فروش آرد‌های مشهد در مرز افغانستان با حدود ۱۰ برابر قیمت!

باوجود انکار برخی از مسئولان در خصوص قاچاق آرد در مرزهای خراسان رضوی بسیاری از نانوایان از فروش این محصول با حدود ۱۰ برابر قیمت در مرز افغانستان خبر داده‌اند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، یکی از صنف‌هایی که مدتی است خبرساز شده و به بوسیله گرانی‌های یک سال اخیر از وضعیت بد معیشتی خود گلایه‌مندند، "نانوایان" هستند. همین گلایه‌ها و نارضایتی‌ها سبب شد به میان جمعی از نانوایان بروم و پای درد و دل آنان بنشینم، اما در میان سخنان آنان آنچه که برایم جذابیت پیدا کرد مسئله "قاچاق آرد به مرز افغانستان" بود.

موضوعی که نانوایان دلایل بسیاری را عامل این مسئله می‌دانستند که مهم‌ترین آنان صرفه اقتصادی نداشتن پخت نان بود.

یکی از نانوایان مشهد که پیش از این در اتحادیه نانوایان هم فعالیت داشته گفت: مسئولان باید نانوایی‌ها را به عنوان یک بنگاه اقتصادی ببینند، متاسفانه نبود این نگاه مشکلات بسیاری را بر ما تحمیل کرده است.

او ضمن ابراز گلایه از افزایش نیافتن نرخ نان نسبت به سال گذشته، افزود: امسال بسیاری از مواد اولیه پخت نان افزایش چشمگیر یافته بطور مثال نرخ خمیر مایه ۱۰۰ درصد رشد داشته، بیمه، حقوق کارگر و دیگر مولفه‌ها هم رشد قیمت را تجربه کرده‌اند اما نرخ نان ثابت مانده است.

این نانوا با اشاره به اینکه میزان اثرگذاری آرد بر نرخ نان ۲۵ درصد و مابقی مولفه‌ها از جمله خمیرمایه، نرخ انرژی، کارگر و بیمه ۷۵ درصد است، ادامه داد: نرخ آرد یارانه‌ای کیسه‌ای ۳۵ هزار تومان و نیمه یارانه‌ای ۵۰ هزار تومان است و چنانچه نانوایی با کمبود آرد مواجه شود باید آرد را با سه تا چهار برابر قیمت در بازار آزاد تهیه کند.

نانوای مشهدی بیان کرد: با توجه به اینکه پخت نان با وضعیت فعلی صرفه اقتصادی ندارد، برخی آرد را به مرز افغانستان می‌برند و کیسه‌ای ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان می‌فروشند.

او  با اشاره به اینکه حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد توزیع آرد در مشهد ناعادلانه است، تصریح کرد: چنانچه قیمت نان عادلانه شود این مشکلات رخ نمی‌دهد و نان با کیفیت بهتر به دست مردم می‌رسد.
 
آرد فروشی نسبت به پخت نان دردسر کمتری دارد
 
یکی دیگر از نانوایان مشهد هم با اشاره به این نکته که آرد فروشی نسبت به پخت نان دردسر کمتری دارد، از نحوه توزیع آرد گلایه کردو گفت: میزان آردی که اداره غله توزیع می‌کند با میزان پخت‌مان همخوانی ندارد و در طول ماه چندین روز بیکار هستیم.

او با اشاره به این نکته که متاسفانه برخی چندین نانوایی دارند، افزود: طبق قانون هر فرد تنها می‌تواند یک واحد نانوایی داشته باشد اما برخی چند واحد نانوایی دارند و با نام فرزند و یا همسرشان پروانه اخذ کرده‌اند.

در ادامه پیگیری‌ها با تعدادی از نانوایی‌ها در شهرستان‌های تربت جام و تایباد تماس گرفتم، چراکه گفته شده بود معمولا آرد‌هایی که از مرز خارج می‌شوند به این دو شهرستان آورده و از آنجا به مرز برده می‌شوند.

تعدادی از این نانوا‌ها فروش آرد تا کیسه‌ای ۵۰۰ هزار تومان لب مرز افغانستان را تایید کردند و علتش را در به صرفه نبودن پخت نان می‌دانستند.

نانوایان در این دو شهرستان نسبت به سهمیه آرد گلایه داشتند و آن را ناکافی می‌دانستند و از وجود رانت در بحث توزیع آرد سخن می‌گفتند  از طرفی قیمت نان را هم عادلانه نمی‌دانستند.

شغل های موروثی 

حمیدرضا نوری رئیس اداره غله خراسان رضوی گفت: از قدیم برخی مشاغل به صورت موروثی بین خانواده‌ها دست به دست میشده و از پدر به پسر رسیده و مابقی فامیل هم به همین سمت رفته‌اند، بنابراین قبول دارم حجم قابل توجهی از نانوایی‌ها در مشهد و حدود ۴۰ درصد نانوایی‌ها در دست حدود ۱۲ خانواده است.


بیشتر بخوانید


او با اشاره به اینکه شاید بتوان به این مسئله به عنوان یک آسیب نگاه کرد، افزود: همچنین در سنوات گذشته زمانی که دستگاه‌های متولی پروانه صادر می‌کردند محدودیت در نظر نگرفته و پروانه صادر می‌شد و پدر، پسر و سایر اعضای خانواده اقدام به اخذ پروانه می‌کردند.

 رئیس اداره غله خراسان رضوی تعداد نانوایی‌های مشهد را بیش از نیاز شهر دانست و ادامه داد: وظیفه ما در اداره غله تامین آرد است و صدور پروانه و نظارت بر روند آن بر عهده اتحادیه نانوایان، اتاق اصناف و سایر دستگاه‌های متولی است اما با این شرایط در کنار سایر دستگاه‌ها سیستم را از حالت سنتی به حالت مکانیزه درآوردیم و این سبب شده که آمار‌ها و اطلاعات قابل اتکا باشد.

نوری در خصوص ادعای مطرح شده در ارتباط با وجود رانت در توزیع آرد بین نانوایان، بیان کرد: پرسنل ما هیچ دخل و تصرفی در بحث توزیع آرد ندارند و بر اساس مصوبه کارگروه گندم و آرد  خراسان رضوی کار می‌کنیم و هیچ گونه دخل و تصرفی در افزایش و یا کاهش سهمیه نداریم و رمز ورود به سامانه در اختیار دستگاه‌های امنیتی هم قرار دارد. در صورت تصمیم بر افزایش سهمیه آرد باید در کارگروه گندم و آرد خراسان رضوی این موضوع مطرح، مصوب و صورت جلسه شود در نهایت در سامانه اعمال و پرینت آن را به عنوان یک مصوبه به کارگروه گندم و آرد خراسان رضوی ارائه می‌کنیم.

او با تاکید بر این نکته که همین سامانه یک سری مشکلات را نشان داد، تصریح کرد: همین قضیه برای برخی خوشایند نیست، چراکه در این سامانه مشخص شد چه کسانی آرد اخذ می‌کنند و کجا هستند. برخی بودند که پس از ایجاد سامانه اعتراض کردند که بعد‌ها مشخص شد تعدادی بدون اینکه پختی داشته باشند آردفروشی می‌کنند و درآمدشان را افزایش می‌دهند.
 
بردن آرد به افغانستان منطقی نیست

رئیس اداره غله خراسان رضوی در پاسخ به این پرسش که چگونه آرد خراسان رضوی از مرز افغانستان سردرمی‌آورد، تاکید کرد: هیچ جای قانون گفته نشده خرید و فروش گندم و آرد ممنوع است اما آرد و گندم یک کالای یارانه‌ای و شامل قوانین تعزیراتی است اینکه بگویم آرد خراسان رضوی سر از افغانستان درمی‌آورد بعید نیست، چراکه آرد در شهرها، شهرستان‌ها، روستا‌ها  توزیع می‌شود و هیچ بعید نیست آردی به سمت مرز افغانستان حرکت کند اما با بررسی‌هایی که کردیم متوجه شدیم مطلوبیت اینکه از اینجا به افغانستان نان ببرند بهتر از بردن آرد است.

نوری  بُردن آرد به سمت افغانستان را منطقی ندانست و اظهار کرد: در گذشته تجاری از افغانستان داشتیم که از کارخانجات آرد را خرید می‌کردند امروز آن تجار نیستند و وقتی می‌توانند از ازبکستان و قزاقستان راحت‌تر آرد را تامین کنند چرا مسیر سخت ایران را انتخاب کند؟

او یکی از مشکلات در بحث نان و آرد را صدور بی‌رویه مجوز تاسیس نانوایی می‌داند و ضمن منطقی ندانستن این تعداد نانوایی در سطح مشهد، افزود: تعداد نانوایی‌ها بیش ازنیاز این شهر است.
 
میزان مصرف نان افزایش یافته است

رئیس اداره غله خراسان رضوی با اشاره به اینکه آردی که در مرز وجود دارد آرد سایر استان‌هاست، ادامه داد: سوالی که مطرح است اینکه چطور آرد یک استان توجیه پیدا می‌کند و به مرز افغانستان می‌رسد برای فروش ما در شبکه نظارت خراسان رضوی خوب عمل کردیم و نسبت به برخی استان‌ها در این خصوص آرامش خوبی داریم.

نوری با اشاره به اینکه تمام انبار‌های خراسان رضوی پُر است، بیان کرد: بنابراین در بحث تامین و توزیع مشکلی نداریم اما باید بپذیریم که میزان مصرف نان افزایش یافته است.

او تصریح کرد: در تایباد و تربت جام افاغنه حدود ۲۰ و یا ۳۰ نان خریداری کرده و با خود به افغانستان می‌برند، چراکه بردن نان برایشان از بردن آرد به صرفه‌تر است.

کشتگر رئیس اتحادیه نانوایان مشهد هم در این باره گفت: شاید در گذشته افرادی بودند که به دلیل مناصب‌شان سهمیه بیشتری از آرد را اخذ می‌کردند اما امروز اینگونه نیست.

او افزود: البته هستند افرادی که چندین پروانه اخذ کرده‌اند که به نام خودشان نیست و به نام خانواده‌هایشان این پروانه‌ها را می‌گیرند.

رئیس اتحادیه نانوایان مشهد در خصوص نانوایی‌های مازاد در مشهد، ادامه داد: حدود ۵۰ نانوایی را پلمب کرده‌ایم و اجازه ندادیم که تعداد واحد‌ها افزایش یابند.

کشتگر در خصوص مشکلات نانوایان بیان کرد: متاسفانه در یک سال اخیر بسیاری از مولفه‌هایی که بر قیمت نان اثر می‌گذارند از جمله خمیر مایه، بیمه، انرژی و حقوق کارگر افزایش یافته اما خبری از افزایش قیمت نان نیست و همین امر نانویان را متضرر کرده است بطوری که برخی از واحد‌ها با این رویه نمی‌توانند ادامه دهند.
 
کشف ۲۶ تن آرد قاچاق در مرز‌های خراسان رضوی
 
سعید سبزه محمدیه کارشناس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی هم  در خصوص میزان کشفیات آرد قاچاق در خراسان رضوی گفت:امسال حدود ۲۶ تن آرد در مرز‌های خراسان رضوی کشف شد.

او افزود: امسال یک محموله ۱۹ تنی و یک محموله هفت تنی در حال خروج از کشور به سمت افغانستان، کشف شد.

کارشناس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی با اشاره به اینکه آرد جزو کالا‌های اساسی محسوب می‌شود، ادامه داد: در تبصره چهار ماده ۱۸ برای یک سری کالا‌های اساسی شبکه تعریف و عنوان شده توزیع این کالا‌ها خارج از شبکه به عنوان قاچاق در نظر گرفته می‌شوند مانند دام، دارو و سوخت برای آرد، چون یک کالای یارانه‌ای محسوب می‌شود چنانچه در مبادی خروجی کشف شود مشمول قاچاق است.

بسیاری معتقدند، گندمی که وارد چرخه خرید تضمینی نشده تبدیل به آرد شده و به دلیل پایین بودن ارزش پول ملی سر از مرز‌ها درمی‌آورد همچنین به دلیل چند نرخه بودن قیمت آرد، آرد یارانه‌ای و نیمه یارانه‌ای به بازار آزاد راه یافته و به دلالان فروخته می‌شود و در نهایت وارد چرخه قاچاق می‌شود مسئله‌ای که باوجود انکار مسئولان مورد تایید بسیاری از نانوایان است.
 
منبع:فارس
 
انتهای پیام// ف.ک
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر