افزایش شمار مبتلایان به بیماری سالک در جهرم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان جهرم، گفت: آمار مبتلایان به بیماری سالک در سال جاری یک و نیم برابر بیشتر از پارسال است.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز ، سید مجید ارجمند معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان جهرم، بیان کرد: امسال ۱۳۴ نفر مبتلا به بیماری سالک در مرکز درمان سالک ثبت شدند که ۶۹ مورد آن از مردان و ۶۵ مورد از آن زنان بوده‌اند که ۳۷ کودک زیر ۱۰ سال نیز به این بیماری مبتلا شده‌اند.

او، تصریح کرد: عدد واقعی بیماران مبتلا به سالک در شهرستان جهرم ۲ تا  سه برابر این تعداد است.

ارجمند، ادامه داد: مخزن غالب بیماری سالک در شهرستان جهرم جوندگان هستند. علاوه بر آن وجود سگ‌های ولگرد، فاضلاب، زباله‌ها و نخاله‌های ساختمانی در اطراف شهر و کوچه‌های خاکی بستری مناسب برای گسترش این بیماری است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان جهرم، افزود: هر ساله با توجه به کانون‌های بیماری در چند نوبت برنامه جونده‌کشی از آغاز فروردین ماه تا پایان شهریور ماه در مناطق پرخطر انجام می‌ شود.

او، اضافه کرد: افزایش سگ‌های ولگرد، تجمع نخاله‌های ساختمانی و جمع شدن زباله‌ها و کوچه‌های خاکی در حومه شهر، وجود فاضلاب، باغ، ترکیدگی لوله های آب و  رها کردن کود حیوانی در روستاهای مخروبه   از عوامل دیگر افزایش پشه سالک است.

ارجمند، اظهار کرد: مکان های پرشیوع سالک شامل ۶ منطقه در شهرستان جهرم  از جمله حیدرآباد، نظام آباد، قطب‌آباد، هورموج، اسلام‌آباد، علویه و موسویه است که در سال‌های قبل خاوران چرک و جلیل‌آباد نیز جز کانون پرخطر محسوب می شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان جهرم، گفت: در شهر جهرم شش منطقه مانند فرهنگ‌شهر، شهرک انقلاب، زیبا شهر، شهرک ایثارگران، هواشناسی، خارقان(شهرک فاطمیه) از مکان‌های پرشیوع سالک است.

او، بیان کرد: درمان رایگان بیماران مبتلا به سالک به صورت کرایوتراپی، تزریق موضعی و تزریق عضلانی و پیگیری درمان بیماران تا بهبودی از سوی کارشناسان مرکز مشاوره سلامت، کارشناسان مراکز شهری و روستایی و بهورزان انجام می شود.

برنامه جونده‌کشی در دستور کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم قرار دارد

هایده پروین کارشناس مبارزه با بیماری‌ها معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم، نیز تصریح کرد: بیماری سالک از طریق انگلی به نام انگل لیشمانیوز ایجاد می‌شود که این انگل در داخل بدن پشه خاکی ماده زندگی می‌کند و این پشه در ماه‌های گرم سال از غروب تا طلوع آفتاب فعالیت می‌کند و در طول روز در جاهای خنک مانند لانه پرندگان یا لانه جوندگان و در اتاق پشت کمد زیر تخت   استراحت می‌کند.

او، ادامه داد: علت اصلی این نوع از سالک وجود جوندگان است و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم از چند سال گذشته اجرای برنامه جونده‌کشی در دستور کار خود دارد که با همکاری بخشداری‌ها و دهیاری‌ها در کانون های روستایی این امر مهم انجام می‌ شود.

پروین، افزود: حیوانات اهلی مانند سگ نیز می‌توانند در گسترش بیماری سالک موثر هستند و انسان مبتلا به سالک نیز یکی از مخازن بیماری است که از طریق گزش پشه خاکی می‌تواند این بیماری را به انسان سالم منتقل کند.

در ایران دو نوع سالک وجود دارد، سالک نوع مرطوب و نوع خشک و سالک شهری یا خشک  که مخزن بیماری  در افراد مبتلا و سگ‌ها بیشتر بوده و این پشه خاکی

در ایران دو نوع سالک وجود دارد، سالک نوع مرطوب و نوع خشک. سالک شهری یا خشک  مخزن بیماری در افراد مبتلا و سگ‌ها است که  پشه خاکی ماده پس از نیش زدن موجود آلوده به انگل، آلوده  در صورت نیش زدن فرد سالم باعث انتقال بیماری می شود.

در سالک نوع روستایی یا مرطوب موش‌های صحرایی مخزن این بیماری هستند و پشه خاکی ماده پس از نیش زدن موش صحرایی مبتلا، آلوده و نیش مجدد در فرد سالم باعث انتقال بیماری به او می شود.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز واقع شده است.

انتهای پیام/ت

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر