرح مسکن مهر به طرح اقدام ملی مسکن، بیان کرد: طبق شیوه‌نامه ابلاغی در خصوص تعیین تکلیف واحد‌های باقیمانده از طرح مسکن مهر، اگر پیشرفت فیزیکی آن‌ها در حد لازم بوده و مشکل حقوقی نداشته باشند امکان تعمیم آن‌ها به طرح اقدام ملی مسکن وجود دارد که این موضوع به دستگاه‌های اجرایی مربوطه ابلاغ شده است.
 
انتهای پیام//ف.ش
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر