۴۵ کارشناس رسمی دادگستری در کرمان سوگند یاد کردند

رئیس هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان گفت: ۴۵ کارشناس رسمی دادگستری در ۱۷ رشته در استان کرمان سوگند یاد کردند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، یدالله موحد، رئیس کل دادگستری استان کرمان در نشست مشترک با هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان با موضوع اتیان سوگند کارشناسان جدید الورود با بیان اینکه بخشی از اجرای سند تحول قضایی، مربوط به بدنه کارشناسی است، گفت: در سند تحول قضایی، راهکار‌های مناسبی در رابطه با چالش‌های پیش روی این دستگاه در حوزه کارشناسی مطرح شده که باید اجرایی شوند.

او افزود: سند تحول قضایی به عنوان یک سند پویا، براساس قانون اساسی، تعالیم عالیه دین اسلام، رهنمود‌های امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی و اسناد بالادستی از جمله سند چشم انداز، سیاست‌های کلی نظام قضایی کشور و ... تدوین و ابلاغ شده است.

موحدبا اشاره به اینکه طبق بند ۱ اصل ۱۵۶ قانون اساسی، مهم ترین وظیفه قوه قضاییه رسیدگی به تظلمات، تعدیات، شکایات و حل و فصل دعاوی و رفع خصومات است، بیان داشت: در سند تحول قضایی به منظور افزایش اتقان آرای صادره راهکار‌های متعددی مطرح شده که بخشی از این راهکار‌ها در حوزه کارشناسی تعریف شده است.

او گفت: یکی از راهبرد‌های مطرح شده در این حوزه، حذف مداخلات انسانی در ارجاع و ارائه نظرات کارشناسی است که در این رابطه راهکار‌هایی از جمله ارجاع کارشناسی به صورت تخصصی و هوشمند و بدون مداخله عامل انسانی به کارشناسان و دریافت سیستمی نظرات و استفاده حداکثری از فناوری‌های نوین و هوش مصنوعی به منظور ارائه برخی از نظرات کارشناسی به‌ جای ارجاع به کارشناس با اصلاح قوانین و مقررات مرتبط مطرح شده است.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان راهبرد دیگر سند تحول قضایی در حوزه کارشناسی را مبتنی بر پیشگیری از صدور نظرات کارشناسی نادرست دانست و ادامه داد: ایجاد سامانه برخط و کاربرگ‌های استاندارد با قابلیت اتصال به سامانه مدیریت پرونده، ایجاد کاربرگ‌های استاندارد برای ارائه نظرات کارشناسی با اولویت ۱۰ رشته و صلاحیت با بیشترین تعداد ارجاع و زمینه‌سازی برای ایجاد موسسات تخصصی کارشناسی رسمی دارای مسئولیت تضامنی با ایجاد مشوق‌های لازم و کاهش تدریجی سهم ارجاع به کارشناسان حقیقی با اصلاح قوانین و مقررات مرتبط از جمله راهکار‌های مد نظر در این بخش به شمار می‌رود.

او احصای شاخص‌های ارزیابی نظرات کارشناسی، فراهم سازی زمینه ایجاد صندوق ضمانت مسئولیت کارشناسان رسمی، ایجاد نظام ارزشیابی و رتبه‌بندی و افزایش تدریجی سهم ارجاع به موسسات و کارشناسان دارای رتبه بالاتر را از دیگر راهکار‌های مطرح شده در سند تحول قضایی به منظور تحقق راهبرد پیشگیری از صدور نظرات کارشناسی نادرست دانست.

رییس کل دادگستری استان کرمان، راهبرد دیگر سند تحول قضایی مرتبط با موضوع کارشناسی را تقویت فضای رقابتی در ارائه خدمات کارشناسی رسمی ذکر کرد و گفت:  بدین منظور پذیرش کارشناس رسمی براساس صلاحیت‌سنجی عمومی، علمی و حرفه‌ای به صورت رقابتی با تعیین ضوابط لازم و بدون تعیین سقف ظرفیت عددی به عنوان راهکار پیشنهادی مطرح شده است.

او در بخش دیگری از سخنان خود از حوزه کارشناسی رسمی دادگستری به عنوان عرصه‌ای خطیر، حساس و سرنوشت ساز برای مردم یاد کرد و گفت: کارشناسان رسمی با هر اظهارنظر و طرح مطلبی مستقیما در حقوق مردم و وضعیت حیثیتی آن‌ها مداخله دارند.

موحد با اشاره به اینکه نظرات کارشناسی مبنای دستورات قضایی است، گفت: توجه به کرامت انسانی و حیثیت مردم و دفاع از مظلوم، اولویت اصلی در حوزه کار کارشناسی است که فعالان این حوزه باید با درک صحیح از حساسیت‌های آن در این مسیر حرکت کنند.

او خطاب به کارشناسان رسمی دادگستری استان تاکید کرد: همواره بر مدار حق و عدالت حرکت کنید تا برکات اقدامات خود را در زندگی شاهد باشید.

 رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: کار‌هایی که مربوط به عدالت و سلامت انسان هستند به دلیل آنکه در حفظ حرمت جان، مال، ناموس و حیثیت افراد تاثیر دارند، مقدس هستند و برای تصدی مسئولیت در این حوزه‌ها افراد باید سوگند یاد کنند.

غلامعباس پورسیدی، رئیس هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان گفت: در حال حاضر ۹۲۵ کارشناس رسمی در استان کرمان فعالیت دارند.

او افزود: تعداد کارشناسان رسمی دادگستری استان تا قبل از شهریورماه امسال ۸۰۳ نفر در ۴۶ رشته کارشناسی بوده که در شهریورماه ۷۷ کارشناس در ۲۰ رشته کارشناسی و امروز ۴۵ کارشناس در ۱۷ رشته به تعداد این کارشناسان افزوده شده است.

 انتای پیام/ م 

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر